Najaktywniejszymi komentatorami okazali się użytkownicy Facebooka – wynika z danych IMM.
Zobacz również
W ciągu zaledwie 5 dni w internecie pojawiło się ponad 9 tysięcy polskojęzycznych publikacji na temat Powstania Warszawskiego.
Oprócz postów zachęcających do wzięcia udziału w głównych uroczystościach, w sieci najczęściej można było znaleźć informacje dotyczące włączenia syren alarmowych w polskich miastach o godzinie 17:00, czy też o biegu Powstania Warszawskiego.
Dane z modułu analitycznego IMM pokazują, że Polacy chętnie dzielili się w mediach społecznościowych treściami związanymi z powstaniem.Udostępnienia stanowią 40% wszystkich podjętych z nimi interakcji.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Sprawa apelu pamięci, który zastąpił dotychczas odczytywany apel poległych, również była jednym z głównych wątków dyskusji na temat tegorocznych obchodów powstania. W nowym apelu znalazły się nazwiska niektórych ofiar katastrofy smoleńskiej. Związane z tym różnice zdań było widać także w internetowych komentarzach. Jedną z najbardziej angażujących publikacji był facebookowy post portalu NaTemat.pl, na których w ciągu zaledwie kilku godzin internauci zareagowali ponad 2 tysiące razy. Chodziło o odmowę przez część powstańców udziału w spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w związku ze sprawą apelu.
Wśród publikacji dotyczących Powstania dostrzec można wzmianki o Lechu Kaczyńskim w kontekście wyczytania jego nazwiska wraz z innymi ofiarami katastrofy smoleńskiej podczas apelu pamięci.
Program obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego podzielił internautów. Pomimo znacznej liczby publikacji o pozytywnym zabarwieniu emocjonalnym, niewiele brakuje, aby te negatywne je zrównoważyły w skali wszystkich zabarwionych emocjonalnie wzmianek.
Szacunek powstańcom Polacy wyrażają także poprzez komentarze w social media. „Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych i najbardziej tragicznych doświadczeń stolicy. Jesteśmy dumni z pamięci o poległych w Powstaniu, o waleczności jego mieszkańców” – można przeczytać w poście jednego z użytkowników Facebooka. „Brawo, #Powstańcy, to Wasze święto i nikt nie miał prawa go popsuć. Większość Polaków jest z Wami!#powstanie #powstaniewarszawskie” – dodaje internautka na Twitterze.
O badaniu:
Badanie oparto o dane z monitoringu internetu i mediów społecznościowych. Monitoring przeprowadzono w okresie 25.07.2016 do 29.07.2016. Monitorowano takie hasła jak: „Powstanie Warszawskie”, „PW44”, „Powstanie1944”. Analizę wykonano w Module Analitycznym IMM. Raport został przeprowadzony na zlecenie Radia Kolor.
Autor: Konrad Wróbel, Asystent ds. PR, IMM
Źródło: www.imm.com.pl