Energetyki (nie)tylko dla osób pełnoletnich. Producenci obchodzą ustawę

Energetyki (nie)tylko dla osób pełnoletnich. Producenci obchodzą ustawę
Od 1 stycznia 2024 roku sprzedaż tzw. energetyków osobom niepełnoletnim została zakazana. Firmy szukają jednak rozwiązań, dzięki którym obejdą ustawę. Na rynku pojawiają się już pierwsze „zastępcze" produkty.
O autorze
2 min czytania 2024-01-08

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dotyczy tych energetyków, które w swoim składzie posiadają więcej niż 150 mg na litr substancji takich jak tauryna oraz kofeina. Przy sprzedaży tego rodzaju napojów, kasjer może zapytać o dowód. Kwestią czasu było pojawienie się na rynku produktów zastępujących popularne dotychczas napoje, ale takich, których nie obejmie ustawa.

Nowa ustawa dla zdrowia

Ustawa o zakazie sprzedaży napojów energetycznych o określonej zawartości tauryny bądź kofeiny miała przede wszystkim służyć zdrowiu dzieci i młodzieży.

– Mogą doprowadzać do powikłań sercowo-naczyniowych, do arytmii serca i nagłego wzrostu ciśnienia krwi. Również przez swoje działanie pobudzające, wpływają na zdrowie psychiczne, powodują zaburzenia snu – ten katalog jest naprawdę bardzo szeroki. Dlatego apelujemy do młodych ludzi i ich rodziców: Nie kupujcie energetyków  – powiedział Rzecznik Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z Polskim Radiem.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Za złamanie obowiązującego zakazu sprzedaży grozi grzywna do 2 tysięcy złotych. Importerzy i producenci mają z kolei obowiązek umieszczania na opakowaniach treści „napój energetyczny lub energetyzujący”. Ci, którzy tego nie zrobią, mogą zostać ukarani grzywną do 200 tysięcy złotych, a nawet karą pozbawienia wolności.

Jak producenci obchodzą ustawę?

Napoje energetyczne o niższej zawartości kofeiny czy tauryny można spotkać na półkach już od 3 stycznia br. Są atrakcyjne dla dzieci i młodzieży głównie z uwagi na bogatą ofertę dostępnych smaków. Na puszkach tego rodzaju produktów wyraźnie wykazano, jaka ilość składnika pobudzającego znajduje się w napojach. Najczęściej określa się je jako „napoje gazowane (…) z dodatkiem kofeiny”.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Produkty o zmniejszonej ilości kofeiny lub tauryny to głównie napoje, takie jak np. te od LevelUp z linii Easy Boost o zawartości kofeiny 14 mg/100 ml (dostępne w sieci sklepów Żabka). Jednak na rynku pojawiają się również batoniki czy żelki energetyzujące.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Zdjęcie: screen własny z aplikacji Żappka

PS Biedronka mówi: „Sprawdzam!”. Ograniczenia kas w sprzedaży energetyków już są aktywne

Sieć sklepów Biedronka już dziś przygotowała się na mające wejść w życie 1.01.2024 roku zmiany w zakresie sprzedaży napojów energetycznych. Działaniem zaskoczyła klientów korzystających z kas samoobsługowych.

PS2 Prezydent podpisał zakaz sprzedaży energetyków osobom niepełnoletnim

Udało się wprowadzić zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom do 18. roku życia. Zrezygnowano jednak na razie z wprowadzenia zakazu reklamy i promocji napojów energetyzujących.