Konferencja „Kryzys dobrostanu. MŁODZI DOROŚLI 2024″ [RELACJA]

Konferencja „Kryzys dobrostanu. MŁODZI DOROŚLI 2024″ [RELACJA]
„Kryzys dobrostanu. Młodzi Dorośli 2024" to tytuł konferencji IRCenter zorganizowanej 20.05.2024 r. na podstawie raportu o Młodych Dorosłych. Konferencji nietypowej, ponieważ postanowiono postawić w niej na różnorodność prelegentów oraz na to, aby zawiązać wspólną platformę dyskusji z młodymi i o młodych.
O autorze
2 min czytania 2024-06-20

Czy mamy do czynienia z kryzysem dobrostanu pokolenia Młodych Dorosłych?

O pokoleniu Młodych Dorosłych mówi się często w kontekście wyolbrzymiania problemów psychicznych, narzekania, wygodnictwa, roszczeniowości. Organizatorzy konferencji „Kryzys dobrostanu. MŁODZI DOROŚLI 2024″ przekonują, że warto spojrzeć na nich jako tych, którzy potrafią mówić głośno o problemach, takich, z jakimi borykały się również starsze pokolenia.

Podczas konferencji pochylono się nad tym, co może pomóc w odbudowie dobrostanu Młodych Dorosłych. Do tego konieczne było rozpoczęcie dyskusji na ten temat w interdyscyplinarnym gronie ekspertów. Konferencja oddała głos badaczom, ekspertom, dziennikarzom i kulturoznawcom, którzy dogłębnie poznali problemy nurtujące młode pokolenie.

Przebieg konferencji

  • Na początku konferencji @socjolozkipl, czyli Katarzyna Krzywicka-Zdunek i Dorota Peretiatkowicz, powitały gości i partnerów.
  • Następnie pełnomocniczka RPO Monika Wiszyńska-Rakowska omówiła udział w życiu publicznym i politycznym z perspektywy różnych grup społecznych.
  • Dalej prof. Izabela Grabowska z CRASH Center for Research on Social Change and Human Mobility Akademii Leona Koźmińskiego przedstawiła wykład nt. refleksyjności Młodych Dorosłych – jak ją budować, wspierać i nie ograniczać?
  • Następnie wybrzmiał temat „Piramida Dobrostanu Młodych Dorosłych” – dlaczego wciąż skupiamy się na skutkach, a tak niewiele mówimy o przyczynach stanu psychicznego młodych? Prezentowały: Katarzyna Krzywicka-Zdunek, Dorota Peretiatkowicz (socjolozki.pl/IRCenter).
  • Potem po kolei zostały przedstawione panele nawiązujące do Piramidy Dobrostanu:
    • Panel Fizjologia. Znaczenie edukacji seksualnej młodych osób – co stało u podstaw powstania fundacji Sexed.pl. Martyna Wyrzykowska (Sexed.pl) wygłosiła niezwykle inspirujący wykład o lekcjach WDŻ i o tym, jak ważna jest edukacja seksualna w szkołach.Panel Fizjologia. ASMR – w czym nam pomaga i dlaczego sen ma tak ogromne znaczenie? Klaudia Leclercq i Jarosław Antoniak (ASMR) przedstawiali tajniki ASMR.Panel Bezpieczeństwo. Zdrowie psychiczne młodych – kto ma je wspierać? Rola szkoły w ochronie zdrowia psychicznego młodego człowieka. Socjolozki.pl/IRCenter Katarzyna Krzywicka-Zdunek i Dorota Peretiatkowicz, Dorota Minta (psycholożka), Magdalena Jakubowska-Wąsowicz (Avon), Ewa Ulicz (Growspace), Martyna Kozdra (Growspace) wzięły udział w debacie dotyczącej edukacji.Panel Przynależność. Na temat sprawczości młodych na rynku pracy i w dorosłym życiu wypowiadała się Aleksandra Woźniak (psycholożka).Panel Samorozwój. Dlaczego zmiana i bunt są potrzebne młodym dorosłym? Anna Maria Sieklucka (aktorka filmowo-teatralna) oraz Katarzyna Gaweł (RASP) prowadziły rozmowę na temat tego, jak ważny jest bunt, nie tylko w czasie, gdy jesteśmy młodzi.Panel Uznanie. Jak kształtować postawy obywatelskie u młodych i czy ma to przełożenie na ich zdrowie psychiczne. Socjolozki.pl/IRCenter Katarzyna Krzywicka-Zdunek oraz Dorota Peretiatkowicz, Olga Adamkiewicz (ArtGeist i Kobiety na Wybory), Katarzyna Rozenfeld (Kobiety na Wybory), Dagmara Adamiak (fundacja RÓWNIE), Dariusz Maciołek (BNP Paribas), Franek Sterczewski (aktywista i polityk), niezwykłe osoby, które sprawiły, że uwierzyliśmy w zryw obywatelski, wzięły razem udział w debacie o odpowiedzialności obywatelskiej młodego pokolenia.Na zakończenie odbyła się debata z udziałem Młodych Dorosłych „Autorytety w życiu młodych dorosłych” prowadzona przez Michała Kota (IRCenter), w której udział wzięli: Natalia Pawłowska, Weronika Cisek, Jakub Stros i Michał Jurkowski-Piechucki.
    • Na sam koniec konferencję podsumowały socjolozki.pl Katarzyna Krzywicka-Zdunek i Dorota Peretiatkowicz.

Na konferencji zostały ukazane najważniejsze uwarunkowania funkcjonowania młodych Polek i Polaków oraz ich napięcia, potrzeby i oczekiwania na drodze do dorosłości.

Podczas konferencji odtworzona została krok po kroku Piramida Dobrostanu Młodych. Sprawdzono:

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj
  • czy ma ona silne podstawy, czy może jest niczym domek z kart,
  • w których obszarach młodzi zgłaszają deficyty,
  • w których mają wiele do powiedzenia,
  • gdzie ich potrzeby rozmijają się z potrzebami otoczenia.

Zobacz wideorelację:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Zdjęcia: mat. pras.

PS Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej rusza z projektem „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”

Projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” to działanie prowadzone przez fundację Martyny Wojciechowskiej UNAWEZA. Jego celem jest edukacja dzieci i dorosłych w zakresie kontaktów rodzic-dziecko. Działania wspierają m.in. Kuba Błaszczykowski i Krzysztof Skórzyński.