Ruszył plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku. PWN zaprasza do zgłaszania swoich propozycji

Ruszył plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku. PWN zaprasza do zgłaszania swoich propozycji
Trwa pierwszy etap plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania propozycji, spośród których wyłoniona zostanie finałowa dwudziestka. Tegoroczna edycja jest dziewiątą w historii projektu.
O autorze
2 min czytania 2024-10-10

Na stronie internetowej sjp.pwn.pl można już zgłaszać propozycje wyrazów, które wezmą udział w wyborach na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Wystarczy wpisać wybrane słowo do wyświetlającego się po otwarciu witryny formularza, dodać jego definicję, a także podać adres e-mail, którzy organizatorzy wydarzenia wykorzystają do ewentualnego kontaktu. Przed wysłaniem zgłoszenia należy jeszcze zaznaczyć, do której grupy wiekowej (13-17 czy ponad 18 lat) zalicza się zgłaszający.

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku po raz pierwszy odbył się w 2016 roku, a jego pomysłodawcą jest zespół Wydawnictwa Naukowego PWN. Wydarzenie miało związek z projektem Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

W 2024 roku organizatorzy przewidują dwa etapy głosowania:

  • w pierwszym, trwającym od 8 października, godz. 12.00 do 5 listopada 2024 godz. 12.00 zbierane będą propozycje nadsyłane przez internautów. Następnie wyłoniona zostanie finałowa dwudziestka;
  • natomiast w drugim etapie (w dniach 13-30 listopada 2024 roku, godz. 12.00) odbędzie się głosowanie wśród internautów. Jego efektem będzie wybór zwycięskiego, Młodzieżowego Słowa Roku 2024.

Wielki finał i uroczyste odczytanie wyników zaplanowano na początek grudnia br. Co ważne, w tym roku przyznana zostanie jeszcze dodatkowa Nagroda Jury. Jej laureatem będzie ten zgłaszający, który zaproponuje najciekawsze zdaniem jurorów słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W skład konkursowego jury wejdą w tym roku: Anna Wileczek w roli przewodniczącej kapituły (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński („Polityka”). Organizatorzy zapowiadają również, że tak samo, jak w ubiegłych latach, skorzystają ze wsparcia młodych przedstawicieli Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.

Co ważne, zgłaszane w plebiscycie słowo nie musi być często używane ani mieć charakteru slangowego. „[Plebiscyt] to dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad etykiety i etyki. Przykładamy dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej przejrzyste i zrozumiałe dla wszystkich” – tłumaczą organizatorzy na stronie wydarzenia.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Szczegółowy regulamin wydarzenie można znaleźć TUTAJ >>

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Zdjęcie główne: YouTube

PS Były „essa” i „śpiulkolot”, teraz czas na… rel. Młodzieżowe słowo roku 2023 wybrane

Jak co roku, grudzień to czas podsumowań i rozstrzygnięć plebiscytów. Jest wśród nich ten na Młodzieżowe Słowo Roku, którym w tym roku ogłoszono… rel. Co oznacza ten wyraz i jakie słowa wyprzedził na podium?