Bullshit’o’Meter pokazuje, jak AI może zmieniać zwykłe informacje w zniekształcone bzdury

Bullshit’o’Meter pokazuje, jak AI może zmieniać zwykłe informacje w zniekształcone bzdury
Niedawne badanie zlecone przez australijski oddział agencji DDB i przeprowadzone wśród społeczeństwa australijskiego wykazało, że aż 54% respondentów nie miało świadomości lub nie rozumiało jak często AI wpływa na powstawanie newsów. Walczyć z tą sytuacją ma Bullshit’o’Meter.
O autorze
1 min czytania 2024-10-29

Jednocześnie aż 90% respondentów było w pewnym, dużym lub skrajnym stopniu zaniepokojonych tą kwestią.

„Dziennikarstwo oparte na sztucznej inteligencji śmierdzi. Duże modele językowe (LLM) produkują <<bzdury>> (ang. bullshit). To techniczne, naukowe określenie – gdy AI często i pewnie kłamie. Nawet gdy sztuczna inteligencja mówi prawdę, jej odpowiedzi mają wbudowane uprzedzenia” – z takiego założenia wyszli twórcy narzędzia Bullshit’o’Meter, służącego do pokazywania, jak przez zaledwie kilka kliknięć, można wpłynąć na wymowę dowolnej wiadomości.

Projekt jest efektem współpracy niezależnej australijskiej organizacji informacyjnej Cirkey z firmą konsultingową działającą w obszarze sztucznej inteligencji Pow Wow Solutions i agencją DDB Melbourne.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Jak działa Bullshit’o’Meter?

Na stronie internetowej bullshitometer.com dostępna jest, stale rozbudowywana, baza newsów z całego świata. Wybraną informację wystarczy przetworzyć przy użyciu narzędzia Bullshit’o’Meter i w ten sposób sprawdzić, jak łatwo można zniekształcić dowolną wiadomość, wpływając tym samym na nastroje społeczne.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Co istotne, żadna informacja wygenerowana przy pomocy Bullshit’o’Metera nie może być kopiowana ani pobierana ze strony. W ten sposób twórcy pomysłu chcą maksymalnie ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się fake newsów.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Bzdurne wiadomości nie są niczym nowym, ale AI ma potencjał, aby zamienić ten odwieczny problem w nowoczesnego potwora. Ten kłopot jest tak duży, że aż trudno w to uwierzyć. Dlatego postanowiliśmy umieścić Australijczyków za sterami napędzanej przez AI maszyny do polaryzacji wiadomości, aby mogli dowiedzieć się, jak niebezpieczna może się stać ta sytuacja – tłumaczy Max Maclean, niezależny dyrektor kreatywny i konsultant techniczny ds. AI, który współpracował przy projekcie i nadzorował działanie modeli językowych.

Zdjęcia: bullshitometer.com

PS Stop dla agresji w wirtualnej przestrzeni. Petycja do Ministra Sprawiedliwości w sprawie walki z fake newsami i mową nienawiści

PS2 OFF Radio Kraków zamyka projekt radia AI