#NMInsights Too Good To Go: W śmieciach ląduje 1,6 kg świątecznego jedzenia na osobę

#NMInsights Too Good To Go: W śmieciach ląduje 1,6 kg świątecznego jedzenia na osobę
Aż 83% Polaków wyrzuca jedzenie świąteczne między 23 a 30 grudnia. To w sumie aż 61,7 tys. ton, czyli 1,6 kg na osobę. Najczęściej wyrzucaną kategorią produktów są owoce i warzywa, a zaraz za nimi uplasowały się zupy, napoje, potrawy wieloskładnikowe czy ryby. Too Good To Go, firma wpływu społecznego, rzuca światło na problem marnowania żywności, który staje się szczególnie widoczny w okresie świąt.
O autorze
1 min czytania 2024-12-20

Więcej poradników, wskazówek, zestawień i raportów znajdziesz w NM Insights

Jak wskazują badania przeprowadzone przez Too Good To Go we współpracy z pracownią Opinia24, aż 63% Polaków przygotuje więcej jedzenia niż to potrzebne na trzy dni świąt. Ponadto, aż 8 na 10 Polaków (83%) w okresie świątecznym (między 23 a 30 grudnia) wyrzuca łącznie 61,7 tys. ton żywności, czyli aż 1,6 kg jedzenia na osobę. Najwięcej – 9,2 tys. ton – marnuje się 24 grudnia, który można niechlubnie nazwać Dniem Świątecznego Marnowania Żywności.

Najczęstszymi powodami jest niezagospodarowanie resztek, które powstały przy przygotowaniu dań (33%) oraz zepsucie się produktów (29%). Brak świeżości produktów jest przyczyną wskazaną przez 18% respondentów, przygotowanie za dużo jedzenia dla 12%, z kolei brak ochoty do dalszego spożywania stanowi 7% wskazań.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Co marnujemy najczęściej, a czego najwięcej?

Jak wskazują wyniki badania To Good To Go:

  • najczęściej wyrzucaną kategorią produktów w święta są owoce i warzywa (62%),
  • zupy i mięso (48%),
  • produkty zbożowe (46%),
  • potrawy wieloskładnikowe, nabiał i ryby (44%).

Jak się okazuje, kalendarz również ma wpływ na to, co marnujemy:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

  • 24 grudnia przodują ryby,
  • 25 i 26 grudnia do kosza lądują przede wszystkim zupy,
  • natomiast 27 grudnia – resztki napojów.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Nasze badania są dowodem, że marnujemy znacznie więcej jedzenia, niż nam się wydaje, a deklaracje często różnią się od rzeczywistości. Do 26 grudnia wyrzucamy resztki jedzenia po przygotowaniu potraw świątecznych, z kolei od 27 grudnia główną przyczyną marnowania jest zepsucie się żywności. W Too Good To Go wierzymy, że nawet małe działania mają olbrzymi wpływ na zmniejszenie skali marnowanego jedzenia, dlatego zachęcamy do odpowiedniego planowania i kreatywnego wykorzystywania resztek, nie tylko w czasie świąt – tłumaczy Anna Podkowińska-Tretyn, Country Directorka Too Good To Go.

Firma wpływu społecznego Too Good To Go wskazuje, że 30 grudnia niemal dwóch na trzech Polaków (65%) nadal ma w lodówce pozostałości świątecznych potraw. Warto rozdzielić je na mniejsze porcje i zamrozić na później, wykorzystać resztki do przygotowania nowych dań, takich jak sałatki, zupy czy zapiekanki, a także przechowywać je w szczelnych pojemnikach, by dłużej zachowały świeżość. Nadmiar jedzenia, oprócz przekazania bliskim, można zanieść do jadłodzielni.

Zdjęcia: mat. pras. Too Good To Go

PS Przed Bożym Narodzeniem odbywa się 10% rocznych zakupów, o 15% częściej wymieniamy też waluty