Influencer marketing na przełomie 2024/2025 roku

Influencer marketing na przełomie 2024/2025 roku
Jakie były najciekawsze przykłady akcji i wydarzeń influencer marketingowych w Polsce w 2024 roku według ekspertów z tego obszaru? W jakie narzędzia warto inwestować w 2025 roku?
O autorze
13 min czytania 2025-01-31

Oto podsumowanie 2024 roku w obszarze influencer marketingu. Pamela Kenser z TERRITORY Influence, Adrian Pokrywka z GetHero i Zuzanna Śleszyńska z Lettly dzielą się spostrzeżeniami i planami na 2025 rok.

Sprawdź pozostałe podsumowania 2024 roku.

Pamela Kesner
Marketing manager CEE, TERRITORY Influence

3 najbardziej efektywne kampanie influencer marketingowe z 2024 roku w Polsce

BNP Paribas: „Stereotypy nie pracują”

Kampania skutecznie obaliła mity o pokoleniu Z i pracy w bankowości, łącząc employer branding z autentycznym storytellingiem influencerów (@the.olivetheory, @to_sie_nie_dzieje). Wykorzystując wartości ESG oraz strategiczną obecność w social mediach (TikTok, Instagram, YouTube), kampania „Stereotypy nie pracują” zbudowała zaufanie młodych odbiorców i wzmocniła wizerunek banku jako nowoczesnego i innowacyjnego pracodawcy.

Motorola i Cinema City: „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!”

Kampania Motoroli we współpracy z Cinema City wyróżniała się kreatywnym wykorzystaniem kinowego środowiska do budowania zaangażowania widzów. Janusz Chabior, jako twarz kampanii „W kinie doświadczaj, nie nagrywaj!”, w autentyczny sposób zachęcał do skupienia na filmowych wrażeniach, co naturalnie korespondowało z prezentacją modeli telefonów Motorola. Emitowane w 41 kinach spoty skutecznie zwiększyły widoczność marki i jej produktów, docierając do odbiorców w momencie najwyższej koncentracji na przekazie.

CANAL+: „Pierwsza pomoc to prosta sprawa”

CANAL+ stworzył kampanię promującą serial „Prosta sprawa”, która jednocześnie edukowała widzów na temat zasad pierwszej pomocy. Spot z udziałem influencerów, takich jak PigOut i Yanek43, w przystępny sposób pokazywał, jak ważna jest szybka reakcja w nagłych sytuacjach. Dzięki połączeniu społecznie istotnego tematu z promocją treści rozrywkowej kampania skutecznie angażowała odbiorców i podkreślała, że nawet proste działania mogą uratować życie. To przykład, jak marka może budować wartościowy przekaz, wykorzystując storytelling i współpracę z twórcami.

3 najciekawsze zagraniczne kampanie z 2024 roku

Salesforce: „Corporate Life Meets AI” (Stany Zjednoczone)

Kampania Salesforce podczas konferencji Dreamforce w San Francisco była modelowym przykładem kompleksowego podejścia do influencer marketingu. Kluczowym elementem strategii było zaangażowanie dwóch typów twórców. Z jednej strony influencerzy satyryczni, tacy jak @Corporate.Bro i @CorporateNatalie, w humorystyczny i przystępny sposób przekazywali złożone informacje o Salesforce+. Z drugiej strony, czterech twórców specjalizujących się w technologii wzmocniło wizerunek marki jako lidera innowacyjnych rozwiązań. Dzięki połączeniu satyry i eksperckiej wiedzy kampania dotarła do szerokiego grona odbiorców – od profesjonalistów po entuzjastów technologii – podkreślając pozycję Salesforce na rynku AI.

Oatly: „Works In (Almost) Everything” (Europa)

Kampania Oatly w siedmiu krajach europejskich była doskonałym przykładem transparentności i autentyczności, kluczowych dla marki. Pod hasłem „Oatly Works In (Almost) Everything” twórcy otwarcie przyznawali, gdzie napój Oat Drink Semi sprawdza się idealnie, a gdzie nie, co wzmacniało zaufanie odbiorców. Kluczowym elementem było zaangażowanie różnorodnych twórców – od magików, komików i artystów anime po kreatorów kulinarnych – co pozwoliło dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i podkreślić wszechstronność produktu. Autentyczne treści zwiększyły zasięg działań, wzmacniając wizerunek Oatly jako marki redefiniującej komunikację w segmencie alternatyw roślinnych.

YouTube Music: „Music Museum” (Meksyk)

Kampania YouTube Music w Meksyku stanowiła innowacyjne połączenie sztuki i technologii, ukazując unikalność platformy jako źródła niepublikowanych wersji utworów. Wystawa „Music Museum” angażowała odbiorców w immersyjne doświadczenie, gdzie sztuka wizualna, stworzona przez 10 meksykańskich artystów, współgrała z unikalnymi utworami dostępnymi wyłącznie na YouTube Music. Dzięki interakcji z treściami za pomocą smartfonów i słuchawek, kampania skutecznie przyciągała nowych użytkowników, jednocześnie wzmacniając wizerunek marki jako platformy łączącej muzykę z kulturą i technologią.

Trzy główne wyzwania w influencer marketingu w 2025 roku i propozycje ich rozwiązania

  • Przesycenie treściami reklamowymi
    Nadmiar promocyjnych współprac osłabia zaufanie odbiorców.

Rozwiązanie: Selektywny dobór twórców pasujących do wartości marki oraz długoterminowe współprace budujące autentyczność.

  • Trudności w mierzeniu efektywności kampanii
    Wyzwanie stanowi brak precyzyjnych metod oceny ROI.

Rozwiązanie: Precyzyjne planowanie i monitorowanie wyników, wspierane narzędziami analitycznymi, takimi jak Upfluence czy Circana, pomagają marketerom lepiej rozumieć skuteczność działań.

  • Transparentne oznaczanie treści sponsorowanych
    Niejasne oznaczenia osłabiają wiarygodność.

Rozwiązanie: Jasne komunikowanie treści sponsorowanych wzmacnia zaufanie i zaangażowanie odbiorców.

Do’s & Don’ts w influencer marketingu w 2025 roku

Do’s: Stawiaj na mikroinfluencerów oraz dopasowanie twórców do wartości marki. Długoterminowe współprace wzmacniają wiarygodność i budują trwałe relacje.

Don’ts: Unikaj jednorazowych współprac skupionych wyłącznie na szybkim zasięgu. Zawsze oznaczaj treści sponsorowane, aby zachować wiarygodność.

Nowe narzędzia, rozwiązania i trendy w influencer marketingu – co warto wykorzystać w 2025 roku

Mikroinfluencerzy pozostaną kluczowym elementem strategii marketingowych, a dominującą formą treści będą krótkie formaty wideo, takie jak reelsy, TikToki oraz YouTube Shorts. Warto korzystać z narzędzi wspierających analizę kampanii, takich jak Upfluence czy InfluTool, aby lepiej planować i optymalizować działania. Kampanie oparte na wartościach ESG coraz mocniej będą wzmacniać autentyczność marek i budować trwałe relacje z odbiorcami.

Adrian Pokrywka
Media & Communication Manager, GetHero

3 najbardziej efektywne kampanie influencer marketingowe z 2024 roku w Polsce

Lotte Wedel

Od dłuższego czasu obserwuję komunikacyjny zwrot marki E.Wedel w stronę młodszego pokolenia i muszę przyznać, że zespół marketingowy radzi sobie rewelacyjnie. Influencerzy odegrali ważną rolę w tegorocznych aktywacjach Wedla – m.in. podczas otwarcia muzeum Fabryka Czekolady, czy w trakcie launchu produktów z linii So Sweet. Widać, że marka i jej partnerzy doskonale rozumieją specyfikę influencer marketingu oraz konwencję platform społecznościowych i potrafią mądrze ją wykorzystać, co widać choćby po sporej liczbie branżowych nagród i tytule Reklamodawcy Roku IAB Mixx Awards.

Maspex: Uwielbiam.pl

Maspex konsekwentnie rozwija platformę komunikacyjną Uwielbiam.pl, zapraszając do współpracy plejadę gwiazd polskiego TikToka. Stały, kontrastujący duet prowadzących – Damian Tkaczuk i Foxx – na stałe zadomowił się w świadomości użytkowników aplikacji, a okolicznościowe materiały z udziałem Mateusza Glena czy Sołtysa Lubelszczyzny sprawiają, że profil ogląda się z ciekawością i ochotą na kolejny materiał. Lekki i „smaczny” content jest też regularnie wzbogacany aktywacjami konsumenckimi i konkursami, co dla ponad 140 tys. obserwujących stanowi dodatkową motywację do regularnego obserwowania.

@uwielbiam.pl Kto Waszym zdaniem sobie lepiej poradził z tym wyzwaniem?🌶🔥 To było piekielnie trudne! #uwielbiampl #challange #spicy #funny #TikTokFood ♬ dźwięk oryginalny – uwielbiam.pl

Decathlon Challenge

Z początkiem roku Decathlon – chcąc wzmocnić swoją pozycję w kategorii siłownia i fitness – rzucił popularnym influencerom sportowe wyzwanie: Decathlon Challenge. Marka stworzyła autorską dyscyplinę – dziesięciobój fitness – i zaprosiła do rywalizacji sześciu influencerów reprezentujących różne style i poziomy aktywności, m.in. ReZiego, Kaję Soboń i Pudziana.

Co ciekawe, ich udział w kampanii wymagał faktycznej pracy nad sprawnością fizyczną. Twórcy musieli „wypocić” swoje i relacjonować miesięczne przygotowania, budując ciekawość i napięcie przed finałowym livem w Kanale Sportowym. Cała akcja zyskała niezwykle ciepły odbiór, kontrastując z kontrowersyjnymi galami freakfightowymi i inspirując do zdrowej rywalizacji.

3 najciekawsze zagraniczne kampanie z 2024 roku

Mr Beast & Amazon

Początek roku zaowocował współpracą dwóch gigantów cyfrowej rozrywki – platformy Amazon Prime i najpopularniejszego YouTubera na świecie, Mr Beasta. Rezultatem umowy jest reality show „Beast Games”, w którym 1 000 uczestników rywalizuje o nagrodę w wysokości 5 mln dolarów. W ramach współpracy Amazon zapewnił YouTuberowi niemal nieograniczoną swobodę twórczą oraz prawo do zatwierdzania sponsorów.

Produkcja napotkała po drodze sporo problemów, ale ostateczna premiera odbyła się w grudniu w obecności kilkudziesięciu topowych influencerów z całego świata. Ten głośny projekt pokazał rosnące znaczenie twórców internetowych w tradycyjnych mediach, ale uwidocznił też wyzwania związane z przenoszeniem treści internetu do bardziej wymagających formatów telewizyjnych.

NATO: Protect The Future

W 2024 roku NATO zaprosiło kilkudziesięciu influencerów z Europy i Ameryki Płn. do współpracy w sferze informacyjnej, dokonując rewolucji w polityce informacyjnej sojuszu. Cel? Zwiększenie świadomości i zrozumienia roli NATO wśród młodszych pokoleń, które coraz częściej czerpią informacje z mediów społecznościowych.

Internetowi twórcy relacjonowali m.in. lipcowy szczyt w Waszyngtonie oraz obchody 75. rocznicy powstania sojuszu, a także mieli okazję wyruszyć w morze na lotniskowcu Charles de Gaulle oraz obserwować udział w ćwiczeniach wojskowych w Estonii i na Litwie. Co ciekawe, sojusz pokrył koszty podróży influencerów, ale w żaden sposób nie wpływał na treść ich publikacji i nie oferował wynagrodzenia, co podkreślało autentyczność przekazu.

CeraVe: Michael Cera

CeraVe nawiązała współpracę ze znanym aktorem Michaelem Cerą, wykorzystując zbieżność jego nazwiska z nazwą marki. Zaczęło się od zdjęć i filmów, na których Cera rozdaje produkty CeraVe przechodniom i podpisuje opakowania w aptekach, by wywołać spekulacje w na temat rzekomego związku aktora z marką.

Kluczową rolę w kampanii odegrało ponad 400 influencerów z całego świata – otrzymywali oni paczki z produktami opatrzonymi wizerunkiem aktora, co potęgowało zainteresowanie i dyskusje wśród odbiorców. W Polsce w akcję zaangażowano m.in. Jaspera czy Jasia Dąbrowskiego. Kulminacją akcji była reklama marki podczas Super Bowl, która została okrzyknięta najlepszą reklamą tegorocznej edycji wydarzenia.

3 główne wyzwania w influencer marketingu w 2025 roku i propozycje ich rozwiązania

Postępująca profesjonalizacja rynku

Branża influencer marketingu w Polsce rozwija się i rośnie niezwykle dynamicznie, a tempo tego rozwoju niesie ze sobą nowe zagadnienia – w tym m.in. kwestie odpowiedzialności platform społecznościowych, certyfikacji influencerów czy odpowiedniego oznaczania reklam i treści stworzonych przy pomocy AI. Rośnie też rola regulatorów rynku – po UOKiK-u sektorem Twórców internetowych zainteresowała się m.in. KRRiT.

W tym obszarze widać jednak dużą dojrzałość i proaktywność branży. Widoczne inicjatywy Grupy Roboczej działającej pod skrzydłami IAB Polska – takie jak publikacja kompleksowego „Przewodnika dla Twórców Internetowych” czy organizacja konferencji IAB How To z udziałem influencerów – zostały uzupełnione o zwołany przez IAA Polska „Okrągły Stół Influencer Marketingu”, w ramach którego powstał m.in. przyjęty przez Radę Reklamy „Kodeks Etycznego Postępowania”.

Rozdrobnienie rynku

Rezultatem szybko rosnącego rynku jest rosnąca konkurencja – z roku na rok widzimy większą liczbę Twórców internetowych oraz osób, które aspirują do roli influencera. W 2025 r. na scenie pojawiać się będzie również więcej tzw. mikromanagementów – które świadczą usługi dla max. kilku Twórców – oraz butikowych agencji, wyspecjalizowanych w konkretnym segmencie czy niszy. Wynika to w dużej mierze ze zmiany oczekiwań samych Twórców, którzy coraz częściej potrzebują do swojej działalności osobistych asystentów i „ogarniaczy” konkretnych projektów.

Optymalizacja wyników kampanii

Zasięgi wszystkich Twórców internetowych spadają – nieznacznie, ale konsekwentnie. Wpływa na to sporo czynników – m.in. wspomniana większa liczba Twórców, potężny szum komunikacyjny czy polityka platform społecznościowych, które faworyzują rozwiązania oparte o płatną promocję materiałów i wykorzystanie natywnych formatów reklamowych.

Z drugiej strony – ze względu na skalę popularności i wysokość budżetów angażowanych w influencer marketing – marketerzy coraz częściej będą oczekiwać skrupulatnego raportowania wyników kampanii i wykazania faktycznych rezultatów działań, co wciąż pozostaje trudno mierzalne. Na rynku widać jednak pierwsze rozwiązania i narzędzia, które są próbą odpowiedzi na to wyzwanie – dlatego wierzę, że rok 2025 będzie pod tym względem przełomowy.

Do’s & Don’ts: na jakie rodzaje współprac z influencerami postawić w 2025 roku, a czego unikać?

Do’s:

  • Tworzenie dedykowanych produktów lub kolekcji

Tworzenie produktów sygnowanych nazwiskiem influencera lub zaprojektowanych przy jego współudziale – np. linii kosmetyków czy produktów spożywczych – to sprawdzony sposób na wygenerowanie zainteresowania i chęci zakupu. Warto postawić na ten model zwłaszcza planując launch lub premierę nowego produktu!

  • PR Boxy

Ich popularność nie słabnie – dobrze zaprojektowane i estetycznie wykonane wciąż potrafią wygenerować efekt „Wow!” oraz wywołać ciekawość i ekscytację. Unboxingi wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem widzów – a im bardziej kreatywna i zwariowana będzie paczka, tym chętniej pokaże ją twórca.

  • Długofalowe ambasadorstwa

Jednorazowe kampanie coraz częściej ustępują miejsca długofalowym działaniom, w których influencerzy stają się twarzą marki na dłuższy czas. Taki model współpracy sprawdzi się szczególnie w branżach beauty i fashion oraz w niszowych sektorach wymagających specjalistycznej wiedzy czy ekspertyzy.

Dont’s:

  • Niedostosowanie treści do platformy

Niuanse i drobne różnice pomiędzy platformami są coraz bardziej widoczne – dlatego treści niedostosowane do specyfiki Instagrama, TikToka czy YouTube’a nie mają dziś szans. W tym zakresie warto korzystać z ekspertyzy agencji social mediowych oraz samych twórców – w tym influencerów i content creatorów.

  • Ignorowanie regulacji prawnych

Świat mediów społecznościowych z każdym rokiem jest coraz mocniej regulowany. Nieprzestrzeganie zasad prawa autorskiego, oznaczania współprac reklamowych czy regulaminów platform może dziś prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i kryzysów wizerunkowych.

  • Brak analizy danych

Niedostateczne analizowanie danych – np. błędny dobór influencerów pod kątem grup docelowych – to w praktyce strata czasu i budżetu. Współczesne kampanie i aktywacje z udziałem influencerów muszą być mierzone pod kątem zasięgu, zaangażowania czy konwersji, by optymalizować wykorzystanie budżetu klientów.

Nowe narzędzia, rozwiązania i trendy w influencer marketingu – co warto wykorzystać w 2025 roku?

Content Creatorzy

Indywidualni twórcy wideo stali się ciekawą, a często też tańszą alternatywą dla kampanii z udziałem influencerów. Brak rozpoznawalności, autorytetu czy wpływu na swoich odbiorców rekompensują swoją dostępnością i umiejętnościami – przede wszystkim w zakresie tworzenia pomysłowych i jakościowych treści wideo.

Potencjał content creatorów z sukcesami wykorzystały już marki spożywcze – m.in. Mentos czy Tymbark – a w briefach co jakiś czas pojawiają się zapytania o możliwości współpracy z takimi twórcami. W GetHero coraz częściej włączamy też content creatorów do ofert i strategii marketingowych, co można zobaczyć m.in. na TikToku marki U Jędrusia.

Zaangażowanie influencerów w budowanie strategii

Każdego roku branża influencer marketingu podkreśla, jak ważne jest to, by pozwolić twórcom na tworzenie materiałów reklamowych w ich własnym stylu. W 2025 r. wejdziemy na kolejny poziom – influencerzy staną się częścią zespołów marketingowych i będą brali udział w pracach kreatywnych nad kampaniami. Ich znajomość platform i wyczucie preferencji swoich społeczności jest kapitałem, z którego warto korzystać nie tylko na etapie egzekucji, ale już na etapie poszukiwania insightów.

Różne role influencerów

Influencerzy coraz częściej przełamują schematy i wychodzą z tradycyjnej roli twórców internetowych – dlatego w 2025 r. warto wykorzystać ich potencjał w niestandardowy sposób. Przykładem jest choćby branża rozrywki, która chętnie zaprasza influencerów do dubbingowania postaci w zagranicznych, często animowanych produkcjach filmowych.

Popularni influencerzy chętnie biorą też udział w programach na żywo czy formatach talk-show, a także decydują się na prowadzenie eventów – jak np. Honorata Skarbek w przypadku gali Vibez Creators Awards czy Julia Żugaj podczas Sylwestra z Polsatem.

Trzeba pamiętać, że wielu influencerów traktuje propozycje niestandardowych działań jako przełamanie rutyny i okazję do sprawdzenia się w nowej roli – to z kolei wzbudza w nich ekscytację i chęć mocniejszego zaangażowania się w dany projekt z korzyścią dla marki.

Zuzanna Śleszyńska
Creative Director & Co-Founder, Lettly

3 najbardziej efektywne kampanie influencer marketingowe z 2024 roku w Polsce

Wedel

Nie wyróżnię tutaj jednej kampanii, tylko całą strategię Wedla na mityczne już „odmłodzenie grupy docelowej”. Marka z ponad 170-letnią tradycją, smak naszego dzieciństwa, chce dotrzeć do młodszych nie tylko komunikacją, ale też nowymi produktami. Do moich ulubionych działań należy pierwsza od 25 lat kampania WW z improwizowanymi spotami z udziałem CatchUpa i Chodaka oraz świetna kontynuacja z Dziarmą.

Marka też bardzo zwinnie reaguje na to co pojawia się w socialach – podjęła współpracę z samozwańczym ambasadorem batonu Bajeczny, Włodim4444. Wspólnie przeprowadzili sporo działań na wielu produktach, a nawet wypuścili świece i zawieszki zapachowe o woni kultowych batonów.Najmłodsi miłośnicy czekolady mogą teraz zajrzeć do warszawskiej fabryki, gdzie mieści się muzeum. Jego otwarcie okraszone było licznymi publikacjami i aktywacjami z udziałem influencerów.

Plush

Przebić się w telekomie nie jest łatwą sprawą, bo rynek pęka w szwach, a konkurencja ściga się na gigantyczne budżety.

W czerwcu 2024 roku Łatwogang postanowił pobić rekord Friza w liczbie polubień pod zdjęciem na Instagramie. Plush wykorzystał ten viral moment, drukując na wielkim billboardzie post z… wielką stopą. Tak rozpoczęła się kampania „Łatwoferta” promująca nową ofertę „Abonament… na pół!”. To działanie stanowiło początek szerszej strategii współpracy z influencerami, obejmującej zarówno znanych twórców, jak i treści generowane przez użytkowników (UGC). Wisienką na torcie Plusha był szeroko komentowany spot z Dodą, totalnie w tiktokowej estetyce.

W ofercie Plusha można znaleźć limitowany starter ze stopą Łatwoganga, który pozwoli na wzięcie udziału w konkursie, gdzie wygraną jest rozmowa (telefoniczna!) z TikTokerem. Z niecierpliwością czekam na kolejne etapy tej współpracy.

Lidl na TikToku

Prowadzenie angażujących sociali marki jest trudniejsze niż kiedykolwiek – w natłoku treści marki muszą rywalizować z content creatorami o uwagę. Lidlowi zdecydowanie się to udaje.

W ramach strategii obecności na TikToku Lidl nawiązał współpracę z Martą Zgutczyńską (@zguta), która zdobyła popularność na platformie dzięki roli ekspedientki w jednej z sieci dyskontów. Wiele osób uwierzyło, że naprawdę tam pracuje. Teraz występuje jako pracownica Lidla w towarzystwie Miłosza Muzioła (@milosz_muziol).

Lidl zrozumiał, że na TikToku nie chodzi o sprzedaż na siłę, ale o wspólną zabawę z klientami i budowanie wizerunku.

@booshraoff Réponse à @🇫🇷🇩🇿 JE SUIS TELLEMENT FIÈRE DE MOI 🔥💪🏼❤️ ♬ son original – Booshra 🦋

3 najciekawsze zagraniczne kampanie z 2024 roku

CeraVe

Tegoroczne kampanie SuperBowl udowodniły, że nielimitowane budżety nie są rozwiązaniem na najlepsze kampanie. Spotem, który zdecydowanie się wyróżniał był CeraVe z Michaelem Cera. Marka zaplanowała swoje działania niezwykle dokładnie: na początku roku aktor spacerował po Nowym Yorku z torbą wypakowaną produktami CeraVe, tak aby na nowo wzbudzić dyskusję czy to on stoi za marką, czy jest dermatologiem, czy ich używa.

Temat podgrzewali też influencerzy na TikToku. Następnie były śmieszne spoty, reklama na SuperBowl, uruchomienie strony internetowej „I am CeraVe”. W kampanii oprócz aktora wzięło udział ponad 450 influencerów, co pokazuje, że jedna znana twarz nawet z bardzo dobrym pomysłem nie zrealizuje naszych wszystkich celów marketingowych.

Igrzyska olimpijskie

Po pandemicznych igrzyskach w Tokio, organizatorzy, związki sportowe i media relacjonujące zmagania zadbały o to, aby tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu wychodziły nam z lodówki.

Widowiskowe otwarcie, kreatywne współprace ze sportowcami oraz nieoczywisty korespondent telewizji NBC – Snoop Dogg. Raper nie przychodzi na myśl jako pierwszy kandydat do tej roli, ale w Paryżu zachwycił i przyciągał wzrok, jak mało kto! Zamiast trzymać się sztywno sportu, Snoop zabrał widzów w zupełnie nową podróż po igrzyskach – z przymrużeniem oka, ale z autentycznym zaangażowaniem. Raper niósł ogień olimpijski, nosił koszulki z podobiznami amerykańskich zawodniczek, miał trening z Michalem Phelpsem i miał matching stylówkę z Marthą Stewart.

Olimpijska przygoda Snoopa okraszona humorystycznymi komentarzami stała się jednym z hitów transmisji. Ciekawie, czy na Igrzyska 2028 więcej stacji zdecyduje się na niestandardowych korespondentów?

Hellmann’s

Podczas Super Bowl Hellmann’s wrócił z kampanią „Make Taste, Not Waste”, tym razem z Kate McKinnon i gadającym kotem u boku. W zabawny sposób pokazali, że jedzenia nie trzeba wyrzucać, a zamiast tego z pomocą majonezu, można zamienić je w coś smacznego.

Poza spotem marka przeprowadziła badania, które mają pomóc w lepszym zrozumieniu tego, jaki wpływ ma marnowania żywności oraz jak z nim walczyć. To nie jednorazowa akcja, a część większej misji Hellmann’s, w której od około 3 lat walczą z wyrzucaniem jedzenia. W poprzednich spotach wystąpili: Pete Davidson, Amy Schumer, Jon Hamm i Brie Larson.

Co ciekawe, marka napisała, że „Make Taste, Not Waste” przybliżyło ich do pokolenia Millenialsów i Zetek. Pokazuje to ogólny trend na marketing „społeczny” – konsumenci chcą, aby rolą firm były również działania mające ulepszyć świat i przyszłość oraz poprawić zdrowie i samopoczucie.

Marka też kontynuuje nieoczywiste współprace w socialu – ostatnio wypuściła torebkę z wygodną kieszonką na słoik majonezu wraz z projektantką Chopovą Loweną.

3 główne wyzwania w influencer marketingu w 2025 roku i propozycje ich rozwiązania

Dane i ich analiza

Mamy mnóstwo danych, mierzymy wszystko i czasem zapominamy o tym, że influencer marketing jest bardziej awarenessowym narzędziem w marketing mixie. Przeliczanie CPV i stosowanie innych twardych wskaźników mediowych przy współpracach influencerskich nie daje nam informacji o skuteczności twórcy. Musimy zwracać większą uwagę na odbiór treści przez grupę docelową danego twórcy – komentarze i DMy są kopalnią insightów.

Brand safety

Wzrost influencer marketingu to też wzrost skandali i internetowych dram z twórcami w roli głównej. Dobre relacje z influencerami i długofalowe współprace częściowo mogą nas przed tym uchronić, ale pamiętajmy, że kryzysy będą się zdarzały. Jeszcze (niestety) nie mamy kryształowej kuli, która pozwoli nam przewidzieć wszystkie potencjalne problemy – musimy po prostu zaakceptować, że kampanie z twórcami zawsze wiążą się z jakimś ryzykiem.

Współpraca między agencjami

Influencer marketing z każdym rokiem zajmuje coraz więcej miejsca w wydatkach reklamowych i dla niektórych brandów nabiera znaczenia strategicznego. Aby zrealizować efektywne kampanie wszystkie działy, ale też agencje powinny współpracować i wymieniać się wiedzą, aby jak najlepiej spożytkować potencjał leżący w działaniach z content creators.

Pamiętajmy, że współprace dawno wychodzą poza jednorazowe postowanie w social mediach – influencer może zrobić spot na TikToku, wystąpić w reklamie oraz wziąć udział w niestandardowej akcji.

Do’s & don’ts: na jakie rodzaje współprac z influencerami postawić w 2025 roku, a czego unikać?

Tak zwane „jednorazowe” strzały nie mają absolutnie sensu – stawiajmy na przemyślane działania z influencerami, które wpisują się w szerszą strategię marki.

Nowe narzędzia, rozwiązania i trendy w influencer marketingu – co warto wykorzystać w 2025 roku?

Narzędzi mamy już moim zdaniem pod dostatkiem, a do mierzenia wszystkiego wzdłuż i wszerz w kontekście influencer marketingu, podchodziłabym z rezerwą. Obstawiam coraz większy rozwój creators economy na polskim rynku – influencerzy są większymi ekspertami od sociali od marketerów i będą próbować to wykorzystać, ale my jako marketerzy też powinniśmy czerpać z ich wiedzy.