21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w sieci ukazała się siódma edycja „Raportu o kondycji polszczyzny w internecie”. Jego celem jest analiza poprawności językowej treści opublikowanych online w 2024 roku.
Głównym elementem publikacji jest lista najbardziej problematycznych słów w internecie w 2024 roku, na której znalazły się m.in. takie wyrazy, jak: „co niemiara” (49,97% błędnych zapisów), „notabene” (35,57% błędnych zapisów), czy „rzygać” (31,59% błędnych zapisów).
Zobacz również
-
Google Ads Safety Report 2024: Google podsumowuje swoje działania na rzecz bezpieczeństwa reklam
-
Ad Trends marzec 2025: SHEIN zwiększyło liczbę reklam o 153%, reklama Lindt z zasięgiem ponad 11 mln
-
„Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2024 roku”: co najmniej jedną książkę przeczytało 41% Polaków [RAPORT]


Po raz pierwszy w historii raportu jego autorzy porównali też częstotliwość występowania błędnych i poprawnych form określonych słów. W ten sposób można jeszcze lepiej ocenić rzeczywisty stan języka polskiego online. Wyniki analizy pokazują, że choć niektóre błędy są powszechne, to poprawne formy wciąż dominują.

Poprawne formy nadal górą
Co ciekawe, wbrew powszechnej opinii, stan języka polskiego w internecie nie jest wcale taki zły. Online nadal dominuje poprawna polszczyzna, chociaż niektóre błędy popełniane przez internautów wydają się prawie nie do wyeliminowania. Przykładem może być błędny zapis „coniemiara”, którego częstotliwość niemal dorównuje dziś poprawnej formie „co niemiara”.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Najwięcej błędów popełnimy na Facebooku i X (wcześniej Twitterze), jednak stopniowo ich liczba rośnie również na YouTubie i TikToku. Jak zauważają autorzy raportu, niepoprawne formy językowe są wynikiem przede wszystkim współczesnego tempa komunikacji i języka mówionego. Często powodem jest również brak świadomości językowej wśród Polaków.

„Raport o kondycji polszczyzny w internecie w 2024 roku” przygotowała marka promująca poprawną polszczyznę i literaturę Nadwyraz.com we współpracy z serwisem Polszczyzna.pl oraz narzędziem do monitoringu internetu SentiOne.
Pełen raport dotyczący tego, które błędy językowe popełniamy najczęściej, znajdziesz poniżej.
Grafiki: „Raport o kondycji polszczyzny w internecie w 2024 roku”