Nie zabrało również emocji sportowych. Co jeszcze wydarzyło się na Facebooku w ostatnich tygodniach?
Wybory prezydenckie nie zdominowały tak mocno polskiego Facebooka jak Twittera. Oczywiście mówiło się o nich bardzo dużo i często, jednak Facebook to przede wszystkim miejsce dla treści rozrywkowych, czyli lekkich, łatwych i przyjemnych. Wśród pięciu najbardziej interaktywnych postów miesiąca ani jeden nie jest związany z polityką. Znalazły się za to w nich trzy wideo i dwie grafiki, co świadczy o sile obrazu w mediach społecznościowych. W ubiegłym miesiącu dało odczuć się również nadchodzące lato – analizowane profile opublikowały mniej treści niż w kwietniu, a strony komercyjne odpowiedziały na 27% postów użytkowników, jest to wynik o 3% gorszy niż miesiąc wcześniej.
Zobacz również
Angażujące wybory
Wśród profili w kategorii Ludzie na Facebooku można zauważyć duże zmiany. Politycy zdominowali rankingi zaangażowania i interaktywności. Bronisław Komorowski i Robert Biedroń zaangażowali więcej użytkowników niż mają fanów i awansowali odpowiednio o 32 i 48 miejsc w rankingu zaangażowania. W tym samym zestawieniu o 45 pozycji wyżej niż przed miesiącem znalazł się prezydent elekt, Andrzej Duda. Ranking pod względem interaktywności wygląda dość podobnie, warto w nim zauważyć bardzo duże awanse Moniki Olejnik i Wojciecha Cejrowskiego, komentatorów polskiego życia politycznego. Wśród najpopularniejszych postów miesiąca w tej kategorii jedynie jeden nie był związany z wyborami prezydenckimi. To status Mateusza Grzesiaka, popularnego trenera osobowości.
Mocny debiut Pawła Kukiza
W kategorii Polityka i Partie na drugim miejscu zadebiutował profil Pawła Kukiza (nie jest to ten sam profil, co Prezydent Kukiz – oficjalny profil na czas kampanii prezydenckiej). Więcej fanów ma tylko Janusz Korwin-Mikke, którego profil w maju polubiło 40 tys. nowych użytkowników. Największym wzrostem liczby fanów może pochwalić się Andrzej Duda, którego stronę lubi 135% więcej osób niż w poprzednim miesiącu. W aktywności w mediach społecznościowych można upatrywać źródeł powodzenia kandydata PiS w majowych wyborach prezydenckich.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Siła nostalgii
Pod koniec kwietnia Grupa żywiec ogłosiła powrót marki EB, elbląskiego piwa, które zniknęło z rynku na początku XXI wieku. Nostalgia to silne uczucie, nic dziwnego, że profil EB debiutuje od razu piętnastce największych piwnych profili. 100 tys. fanów w niewiele ponad miesiąc – to naprawdę wyjątkowe osiągnięcie. Profil Czas na EB nawiązujący nazwą do sławnego hasła reklamowego piwa znalazł się również w czołówce najbardziej angażujących i interaktywnych profili w swojej branży. Co ciekawe, żaden z wpisów EB nie znalazł się w piątce najpopularniejszych postów, wśród których widać silny związek piwa z piłką nożną – posty Lecha Pils i Paulaner Polska odnoszą się wydarzeń na piłkarskich stadionach i podkreślają regionalne pochodzenie obu marek.
Ostatnie kolejki sezonu piłkarskiego
Na samym końcu sezonu Ekstraklasy warto przyjrzeć się działaniom klubów piłkarskich na Facebooku. Niekwestionowanym liderem pod względem wielkości profilu pozostaje strona Legii Warszawa, która wyprzedza Lecha Poznań i Wisłę Kraków. Wśród piętnastu najmocniejszych klubów na Facebooku trzy nie grają w najwyższej klasie rozrywkowej – Widzew Łódź, Arka Gdynia oraz Polonia Warszawa. Najskuteczniej swoich fanów/kibiców angażuje Lech Poznań, który w maju zaangażował prawie czterokrotnie więcej użytkowników niż znajdująca się an drugim miejscu w rankingu Lechia Gdańsk. Lech jest również liderem zestawienia interaktywności. Na pozostałych miejscach na podium w tym rankingu plasują się Lechia i Jagiellonia Białystok. W porównaniu do kwietnia Legia spadła o siedem pozycji i w maju uplasowała się na 9. miejscu w rankingu. Najpopularniejsze posty dotyczą przede wszystkim zwycięstw, choć znajdziemy tu wyjątek w postaci życzeń z okazji Dnia Matki złożonych przez stronę Pogoni Szczecin.
Cały raport Fanpage Trends dostępny jest pod adresem.