NowyMarketing podsumowuje rok 2017: Outdoor

NowyMarketing podsumowuje rok 2017: Outdoor
O podsumowanie roku 2017 w kategorii outdoor poprosiliśmy specjalistów. Na nasze pytania odpowiedzieli eksperci z polskich agencji i firm specjalizujących się w reklamie outdoorowej. Zapraszamy do lektury.
O autorze
23 min czytania 2018-01-24

fot. unsplash.com

1. Grażyna Gołębiowska, Dyrektor marketingu AMS SA, Partner Effie Awards
2. Joanna Pełech- Mikulska, CEO, BE Media
3. Agnieszka Maszewska, Zajmuje się komunikacją i CSR w Jet Line
4. Piotr Gajek, Prezes Zarządu Synergic
5. Paulina Sacha, Online Communication Specialist w Predictive Solutions
6. Marcin Stan, Członek Zarządu Cityboard Media
7. Sabrina Kotkowska, Client Service Director w agencji Peppermint
8. Diana Polska, Marketing i PR Manager w MyLED

Grażyna Gołębiowska
Dyrektor marketingu AMS SA, Partner Effie Awards

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Najważniejszy sukces 2017

Pierwszy krok w kierunku systemowej digitalizacji OOH. W styczniu 2017 r. AMS wprowadził nowe, systemowe rozwiązanie, oferując klientom Dynamic Backlight – outdoorowy gif. To sekwencja strefowego podświetlenia nośnika, która pozwala uzyskać efekt ruchu, nieosiągalny dotąd na statycznym plakacie.

Największa porażka 2017

Odwrócenie tendencji wzrostowej branży. Po dwóch latach wzrostu wydatki na OOH spadły.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Według danych Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej po trzech kwartałach 2017 r. estymowana wielkość sprzedaży była niższa od osiągniętej po trzech kwartałach 2016 r. o 4,4%.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Najważniejsza zmiana w 2017

Spolaryzowanie poglądów dotyczących koncepcji rozwoju branży OOH, czego wyrazem było wystąpienie firmy Ströer z Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Zaskarżenie dwóch uchwał krajobrazowych do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych.

Przyjęte w Łodzi i Opolu tzw. uchwały krajobrazowe zostały zaskarżone do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, a te uznały ich nieważność. Oznacza to, że w przypadku uprawomocnienia się wyroków WSA uchwały te przestaną obowiązywać, co ma swój pozytywny i negatywny wydźwięk. Pozytywny – bo to potwierdzenie naszych postulatów, że należy uchwalać dobre prawo. Negatywny – bo wyroki te oddalają w czasie proces porządkowania przestrzeni publicznej.

Najciekawsze trendy w 2017

Spadek podaży nośników tradycyjnych przy jednoczesnym postępującym rozwoju szeroko rozumianej oferty nośników typu citylight – z możliwościami realizacji kampanii niestandardowych oraz łączenia reklamy z funkcjonalnościami cyfrowymi (np. pakiet WiFi).

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Cyfrowa komunikacja w przestrzeni publicznej. Dotychczasowe doświadczenia z digital OOH w Polsce pokazują, że w tym obszarze zarówno władze miast, jak i reklamodawcy oczekują skoku jakościowego. Dla rozwoju reklamy OOH kluczowe będą budowa cyfrowych nośników nowej generacji oraz inteligentne łączenie reklamy analogowej z rozwiązaniami cyfrowymi tak, by w oparciu o dane marketingowe precyzyjniej docierać do grup konsumentów.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Przystanek Wyspiański. W 110. rocznicę śmierci Stanisława Wyspiańskiego AMS zaproponował Muzeum Narodowemu w Krakowie wyjście z wystawą „Wyspiański” na ulicę.

Na wiatach przystankowych można było „uruchomić zmysły”: obejrzeć dzieła Wyspiańskiego, wysłuchać przewodnika i poczuć zapach kwiatów z dzieł artysty.

Wystrój wiat został zaaranżowany fragmentami dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Każda z wiat została wyposażona w WiFi, po uruchomieniu którego pojawiała się specjalna strona (landing page) „Przystanek Wyspiański”. Kierowała ona na stronę Muzeum Narodowego, z której można było pobrać materiały dedykowane wystawie. Dodatkowo, dzięki wbudowanym w wiaty urządzeniom mp3 można było wysłuchać przewodnika po wystawie, a na przystankach w Krakowie i Poznaniu – poczuć kwiatowy zapach nawiązujący do motywów pojawiających się często w polichromiach i witrażach Wyspiańskiego.

Ocena obecnej kondycji branży

Stabilna, choć z wciąż słabym segmentem digital OOH.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Kształtowanie pozytywnego wizerunku reklamy Out-of-Home (w tym segmentu digital OOH), który przełoży się na konstruktywne podejście strony samorządowej do reklamy zewnętrznej, a z drugiej strony spowoduje napływ klientów chcących lokować swoje budżety w tę formę komunikacji.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Przede wszystkim łączenia reklamy analogowej z rozwiązaniami cyfrowymi w spójną całość, by w oparciu o dane marketingowe precyzyjniej docierać do grup konsumentów. W tym kontekście technologia nie może być celem samym w sobie. Powinna ułatwiać nam przygotowanie rozwiązań, które umożliwiają wywołanie zainteresowania, a w konsekwencji – zaangażowania i interakcji odbiorców. Zaangażowanie odbiorcy i dialog z nim są z marketingowego punktu widzenia bezcenne. Jeżeli zdołamy skłonić konsumenta do interakcji, to szansa na sukces radykalnie rośnie. Dzięki zastosowaniu nowych technologii OOH ma też możliwość stać się medium kontentowym, dostosowującym się do kontekstu czasu, miejsca i okoliczności.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Na wykorzystanie formatów reklamowych angażujących odbiorców i skłaniających do interakcji z marką.

 ————————————————-

Joanna Pełech- Mikulska
CEO, BE Media

Najważniejszy sukces 2017

Agencja BE Media zanotowała rekordową ilość kampanii contentowych na cyfrowych nośnikach reklamy zewnętrznej. Trafne, kierowane do jasno zdefiniowanego audytorium treści to zdobycie i utrzymanie klientów, gdzie wartością dodaną są przekazy angażujące obydwie strony komunikatu reklamowego.

Największa porażka 2017

Ustawa krajobrazowa, która weszła w życie ponad dwa lata temu nie wniosła żadnych konstruktywnych rozwiązań. Jej nieklarowny zapis powoduje, że w wielu kwestiach jest niespójna, nieczytelna i niekonsekwentna, a to niestety nie wpływa pozytywnie na branżę reklamową.

Ponadto, mimo badań i publikacji raportów dotyczących rynku OOH, rynek DOOH w Polsce, jak i wielu innych krajach, nie jest przedmiotem pogłębionej analizy, a jedynie zawiera się w OOH. A przecież cyfrowy outdoor będzie miał coraz większy udział w sprzedaży mediów zewnętrznych.

Najważniejsza zmiana w 2017

Może niekoniecznie zmianą, ale na pewno nowością na krajowym rynku outdorowym jest poszerzenie oferty BE Media o nośniki reklamy zewnętrznej w biurowcach, rozbudowanie oferty w prywatnych przychodniach oraz nowe spersonalizowane pakiety contentowe dla konkretnych branż.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Na świecie wydarzeniem ubiegłego roku jest hashtag, dzięki któremu łatwo „przesortować” informacje i szybciej dotrzeć do poszukiwanej kampanii. Wiele marek stosuje ten hiperlink w walce o rozpoznawalność i skuteczniejsze pozyskanie klienta. „Kratkę” wykorzystano m.in. w głośnym ruchu społecznym w obronie praw kobiet The #MeToo movement (#JaTeż), do którego przyłączały się również Polki. Niestety, niektórzy uważają, że od przybytku głowa nie boli i zapominają o umiarze w stosowaniu hashtagów – zbyt wiele takich odnośników w prezentowanych komunikatach to nie tylko niechlujny czy „spamowy” wygląd, lecz odwracanie uwagi od właściwego przekazu.

Najciekawsze trendy w 2017

OOH, na świecie i w Polsce, coraz częściej nastawione na interaktywność. Już w 2016 marki zaczęły odkrywać nowe sposoby wykorzystania OOH, a zwłaszcza digital signage, jednak w 2017 nastąpił w tej materii ogromny progres. Ekrany zaczęły spełniać funkcje edukacyjno-informacyjne, z zamysłem relacjonowania lub uwrażliwiania na to, co dzieje się wokół.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Jako że współcześni odbiorcy ogromną część dnia są „w drodze” – do i z pracy/ szkoły, po zakupy, na spotkanie, do lekarza– rola OOH musiała zostać przedefiniowana i stać się skutecznym narzędziem komunikacyjnym dla potencjalnych klientów będących „w ruchu”. BE Media podjęła wyzwanie angażowania tej części widzów dzięki ekranom cyfrowym w środkach komunikacji miejskiej, na uczelniach wyższych, biurowcach czy w prywatnych przychodniach. Rozlokowane tam media to nie tylko tzw. „czasoumilacze”, lecz skuteczne i aktualne źródło informacji dla konkretnej widowni.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Jednym z najciekawszych projektów była dla mnie kampania cyfrowej budki telefonicznej w Londynie. Zmiana designu, bo z czerwonej, rozpoznawalnej na całym świecie kabiny telefonicznej przeszła w elegancki czarny hub, nastąpiła tuż po 90. urodzinach. W XXI wiek wprowadził ją New World Payphones, który wyposażył ją w bezpłatne Wi-Fi, ekran dotykowy i cyfrowy ekran reklamowy. Co prawda to prawdziwy postęp w tradycyjnej i zgoła staroświeckiej Anglii, jednak sentyment do prawie wiekowego czerwonego ‘phone boxu’ pozostał, zwłaszcza że czerwona budka telefoniczna była tłem dla tysięcy selfie i stała się niewątpliwie elementem pop kultury.

Ocena obecnej kondycji branży

W branży digital signage sukcesem z pewnością będzie tendencja wzrostowa w ujęciu globalnym, z zaznaczeniem, że na wielu rynkach światowych cyfrowy outdoor wyprzedza inne media. W Polsce sprzedaż w branży DOOH raczej stabilnie z niewielkim wzrostem do roku ubiegłego, co i tak uznaje się za spore osiągnięcie.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Rok 2018 będzie przede wszystkim skupiał się na uzyskaniu coraz lepszego contentu na wzorowej jakości nośnikach. Przestrzenią DOOH będą kierowały ekrany o żywych, zdefiniowanych obrazach. Ze względu na coraz większą przystępność coraz więcej reklamowych nośników cyfrowych pojawi się w nowych lokalizacjach.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Sporym wyzwaniem będzie ożywienie branży reklamowej, która w wielu sektorach zanotowała spadek w porównaniu z rokiem 2016. Według prognoz światowych wydajność reklam OOH w 2018 roku ma przyspieszyć, a w zwiększeniu wydatków na reklamę mają pomóc dwa wydarzenia: zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu i mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

I w kraju, i na świecie branża OOH podąża ku innowacyjności i nowym doświadczeniom. Klienci coraz bardziej interesują się rozwiązaniami niestandardowymi. Reklamodawcy wolą projekty, których treści wywołają prawdziwy szum medialny. Reklama staje się swoistym projektem artystycznym, w obrębie którego promowane są produkty i nastawione na konkretny cel działania.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

W kolejnym roku warto nastawić się na bardziej elastyczne i kreatywne sposoby planowania medium reklamowym przy ujęciu kilku czynników: właściwy czas, właściwe miejsce, właściwy odbiorca oraz właściwy content. Personalizacja komunikatu kierowanego do klienta oraz zapewnienie mu odpowiednich doświadczeń to sposób nawiązania z nim kontaktu. Prowadzi to do jego osobistej identyfikacji z ulubioną marką . Stawiam na content marketing.

————————————————-

Agnieszka Maszewska
Zajmuje się komunikacją i CSR w Jet Line

Najważniejszy sukces 2017

Za sukces branży — w Polsce i na świecie — uznałabym chyba dynamiczny rozwój cyfrowego outdooru i pomysły na łączenie offline z online. Natomiast za sukces w Jet Line uznajemy to, że bez fałszywej skromności, ale z dumą możemy powiedzieć: tworzymy zespół, dobrze nam się pracuje, dzięki temu także kolejny rok działa nasza Fundacja Rejs Odkrywców, a klienci nas lubią i cenią, czemu dali wyraz przyznając nam drugie miejsce w raporcie „Biura Reklamy” MMP. Takie rzeczy same się nie robią i tak, to jest nasz sukces.

Największa porażka 2017

O porażkach powiedzmy tyle: zdarzają się, wyciągajmy z nich wnioski i uczmy się na błędach, w dodatku lepiej na cudzych, bo te mniej bolą.

Najważniejsza zmiana w 2017

Dla nas w Jet Line była to inwestycja w segmencie digital outdoor, czyli w sieć MyLED, która integruje 444 ekrany LED w Polsce oraz równolegle w outdoor mobilny, czyli auta reklamowe MobiJet. Dużo inwestycji to duże zmiany i więcej możliwości.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Dla outdooru i nie tylko outdooru bardzo ważne są prace wokół tzw. ustawy krajobrazowej. W 2017 r. dwa duże miasta uchwaliły lokalne prawo i obydwie uchwały zostały zaskarżone do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, a sądy orzekły ich nieważność. Co to znaczy? Z jednej strony, że systemowe porządkowanie przestrzeni przesunie się w czasie, bo źle przygotowane prawo nie działa lub działa źle. Z drugiej, że może samorządy sięgną po narzędzia, które miały bez ustawy, i nadal mają.

Najciekawsze trendy w 2017

Z całą pewnością: digitalizacja, nowe technologie i ich ciekawe połączenia z reklamą offline oraz tworzenie angażujących treści.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Dużo energii i czasu wymagała komunikacja z gminami i obserwowanie oraz uczestniczenie w procesach powstawania uchwał krajobrazowych. Ponieważ uchwały nie przynoszą spodziewanych skutków, odpowiedzialnością najłatwiej obarczyć branżę OOH. Widzę w tym wyzwanie i zadanie edukacyjne: co to jest branża OOH i dlaczego nielegalne reklamy nią nie są?

Poza tym uważam, że wyzwaniem jest zachowanie wrażliwości i odpowiedzialności w komunikacji. Przykładem jest dla mnie marka Tiger oraz zarówno jej reklamy, jak i to, co na poziomie emocji działo się, potem kiedy dyskutowaliśmy w sieci. Dlatego powtórzę: więcej odpowiedzialności w komunikacji.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Wskażę dwa przykłady ze świata: outdoorowe kampanie Spotify i Netflix. Urzekają mnie pomysły, które powstają dzięki szczerości i wyjściu z własnego podwórka. Bo gdzie najlepiej szukać nowych odbiorców usług, jeśli nie – wszędzie poza sobą, czyli w przestrzeni out of home? Do tego obie marki są świetne z angażowania, bo opowiadają prawdziwe historie ludzi, którzy słuchają muzyki dzięki Spotify i oglądają filmy dzięki Netflix. Proste i prawdziwe.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie zmiany dla marketingu przyniesie ograniczanie handlu w niedziele oraz co zadzieje się z projektem ograniczenia reklam piwa w telewizji. Poza tym na jesieni będą wybory samorządowe.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Myślę, że branża outdoroowa stoi wobec dwóch bardzo ważnych wyzwań: integracji oraz znalezienia pomysłu na to, jak pozbyć się fałszywego przekonania o tym, że to ona odpowiada za nieporządek w przestrzeni. Jedno z drugim ściśle się zresztą łączy.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Łączenie pomysłów offline z online, projektowanie niestandardowych kampanii, które czerpią z możliwości technologii i dostępu do danych oraz angażowanie adresatów tak, aby rzeczywiście brali udział w powstawaniu treści reklamowych. Oraz odpowiedzialne reklamowanie. Na to czekamy.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Na wartości, życzliwość i dobry humor. Bez tego ani rusz. Także na jakość tworzonego prawa, bo jak pokazują dotychczasowe doświadczenia z uchwałami krajobrazowymi – byle jakie jest ani potrzebne, ani skuteczne oraz na odpowiedzialność w komunikacji.

————————————————-

Piotr Gajek
Prezes Zarządu Synergic

Najważniejszy sukces 2017

Największym sukcesem w Polsce jest wzrost znaczenia w komunikacji OOH nośników ekskluzywnych, a mam tu na myśli w szczególności, porty lotnicze. Polska szczyci się najnowocześniejszą w Europie siecią nowych lotnisk, z których co roku odbywa loty prawie 32 mln podróżnych, zarówno na trasach lokalnych, jak i międzynarodowych. Widzimy, że klienci docenili potencjał „powietrznych świątyń” mobilności i reklama w tym segmencie pokazuje wyjątkowo wysoką dynamikę wzrostu. Drugim nośnikiem o największej dynamice wzrostu są miejskie systemy rowerowe i reklamy widoczne na prawie 15 000 pojazdów. W Polsce już prawie 30 miast posiada takie systemy z łączną liczbą zarejestrowanych użytkowników na poziomie 1,36 mln osób i wszystkie należą do Synergic. Jest to przykład rozwoju segmentu reklamy OOH z dwucyfrową dynamiką wzrostu i zgodnie z trendami światowymi, o których wspominałem powyżej. Obok lotnisk i rowerów jako trzeci format nieinwazyjnego outdooru należy wyróżnić kampanie z wykorzystaniem transportu miejskiego, które docierają dziennie do około 7 mln odbiorców, a trasy komunikacji miejskiej przebiegają w miejscach skupiających największe rzesze konsumentów.

Największa porażka 2017

Największym rozczarowaniem jest ciągły brak jednolitego standardu badań outdooru. Mimo coraz większego nacisku ze strony wszystkich uczestników rynku: marketerów i branży, wciąż dalecy jesteśmy od rozwiązania, które pogodziłoby oczekiwania jednych i drugich.

Najważniejsza zmiana w 2017

To integracja OOH z mobilem. Rozwiązanie dające niezliczone możliwości dzięki wykorzystaniu smartfona, najbardziej osobistego gadżetu świata…

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Najważniejsze wydarzenie 2017 jest związane z trendem, który w Polsce ogarnia całe aglomeracje. Społeczeństwo coraz bardziej skupia się na modelu sharing economy. Zauważalnym, jest fakt, iż chce się korzystać – niekoniecznie posiadać. Dzięki temu pojawiają się nowe modele przemieszczania się w dużych miastach – rowery miejskie, skutery, car sharing, czy korzystanie z komunikacji miejskiej stają się porządkiem dziennym. Ważnym aspektem jest więc kierowanie się sugestiami konsumentów i wpisanie reklam w przestrzeń miasta. Kampanie z wykorzystaniem transportu miejskiego i rowerów miejskich są dostrzegalne przez konsumentów, dobrze synchronizują się z otoczeniem, a przede wszystkim nie są odbierane jako reklamy „męczące”. Wydarzeniem roku jest więc sprostanie wymaganiom konsumentów i tworzenie przyjemnych dla społeczeństwa przestrzeni reklamowych OOH.

Najciekawsze trendy w 2017

Na świecie — digitalizacja outdooru, standaryzacja formatów z widoczną przewagą citylightów oraz rozwiązań typu meble miejskie, w Polsce — niestandardy, które na świecie są standardem od kilku sezonów.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

To bez wątpienia ustawa krajobrazowa i wszystko, co się wokół niej dzieje. Zaskarżenie jej do TK przez Izbę oraz zakwestionowanie założeń dokumentu. To pokazuje, nieprzygotowanie samorządów do procedowania rozwiązań mających w założeniu godzić interesy społeczne i biznesowe.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Kampania roku 2017 to w mojej ocenie działania komunikacyjne Citi Handlowy: za umiejętne połączenie nowatorskiej kampanii na rowerach miejskich z innymi rozwiązaniami OOH jak, wielki format, transit, nośniki w portach lotniczych czy dworcach PKP, reklama online oraz pierwszą na polskim rynku, komercyjną aplikacją mobilną do wypożyczania rowerów Citi Handlowy Bikes. Kampania zawierała również elementy CSR. To wyjątkowy projekt trwający cały sezon rowerowy, z działaniami promocyjnymi w wybranych częściach roku.

Ocena obecnej kondycji branży

Branża w Polsce ma się dobrze. Minusem jak już wspomniałem, jest brak jednolitego standardu badań outdooru, jednakże wprowadzenie reklam na nośniki takie jak rowery, czy też transport miejski – czyli nieodłączny element miejski jest działaniem zadowalającym. Rok 2017 to zdecydowanie czas niestandardowych rozwiązań.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Digital OOH coraz częściej stawia na personalizację treści oraz kontekstowość – zapewne będzie się to rozwijać w dobrym kierunku, zakładając, że progres jest zmianą – właśnie takie mogą się pojawić w nowym roku.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Główne wyzwania w roku 2018 to kontrola i udział w dalszym wzroście segmentu DOOH, na podstawie programmatic oraz kojarzenie komunikacji z reklamą online. Te rozwiązania w najbliższych latach zdominują outdoor w skali międzynarodowej.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Rok 2018 to dalszy wzrost segmentu DOOH, kojarzenie komunikacji z reklamą online. Wdrażanie reklam, które będą się dobrze komponować z otoczeniem, bo właśnie takich rozwiązań oczekuje coraz więcej konsumentów.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

W Polsce 2018 to kolejny rok pod znakiem ustawy krajobrazowej na poziomie lokalnym, z jednej strony, a z drugiej to coraz bardziej zauważalna obecność rozwiązań DOOH na miarę rozwiązań światowych. Właśnie na to należy zwrócić szczególną uwagę. Będzie to miało coraz bardziej zauważalne odzwierciedlenie w zwiększających się wydatkach w tym segmencie. To trend na kilka lat do przodu, gdyż dystans, jaki dzieli nasz rynek od Europy, jest potężny.

————————————————-

Paulina Sacha
Online Communication Specialist w Predictive Solutions

Najważniejszy sukces 2017

Jeśli chodzi o 2017 rok, wg mnie w zakresie reklamy OOH nie wydarzyło się nic aż tak spektakularnego, co mogłoby w kolejnych latach znacząco wpłynąć na kierunek czy dynamikę rozwoju tej formy reklamy w Polsce.

Największa porażka 2017

Spadły wydatki na outdoor, co można jednak tłumaczyć tym, że w 2017 roku nie miały miejsca żadne, większe imprezy sportowe, czy wydarzenia polityczne, przy okazji których outdoor, zarówno standardowy, jak i cyfrowy, jest mocno wykorzystywany. Jeśli chodzi natomiast o kampanie, dominowała raczej standardowa komunikacja — zarówno pod względem kreacji, jak i sposobu przekazania treści, z których żadnej nie można uznać ani za porażkę, ani za duży sukces.

Najważniejsza zmiana w 2017

Może nie najważniejsza, ale z pewnością taka, której warto się przyglądać, i która właściwie jest już zauważalna od kilku lat. Chodzi o rozwój cyfrowej reklamy zewnętrznej. Tylko w Krakowie w 2017 roku pojawiły się co najmniej 2 nowe, atrakcyjne dla reklamodawców lokalizacje, w których zainstalowano kilkanaście cyfrowych nośników — bardzo dobrej jakości pod kątem wyświetlania treści oraz technologii, w którą są wyposażone, i która stwarza możliwość realizacji ciekawych, interaktywnych kampanii.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Wg mnie jako istotne dla dalszego rozwoju rynku reklamy zewnętrznej można uznać Pierwsze badanie rynku reklamy DOOH, zakończone raportem podsumowującym podejście branży reklamowej do cyfrowej komunikacji w Polsce. Wspomniany projekt był realizowany na przełomie 2016 i 2017 roku, a raport został udostępniony w lutym 2017 r. Badanie miało na celu przede wszystkim zweryfikowanie tego, jakie w środowisku reklamowym jest podejście do tej formy komunikacji. Udało się potwierdzić pewne hipotezy, na które prędzej czy później nasz, polski rynek reklamy OOH, będzie musiał odpowiedzieć, aby dotrzymać kroku rynkom zagranicznym.

Najciekawsze trendy w 2017

W Polsce, poza tym, że staramy się zgrabnie łączyć działania reklamowe, prowadzone na szeroką skalę z wykorzystaniem różnych kanałów komunikacji, w kwestii najciekawszych trendów w outdoorze, trudno jednak wskazać coś konkretnego. Od może 3,4 lat próbujemy łączyć online z offline’em i rzeczywiście, jeśli dany klient decyduje się na taką realizację, ona się udaje z dobrym efektem. Niemniej nasz rynek wciąż boryka się z kwestią kosztowności takich realizacji, trudnościami związanymi z mierzalnością skuteczności, dużym nakładem pracy przy takiej kampanii, jak i kwestią samego pomysłu czy koncepcji, na tego rodzaju działania.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Ustawa krajobrazowa z 2015 r. i realizacja założeń w niej przewidzianych. Jednym z nich, a zarazem głównym, było porządkowanie miast z mało atrakcyjnych i mało estetycznych nośników reklamy OOH. Wyzwanie, czy założenia wg mnie nie do końca zostały zrealizowane. W miastach, zarówno tych dużych, jak i małych, wciąż jest sporo „dziwnych” nośników, które nierzadko szpecą krajobraz i architekturę przestrzeni.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

W przypadku standardowego outdooru moją uwagę zwróciła kampania realizowana dla Coca — Cola Lime, w której na nośnikach OOH zamieszczone były komunikaty nawiązujące do nowego smaku napoju. Była widoczna na mieście (duży zasięg). Było w niej sporo zabawnych haseł oraz sama kreacja „wyglądała” ładnie i dobrze się na nią patrzyło.

W zakresie reklamy DOOH z pewnością na uwagę zasługuje kampania OMD, MyLED i Screen Network dla McDonald’s — nagrodzona zresztą w Mixx Awards & Conference 2017- w której na cyfrowych nośnikach prezentowano ofertę śniadaniową fast fooda, i w której wykorzystano możliwość geotargetowania, opartą na danych lokalizacji pobieranych przez nośniki w czasie rzeczywistym z sieci. Mamy tu przykład wspomnianego przeze mnie wyżej crossu online’u z offline’em. Realizacja spokojnie może konkurować z tego typu kampaniami na zachodzie, zarówno w zakresie wykorzystanej technologii, jak i samego pomysłu.

Nie mogę pominąć tu także realizacji ze Stanów Zjednoczonych gdzie na Times Square — znów – dla Coca — Coli, Display Device zainstalowało 20-metrowy, trójwymiarowy nośnik, złożony z ponad 1600 ruchomych ekranów cyfrowych, które w odpowiedniej synchronizacji emisji obrazu z poruszaniem się elementów konstrukcji, tworzyły niesamowity efekt.

Do obejrzenia tutaj.

Ocena obecnej kondycji branży

Nie ma żadnych dynamicznych wahań na korzyść lub niekorzyść. Wydatki mniej więcej utrzymują się na podobnym poziomie, wzrosty budżetów przeznaczanych na outdoor są widoczne, gdy mamy wybory lub duże wydarzenia sportowe — szczególnie dotyczy to piłki nożnej. W zakresie kreatywnych realizacji OOH czy DOOH, mamy pojedyncze przykłady kampanii, ale jeśli już są to naprawdę dobre.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Po ME w Piłce Nożnej 2016, a przed Mundialem 2018 myślę, że możemy spodziewać się zwiększonych wydatków na outdoor, tym bardziej że nasza drużyna jest w dobrej formie. Osobiście liczę na kreatywne, interaktywne kampanie zarówno na nośnikach standardowych, jak i na ekranach LED.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Nadal potrzebujemy badań skuteczności reklamy outdoorowej, pomysłów na kreatywniejsze wykorzystanie OOH — standardowego i cyfrowego, oczyszczania rynku — przestrzeni miast z mało atrakcyjnych nośników, a także jest duża potrzeba wzajemnej współpracy wielu różnych podmiotów z branży, na rzecz dostarczenia reklamodawcom nie tylko dobrych narzędzi i form reklamy z kategorii outdooru, ale przede wszystkim inspiracji na ich wykorzystanie oraz łączenie z innymi mediami.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Myślę, że w 2018 nie będzie spadku wydatków, a nawet uważam, że rynek zanotuje wzrost w zestawieniu z 2017, przede wszystkim ze względu na wspominany już Mundial 2018, rozgrywany w Rosji. Myślę, że możemy spodziewać się kolejnych realizacji DOOH, opartych o cross z online’em. Na pewno dalej będzie rozwijał się rynek cyfrowego OOH i będą pojawiały się nowe, dobre nośniki. Nie bez znaczenia dla rynku reklamy zewnętrznej pozostaną także dane gromadzone „tu i teraz” na temat konsumentów, a mam tu na myśli m.in. rozwój i wdrażanie technologii beaconów, która w 2018, może odgrywać duże znaczenie szczególnie w obszarze reklamy indoorowej.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Myślę, że na badania skuteczności outdooru, cross komunikacji online’u z offline’em, zrozumienie potrzeb i oczekiwań odbiorcy, a także większą uwagę powinniśmy skupić na tym, jak konsument „korzysta” z reklamy OOH, by precyzyjniej trafiać z contentem.

————————————————-

Marcin Stan
Członek Zarządu Cityboard Media

Najważniejszy sukces 2017

Dla mnie mianem sukcesu można określić dwa wydarzenia. Pierwsze to fakt, że Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do naszego stanowiska i uznał, iż obowiązująca w Opolu uchwała krajobrazowa zawiera mało precyzyjne sformułowania. Drugie wydarzenie dotyczy Łodzi, gdzie wojewoda zaskarżył lokalną uchwałę krajobrazową, a WSA uznał ją za nieważną. Te dwa zdarzenia pokazują, że można skutecznie zabiegać o swoje prawa i poddawać w wątpliwość nieprzemyślane pomysły urzędników. Chcę wierzyć, że te przypadki sprawią, że inni lokalni politycy i urzędnicy z większym rozsądkiem podejdą do projektowanych uchwał.

Największa porażka 2017

Największą porażką są kolejne, nieprzemyślane projekty uchwał krajobrazowych. Mam tu na myśli np. Warszawę, gdzie zupełnie nie szanuje się praw nabytych przedsiębiorców. Nie rozumiem, jak to jest możliwe, że planuje się wprowadzić w życie prawo, które de facto ma działać wstecz. Jako Cityboard Media jesteśmy za uporządkowaniem przestrzeni miejskiej Warszawy i oczyszczeniem jej z nielegalnych i dzikich reklam. Niestety w stolicy to, co legalne i nielegalne wrzuca się do jednego worka i traktuje tak samo. Tego nie mogę zrozumieć.

Najważniejsza zmiana w 2017

Ta zmiana nie dotyczy tylko 2017 roku, ponieważ została zapoczątkowana już wcześniej. Mam na myśli fakt, że outdoor coraz lepiej koreluje z reklamą digitalową. Jak wiadomo, rynek reklamy internetowej rośnie najszybciej ze wszystkich segmentów. Co więcej, niektóre dane pokazują, że wydatki na reklamę mobile przekraczają te na reklamę desktopową. To dobrze wróży OOH. Coraz częściej mamy odruch, że informacje, które widzimy na nośnikach reklamy zewnętrznej, sprawdzamy w wyszukiwarkach na urządzeniach mobilnych. To sprawia, że komunikacja z klientami jest coraz bardziej efektywna. Jak wiadomo outdoor działa 24/h i nie można go wyłączyć. W połączeniu z digitalem stwarza coraz lepsze możliwości reklamy.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Szerokim echem w branży odbiło się opuszczenie szeregów IGRZ przez kolejną firmę z tak zwanej wielkiej trójki OOH w Polsce. Jak już to wielokrotnie podkreślaliśmy, Izba nie reprezentuje już interesów praktycznie nikogo. Doskonale rozumiemy decyzję naszych konkurentów o wystąpieniu z Izby.

Najciekawsze trendy w 2017

Cieszę się, że klienci coraz częściej wybierają elementy 2D i 3D w swoich kampaniach. Reklama OOH wsparta takimi rozwiązaniami wyróżnia się na tle innych i zwraca uwagę odbiorców. Ten trend za pewne będzie się utrzymywał w kolejnych latach. Inna tendencja dotyczy coraz większej popularności ekoplakatu. To unikalne podłoże drukarskie, które oferuje jedynie Cityboard Media. Właściwości ekoplakatu sprawiają, że można go zdjąć z jednego nośnika i przenieść na inny, rozszerzając w ten sposób zasięg kampanii. Jako trend warto też wskazać łączenie OOH z digitalem. Myślę, że to przyszłość dla branży.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Największym wyzwaniem w 2017 roku było zapoznawanie się z kolejnymi projektami uchwał krajobrazowych.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Na pewno bardzo interesującą realizacją była październikowa kampania marki Tic Tac z elementem 2D, którym były jabłka wychodzą poza ramy nośnika. Ciekawym rozwiązaniem w 2017 roku może pochwalić się też Allegro. W Cityboard Media przygotowaliśmy kampanię, w której na ekranach zostały zamontowane migające neony, które informowały, że Allegro jest czynne 24/h. Z ostatnich dni warto wyróżnić teaserową kampanię „Burger Drwala powrócił do McDonald’s”. Wykorzystano w niej bardzo dobre layouty.

Ocena obecnej kondycji branży

Prognozy rynkowe pokazują, że rynek OOH jest stabilny i ma tendencje wzrostowe. To dobrze wróży na kolejne 12 miesięcy. Nie sądzę, aby na rynku doszło do wielkich przetasowań, czy przejęć. W Polsce nie ma na to przestrzeni. Oceniam, że 2017 był rokiem dobrym dla branży i wierzę, że kolejny może być jeszcze lepszy.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Dla outdooru kluczowe mogą być przyszłoroczne wybory samorządowe. Zmiana władzy może w wielu miastach oznaczać zmianę strategii porządkowania przestrzeni. Na te chwilę trudno cokolwiek przewidzieć, ale można się domyślić, że w wielu przypadkach projekty uchwał krajobrazowych trafią do kosza lub zostaną mocno przemodelowane. Proces wdrażania zapewne się wydłuży.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Na pewno kluczowym momentem roku będą piłkarskie Mistrzostwa Świata w Rosji. Po awansie naszej drużyny możemy się spodziewać aktywności firm na rynku reklamowym. Znów do kampanii będą wykorzystywane wizerunki piłkarzy, a wzmożoną aktywność reklamową odnotują producenci produktów szybko zbywanych (np. chipsy, piwo), czy elektroniki (telewizory, laptopy). Maj i czerwiec to będą miesiące, w których firmy z branży OOH będą miały szczególnie dużo pracy.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Umacniania korelacji pomiędzy outdoorem i digitalem. Dziś od tego nie ma odwrotu, a każdy kto zaniedba poszerzenie swojej oferty w aktywność w internecie może zapłacić za to wysoką cenę.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Jak zawsze na klienta, bo w reklamie on zawsze będzie najważniejszy. Z naszych doświadczeń wynika, że klienci oczekują przede wszystkim wysokiej jakości świadczonych usług, dobrych lokalizacji nośników i profesjonalnej obsługi. W Cityboard Media to wszystko staramy się zagwarantować, aby umacniać nasze dobre relacje z klientami.

————————————————-

Sabrina Kotkowska
Client Service Director w agencji Peppermint

Najważniejszy sukces 2017

Projekt „1580 wiat przystankowych w Warszawie”, który został zrealizowany przez m.st. Warszawa oraz konsorcjum AMS i Ströer Polska, jako wyraz modelowej współpracy pomiędzy podmiotem publicznym i podmiotami prywatnymi.

Sukces tego projektu został potwierdzony zdobyciem nagrody w konkursie „Top Inwestycje Komunalne 2017”.

Dzięki tak prestiżowej nagrodzie projekt ten znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych przedsięwzięć w Europie.

Największa porażka 2017

Nie chciałabym nikogo piętnować. Wydaje mi się, że akurat w kategorii outdoor w roku 2017 nie było jakiejś spektakularnej porażki.

Najważniejsza zmiana w 2017

Zmiana podejścia do interaktywnych nośników reklamy zewnętrznej, które coraz częściej stają się najchętniej wybieranym narzędziem w planowanych kampaniach reklamowych, m.in w kampaniach z wykorzystaniem odtwarzaczy MP3 lub w kampaniach np. produktów luksusowych.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

Moim zdaniem uchwała krajobrazowa dla m.st. Warszawy z czerwca 2017, która m.in ma na celu ustandaryzowanie i usystematyzowanie nośników reklamowych. Na pewno z punktu widzenia warszawianki/warszawiaka uchwała ta wydaje się być korzystna dla mieszkańców Warszawy, z drugiej jednak strony uchwała ta daje duże pole do nadinterpretacji i może „zamieszać” na warszawskim rynku Out-Of-Home. Ufam jednak, że dla dobrej reklamy, która ubarwi przestrzeń miejską, zawsze znajdzie się miejsce.

Najciekawsze trendy w 2017

Otwarcie na klienta, wręcz użytkownika/konsumenta, zaawansowanych propozycji reklamowych w OOH, m.in coraz bardziej interaktywnych nośników Premium Citylight, nowej odsłony dawnych słupów reklamowych na ulicach dużych miast, czy też tablic informacyjnych na dworcach kolejowych.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Ja widzę dwa:

1. Znalezienie pomysłu na przyciągnięcie uwagi konsumentów w dobie tak zróżnicowanych nośników reklamy zewnętrznej,

oraz niezmiennie:

2. mierzalność efektów OOH.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

Sądzę, że kampania z sierpnia 2017 „adidas Women Must Haves”, w której jednym z najciekawszych elementów projektu były specjalnie przygotowane wiaty przystankowe, a gabloty przypominały witryny sklepu adidas. Taka forma reklamy pokazała, jak efektownie można wykorzystać przystanki, szczególnie po zmroku.

Ocena obecnej kondycji branży

To, co decyduje o obecnej kondycji branży OOH, to rozwój segmentu Premium Citylightów oraz sieci ekranów cyfrowych w centrach i galeriach handlowych oraz na dworcach kolejowych.

Po okresie przerwy reklama tranzytowa wraca znowu do łask reklamodawców. Dzięki nowelizacji przepisów unijnych coraz większa liczba pojazdów komunikacji miejskiej może wykorzystywać reklamę tranzytową, co automatycznie pozwoliło na zwiększenie sprzedaży tej formy reklam, a to z kolei oznacza, że w coraz większym stopniu taka forma promocji staje się reklamą klasy premium.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Jeszcze większa ekspansja szeroko rozumianych nowoczesnych technologii, z możliwością wykorzystania ich w OOH.

Jakie wyzwania czekają nas w 2018

Niezmiennie coraz większa precyzyjna mierzalność efektywności kampanii OOH.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Wzrostu zainteresowania polskiego rynku DOOH, czyli Digital Out-Of-Home – cyfrowym outdoorem, który daje możliwość reklamodawcom jeszcze większej synergii komunikacji (m.in stały dostęp do sieci Wi-Fi), geotargetowania i interaktywności.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

To, co ważne, to: język, obraz i przekaz, dostosowany do wieku i przygotowania odbiorcy reklamy zewnętrznej, np. reklamy antyprzemocowe, sexistowskie i o tym należy pamiętać.

————————————————-

Diana Polska
Marketing i PR Manager w MyLED

Największy sukces 2017

2017 rok przyniósł nam mnóstwo sukcesów. Zrealizowaliśmy wiele kampanii dla znanych marek, w tym m.in. Kampanię Śniadaniową McDonald’s, za którą zostaliśmy wyróżnieni, zajmując 3 miejsce w największym konkursie branży interaktywnej – Mixx Awards 2017. Kolejnym sukcesem, którym możemy się pochwalić to przeprowadzenie pierwszego w Polsce badania rynku reklamy DOOH wśród 300 ekspertów z branży reklamowej, na podstawie którego powstał raport. W badaniu wyjaśniliśmy m.in. czym jest DOOH i jak ta forma reklamy wypada na tle innych mediów w Polsce. Pokazaliśmy możliwości reklamy zewnętrznej i wyjaśniliśmy, które z nich są szczególnie ważne dla branży reklamowej. Co więcej, przedstawiliśmy na jakim poziomie kształtuje się świadomość specjalistów na temat DOOH oraz jak oceniają oni skuteczność i odbiór tego medium przez konsumenta.

Największa porażka 2017

Rok 2017 był dla nas bardzo owocny. Nie było miejsca na porażki i niepowodzenia, wręcz przeciwnie. W tym roku możemy pochwalić się samymi sukcesami. MyLED to firma, która prężnie się rozwija i miejmy nadzieję, że przyszły rok będzie jeszcze lepszy od poprzedniego.

Największa zmiana w 2017

Największa zmiana dla MyLED nadeszła z początkiem września 2017 roku. Staliśmy się częścią zespołu Jet Line, który został inwestorem strategicznym naszej spółki. Wcześniej MyLED był wspierany przez dwóch inwestorów: KnowledgeHub Fund oraz Inovo VC, dzięki którym udało się nam rozwinąć skrzydła. KnowledgeHub Fund od samego początku obdarzył nas pełnym zaufaniem, pomocą oraz wsparciem merytorycznym, natomiast Inovo VC pomógł nam w poznaniu możliwości DOOH, a także przekazał nam fachową wiedzę, niezbędną do dalszego rozwoju spółki.

Zawarcie nowej współpracy z agencją reklamową JetLine umożliwiło nam dalszy rozwój oraz wsparcie w poszerzaniu możliwości sprzedażowych. Już od samego początku można zaobserwować korzyści płynące z podjętej współpracy – JetLine pomaga nam w pozyskiwaniu nowych klientów i w rozbudowywaniu działalności, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Najważniejsze wydarzenie w 2017

14 marca uczestniczyliśmy w Cross Digital Marketing 2017, gdzie Grzegorz Śliwa – CEO MyLED – przedstawił perspektywę rozwoju reklamy DOOH w Polsce, opowiedział o badaniach rynku reklamy digital OOH zrealizowanych przez MyLED oraz zaprezentował przykład kampanii łączącej DOOH z online’m.

Kolejnym wydarzeniem, w którym mieliśmy okazję wziąć udział był zorganizowany 24 listopada – KnowledgeHub Day – gdzie mogliśmy pochwalić się naszymi sukcesami, zmianami jakie zaszły w naszej firmie w bieżącym roku oraz opowiedzieć o dalszym rozwoju MyLED.

Ostatnim i najważniejszym wydarzeniem w tym roku był dla nas udział w największym konkursie branży interaktywnej Mixx Awards 2017, na którym zajęliśmy 3 miejsce za zrealizowanie innowacyjnej kampanii DOOH z wykorzystaniem technologii API Google dla firmy McDonald’s.

Najciekawsze trendy w 2017

W 2017 roku dużą popularnością cieszyły się kampanie z wykorzystaniem najnowszych technologii tj.:

  • geolokalizacja, czyli dobór nośników pod kątem wyselekcjonowanej grupy odbiorców oraz wyświetlanie spotów na ekranach LED znajdujących się w pobliżu punktów sprzedaży,
  • odliczanie czasu do nadchodzącego wydarzenia, czyli możliwość zapowiadania nadchodzących zdarzeń istotnych z punktu widzenia szerszej społeczności.
  • łączące DOOH z aplikacjami mobilnymi i mediami społecznościowymi, czyli możliwość przekierowania odbiorców reklamy zewnętrznej do innych kanałów komunikacji oraz umożliwienie im wzięcia czynnego udziału kreowaniu treści kampanii DOOH.

Reklamodawcom zależy na tym, aby kampanie przyciągnęły wzrok odbiorców i zwiększyły ich zaangażowanie. Dzięki DOOH jest to możliwe.

Najtrudniejsze wyzwania w 2017

Może nie najtrudniejszym, ale z pewnością jednym z większych i bardziej czasochłonnych wyzwań tego roku było wydanie raportu na temat reklamy DOOH w Polsce. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia: KnowledgeHub, Videomill, Mint Media, Helion oraz Infinity Media, którzy pomogli w realizacji badania. Duże wsparcie dla MyLED okazali również: NowyMarketing, OOH magazine oraz Portal Medialny, którzy objęli patronatem medialnym nasz projekt.

Najciekawsza kampania/akcja 2017

W tym roku we współpracy z domem mediowym OMD Poland przeprowadziliśmy interaktywną kampanię dla McDonald’s, w której wykorzystaliśmy szereg kreatywnych możliwości reklamy digital out of home, takich jak: geotargetowanie, pobieranie treści w czasie rzeczywistym czy cross online z offline.

Nośniki wykorzystane w kampanii dobraliśmy pod kątem atrakcyjności dla danego miasta, największej grupy odbiorców oraz odległości od restauracji McDonald’s.

Na ekranach wyświetlane były komunikaty z informacją o czasie dojazdu do najbliższej restauracji. Było to możliwe dzięki API Google, skąd pobieraliśmy w czasie rzeczywistym informacje na temat natężenia ruchu w konkretnych lokalizacjach.

Emisja spotów odbywała się w godzinach dostosowanych do oferty śniadaniowej w McDonald’s (6.00 – 10.00). Kampania trwała 7 dni i przyciągnęła uwagę blisko 5 milionów osób.

Ocena obecnej kondycji branży

Najczęściej wybieranymi mediami do przeprowadzania kampanii reklamowych jest internet i telewizja, ponieważ są one uważane za najbardziej efektywne i mierzalne. DOOH natomiast stanowi świetne uzupełnienie tych działań marketingowych.

Świadomość specjalistów z branży reklamowej na temat DOOH jest umiarkowana, mimo to DOOH w Polsce wciąż się rozwija. Polscy eksperci uważają, że jest to ciekawe i innowacyjne medium o dużym potencjale rozwoju. Według 43% ekspertów biorących udział w badaniu DOOH MyLED uważa, że w ciągu najbliższych 5 lat budżety przeznaczone na kampanie DOOH będą się zwiększać, natomiast 37% uczestników badania stwierdziło, że trudno jest im to ocenić.

Jakie zmiany czekają nas w 2018

Chcemy dalej się rozwijać, dlatego planujemy rozbudować działanie naszej platformy do zarządzania, emitowania i modyfikowania treści multimedialnych o nowe funkcjonalności. Obecnie zaczynamy również pracę nad stworzeniem sieci partnerskiej premium, która pozwoli nam na zwiększenie liczby nośników oraz wymianę starych na większe.

Jakie wyzwania czekają na nas w 2018

Przede wszystkim dużym wyzwaniem dla nas będzie zrealizowanie planów dotyczących poszerzenia i rozbudowania naszej oferty ale mamy nadzieję, że dzięki współpracy z Jet Line nie będziemy mieli z tym żadnego problemu.

Jakich trendów możemy spodziewać się w 2018

Według raportu na temat reklamy DOOH w Polsce najczęściej wykorzystywanymi możliwościami będzie geotargetowanie (73%), dostosowywanie emitowanych treści do czasu i lokalizacji (62%) oraz pobieranie z sieci treści i aktualizowanie ich w czasie rzeczywistym w kampanii DOOH (60%). Opinie ekspertów potwierdzają również zagraniczne trendy. Są to jedne z najciekawszych funkcjonalności, które przyciągają uwagę i budzą zainteresowanie odbiorców.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2018

Myślę, że warto przyjrzeć się zmianom zachodzącym w branży reklamowej DOOH, ponieważ jest to forma komunikacji o dużym potencjale rozwoju. Realizowane kampanie są coraz bardziej zaskakujące a możliwości nieograniczone. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze technologie, pozwalające np. rozpoznawać płeć oraz wiek odbiorców a także zmierzyć widownię. DOOH daje możliwość stworzenia niepowtarzalnej kampanii, która przyciąga odbiorcę, angażuje go oraz zapada w pamięć.