Jak wystartować z własnym biznesem… bez firmy?

Własna działalność gospodarcza niektórych kręci, innych odstrasza, ale w każdym z przypadków może się stać bardzo opłacalnym pomysłem na życie. Ci, którzy obawiają się porzucenia stabilizacji osiągniętej na umowie o pracę, często nie mają pojęcia, że żeby pracować na swoim...
O autorze
2 min czytania 2018-05-09

…nie trzeba wcale od razu rzucać się samotnie na głęboką wodę. W podjęciu decyzji o uruchomieniu swojego biznesu przychodzą z pomocą m.in. specjalne projekty-inkubatory, wspierające pomysły chcących się usamodzielnić.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – to inicjatywa, która wbrew nazwie pomaga nie tylko społeczności studenckiej. Choć to na uczelniach wyższych zrodziły się pomysły na nie, i to studenci, biorący po szkole sprawy w swoje ręce, odważnie uruchamiali programy nastawione na wspieranie przedsiębiorczości.

Zasada działania takiego AIP jest bowiem bardzo prosta. Inkubator pozwala założyć tzw. „firmę na próbę” – on także użycza swojej osobowości prawnej, w ramach której można prowadzić własny biznes bez faktycznej rejestracji działalności gospodarczej czy spółki z o.o.

Uczestnik opłaca z tego tytułu comiesięczne składki (na podstawie zawartej z AIP umowy). Ale nie te obowiązkowe do ZUSu (opłacie podlega sam udział w programie w wysokości 300 zł, zamiast 446 płaconych do ZUS), nie trzeba się też martwić o podatek dochodowy (19% we własnej działalności gospodarczej czy spółce z o.o.). AIP zapewnia m.in. opiekę księgową i prawną oraz obsługę firmowego subkonta. Gdy biznes osiągnie już wymarzony sukces, w każdej chwili (z zachowaniem umownego okresu wypowiedzenia) można opuścić AIP i działać już na własną rękę.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Pomysłodawcy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości chwalą się, że od 2004 roku pomogli wejść na rynek 12 tys. firm, które rocznie zarabiają na czysto ponad 25 mln złotych (przy przychodzie ponad 60 mln). I nie ma powodów, by im nie wierzyć. AIP zostały bowiem pomyślane jako program nastawiony na promocję przedsiębiorczości wśród Polaków i w tym też kierunku wciąż się specjalizuje. Wszystkim zainteresowanym, AIP oferuje nie tylko pomoc przy realizacji swoich pomysłów, ale również organizuje cykl szkoleń, treningów oraz specjalistycznych wykładów, które efektywnie wdrażają młodych przedsiębiorców do ich nowej roli.

To dobra opcja dla tych ludzi biznesu, którzy mają pomysł, ale brakuje im doświadczenia, determinacji i wsparcia zwłaszcza na pierwszym etapie prowadzenia własnej firmy.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Dla niektórych problematyczna może być już bowiem sama kwestia lokalizacji biura – nie każdy ma fundusze na wynajem odpowiedniej powierzchni czy zakup potrzebnego sprzętu. I ich pomysł na biznes leży kolejne miesiące (albo lata) w szufladzie, przekładany w bliżej nieokreśloną przyszłość. Błąd. AIP posiada w 50 biurach zlokalizowanych w 24 polskich miastach dostęp do wszystkiego, czego potrzeba, żeby ruszyć naprzód. Także ze sklepem internetowym.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Być może dla niektórych to wciąż trudna decyzja do podjęcia, ale łatwiej o pierwsze kroki „na swoim” chyba raczej nie będzie.

Aby oswoić obawy związane z podjęciem pierwszych kroków, przybliżyć specyfikę działalności w ramach struktur AIP a także pokazać pokazać przykładowe pomysły na biznes organizujemy spotkanie 28 maja w Krakowie, na Barce. Szczegóły wydarzenia: prelegenci, tematy, lokalizacja znajdują się na stronie.