Od jakiegoś czasu dbanie o środowisko i jego ochrona staje się coraz silniejszym trendem w społeczeństwie. I choć pandemia koronawirusa nieco „zastopowała” realizację licznych działań z myślą o naszej planecie, tak niedawna deklaracja niemieckiego rządu pokazuje, że ekologia wciąż pozostaje istotną kwestią w dzisiejszych czasach, a walka z plastikiem to wciąż palący problem, którego nie można bagatelizować.
Tamtejsza minister środowiska Svenja Schluze zapowiedziała niedawno, że od 3 lipca 2021 roku na terenie całego kraju zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży jednorazowych słomek, sztućców, płatków kosmetycznych i opakowań na jedzenie, zwłaszcza w restauracjach oraz kawiarniach. Jest to ważny krok, bowiem jak podała instytucja German Association of Local Utilities, odpady plastikowe – głównie opakowania na jedzenie i napoje na wynos – na terenie Niemiec nawet w 20% pochodzą z przestrzeni publicznych.
Zobacz również
Ministerstwo środowiska zapowiedziało również, że w planach jest zamknięcie ośmiu kopalni węgla w całym kraju do 2022 roku. Z kolei na początku tego roku niemiecki rząd przyjął projekt ustawy, która przewiduje zaprzestanie produkcji prądu z węgla najpóźniej do 2038 roku.
PS
Dbanie o środowisko i jego ochrona staje się obecnie silnym trendem w społeczeństwie. Coraz więcej firm i organizacji podejmuje się działań mających na celu zapobieganie dalszej degradacji środowiska. A jak na tym tle wypadają instytucje rządowe, władze miast i jakich działań się podejmują?
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
PS2
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Warszawa chce pójść w ślady Wałbrzycha, w którym przyjęty został projekt ustawy zakazującej sprzedaży foliówek w sklepach, a także używania ich w wybranych strefach w mieście. Nad wprowadzeniem podobnego zakazu zastanawiają się władze miasta stołecznego.
PS3
Watykan jest kolejnym państwem, które chce w znacznym stopniu wyeliminować zużycie jednorazowego plastiku. Ponadto, kraj ten wprowadził nowy system gospodarowania odpadami, dzięki czemu aż 98% tzw. specjalnych odpadów podlega segregacji.