Przegląd proekologicznych akcji miast i samorządów

Przegląd proekologicznych akcji miast i samorządów
Dbanie o środowisko i jego ochrona staje się obecnie silnym trendem w społeczeństwie. Coraz więcej firm i organizacji podejmuje się działań mających na celu zapobieganie dalszej degradacji środowiska. A jak na tym tle wypadają instytucje rządowe, władze miast i jakich działań się podejmują?
O autorze
4 min czytania 2019-08-13

Ochrona środowiska i działania mające na celu zniwelowanie negatywnego wpływu człowieka na przyrodę stają się coraz powszechniejsze w społeczeństwie. Wiąże się to ze wzrastającą świadomością ekologiczną, a także z coraz powszechniejszą wiedzą na temat pogarszania się warunków klimatycznych, w jakim żyjemy.

Instytucje państwowe istotnie włączyły się w walkę o czyste środowisko i podejmują się szeregu działań mających na celu jego ochronę. Dlatego też postanowiliśmy się przyjrzeć różnorodnym akcjom i działaniom proekologicznym podejmowanym przez władze miast i rząd w Polsce i stworzyliśmy subiektywny przegląd tych ciekawszych.

Walka z plastikiem w polskich miastach

Wykorzystywanie wyrobów z tworzyw sztucznych stanowi ogromny problem dla środowiska. Duża część z nich nie podlega właściwej utylizacji i jest wyrzucana do mórz i oceanów, zanieczyszczając je i tworząc pływające wyspy śmieci. Aby uświadomić sobie skalę tych działań, wystarczy spojrzeć na tzw. Trash Isles, czyli obszar na północnym Pacyfiku, który jest tak zanieczyszczony plastikiem, że tworzy obszar wielkości Francji. Dlatego też instytucje międzynarodowe podejmują stosowne działania mające na celu zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu środowiska. Niedawno Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę, która od 2021 roku wprowadza w życie zakaz sprzedaży na terenie całej Unii wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w tym sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek, czy patyczków do uszu.

Władze polskich miast aktywnie włączają się w działania mające na celu zmniejszenie wykorzystania plastiku. Pierwszym miastem w Polsce, które podjęło istotne kroki w tym kierunku, jest Wałbrzych. W ramach akcji „Stop-plastik” tamtejsze władze zdecydowały się wprowadzić zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich i na imprezach organizowanych przez miasto.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W ślad za Wałbrzychem poszły także kolejne miasta, w tym Warszawa i Kraków, które również zdecydowały się zaprzestać wykorzystywania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich i zastąpić je tymi wielorazowymi lub jednorazowymi, które podlegają biodegradacji lub można je kompostować.

W walce z plastikiem miasta wspierane są przez różne organizacje czy koncerny. W ramach akcji #WciążZmieniamy, Coca-Cola we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą i Fundacją Nasza Ziemia przekaże mieszkańcom stolicy 10 automatów do oddawania plastikowych butelek PET, szklanych butelek i aluminiowych puszek. W zamian za wyrzucone opakowania otrzymają oni m.in. zniżki na komunikację miejską, bilety do kina czy zniżki do wybranej sieci kawiarni.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Podobny automat skupujący plastikowe butelki stanął w budynku Urzędu Miasta Krakowa, zgodnie z podjętą przez władze miasta uchwałą „Kraków bez plastiku”. Pilotażowe urządzenie za każdą wrzuconą butelkę płaciło 10 lub 20 groszy.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

„Sadzonki za oponki”

Nie tylko plastikowe jednorazowe produkty stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Również te wykonane z innych materiałów, jak np. guma, mogą poważnie zaszkodzić, kiedy nie zostaną poddane recyclingowi. Dlatego też np. w Lublinie, co roku organizowana jest przez władze miejskie akcja „Sadzonki za oponki”, w ramach której Urząd Miasta Lublin odbiera zużyte opony samochodowe od mieszkańców, w zamian oferując darmowe sadzonki roślin ozdobnych.

Zielone przystanki w Białymstoku

Brak roślinności w miastach również stanowi problem ekologiczny i doskwiera mieszkańcom w szczególności podczas upałów. W celu zwiększenia roślinności w swoim mieście, władze Białegostoku postanowiły stworzyć zielone przystanki autobusowe. Na dachach wiat zostaną posadzone rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a po ścianach będą pięły się pnącza. Przystanki pojawią się one jeszcze w tym roku na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku.

Samochody spalinowe do lamusa

Duże zanieczyszczenie środowiska związane jest także z emisją szkodliwych związków przez samochody spalinowe. W związku z tym władze miast starają się przekonać mieszkańców zarówno do wybory miejskiego transportu, jak i do korzystania np. z rowerów. Dobrym przykładem takich działań jest coroczna akcja „Do pracy jadę rowerem” organizowana od kilku lat przez władze Gdyni, trwająca od marca do września. Skierowana jest ona do pracowników gdyńskich firm. W zamian za jazdę rowerem do pracy mogą oni liczyć np. na darmowe śniadania rowerowe, a wśród najlepszych są rozlosowywane wartościowe nagrody materialne. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 2 137 uczestników z ponad 300 firm, którzy przejechali łącznie 1 021 mln kilometrów.

Mocną alternatywą dla samochodów spalinowych są także samochody elektryczne, dlatego też władze miast powoli starają się przekonać do nich mieszkańców i oferują różne ułatwienia i przywileje.

We Wrocławiu w 2017 roku powstała pierwsza w Polsce Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych – Vozilla. Jest ona efektem partnerstwa między Urzędem Miejskim Wrocławia a firmą Enigma. Mieszkańcy Wrocławia mają do dyspozycji flotę ponad 200 samochodów elektrycznych, a dodatkowo podczas mogą korzystać z takich przywilejów, jak np. darmowy parking w miejskiej strefie płatnego parkowania, możliwość korzystania z buspasów oraz wjazdu w strefy zamknięte dla samochodów spalinowych.


Fot. Materiały prasowe

Zapraszamy ptaki do Gdyni

„Zapraszamy ptaki do Gdyni” to z kolei ciekawa akcja organizowana od dawna przez władze Gdyni – w lutym br. zakończyła się XXI edycja – której celem jest pomoc okolicznym ptakom. W ramach akcji organizowany jest konkurs, do którego uczestnicy zgłaszają własnoręcznie wykonane karmniki i budki lęgowe. Autorzy 10 najlepszych prac otrzymują nagrody rzeczowe, a wszystkie zgłoszone karmniki i budki są przekazywane do wykorzystania instytucjom, szkołom i mieszkańcom Gdyni, którzy wyrażą chęć umieszczenia ich na swoim terenie i zobowiążą się do dbania o nie.

Ministerstwo środowiska – „Wyłączamy prąd, włączamy oszczędzanie”

Kwestia oszczędzania energii jest w Polsce niezwykle ważna. Dlatego też Ministerstwo Środowiska aktywnie wspiera działania zachęcające do tego. W 2012 roku rozpoczęło ono kampanię „Wyłączamy prąd, włączamy oszczędzanie” na temat oszczędzania energii. W spotach kampanijnych wzięli udział profesorzy Jerzy Bralczyk i Zbigniew Lew-Starowicz.



Ministerstwa Środowiska –„Polak tym bardziej oszczędza ciepło”

Z kolei w 2013 roku Ministerstwo przeprowadziło kampanię na rzecz oszczędzania energii cieplnej, w której wziął udział znany aktor Stanisław Tym. W serii spotów nawiązujących do kultowego filmu „Miś” pokazywał on widzom, w jaki sposób zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.


„Złap deszcz”

W celu utrzymania zasobów wód gruntowych i poprawy lokalnego mikroklimatu Wrocław 1 sierpnia br. rozpoczął program „Złap deszcz”. W jego ramach władze zachęcają mieszkańców miasta do gromadzenia wody pochodzącej z opadów i wykorzystywania jej do celów gospodarczych. Dodatkowo wrocławianie, którzy zdecydują się zainstalować na swojej posesji zbiorniki do zbierania deszczówki, mogą ubiegać się o zwrot 80% kosztów inwestycji, maksymalnie 5 tys. złotych.