Unia Europejska i Chiny podpisały umowę, na mocy której 100 europejskich oznaczeń geograficznych, takich jak m.in. Cava, Champagne, Irish whisky, Ouzo, Porto i Prosciutto di Parma, będzie chronionych w Chinach. Wśród tych produktów znajduje się również polska wódka, co oznacza, że nie będzie ona już więcej podrabiana w tym rejonie.
Jak poinformowała Komisja Europejska, w UE będą chronione natomiast takie chińskie produkty, jak m.in. Pixian Dou Ban (pasta fasolowa Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata Anji), Panjin Da Mi (ryż Panjin) oraz Anqiu Da Jiang (imbir Anqiu).
Zobacz również
Tuż po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego umowa zostanie oficjalnie przyjęta przez Radę i wejdzie w życie na początku 2021 roku. Co ciekawe, w ciągu następnych czterech lat trwania umowy, jej zakres zastosowania rozszerzy się na dalsze 175 oznaczeń geograficznych z obu stron – będą one jednak musiały przejść taką samą procedurę zatwierdzenia, co 100 nazw, które już są objęte umową.
Polska wódka jest jedynym polskim produktem, który znalazł się na liście europejskich oznaczeń geograficznych chronionych w Chinach.
PS
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Spośród haseł w Wikipedii „wódka” jest najlepszym hasłem związanym z Polską – zdecydowało jury konkursu Wolna Polska-Wolna Wiedza. Wikipedyści mieli za zadanie rozbudowywać hasła z tzw. Kanonu Polskiej Wikipedii.
Słuchaj podcastu NowyMarketing