Niniejszy artykuł jest relacją z webinaru przeprowadzonego w ramach Akademii ClickMeeting we współpracy z firmą Webcomm.
Live Streaming vs. standardowa realizacja
Jeśli chodzi o prowadzenie wydarzeń online na platformie ClickMeeting, użytkownicy mają do wyboru dwie opcje:
Zobacz również
- Standardowy plan – Live lub Automated
- Live Streaming – dodatkowa usługa, płatna per wydarzenie
Jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma możliwościami? Otóż realizacja w formacie live streamingu pozwala na emisję obrazu wideo w wyższej niż standardowa jakości. W ClickMeeting jest to 720p. Jeśli zatem w Twoim wydarzeniu bardzo ważną kwestią jest dobra jakość nagrania — zarówno audio, jak i wideo – to wybierz tę opcję.
Szczególnie istotne jest to w momencie, kiedy zależy nam na pokazaniu ruchu lub zbliżenia (przykładowo może być to szkolenie z masażu lub prezentacja konkretnych przedmiotów).
Wówczas standardowy plan może nie wystarczyć, ponieważ nie umożliwia transmisji w najwyższych jakościach wideo.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Przykład, kiedy potrzebujemy opcji live streaming — chęć pokazania detali przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Urządzenia potrzebne do zrealizowania live streamingu
Pamiętajmy, że lepsza jakość to nie tylko kwestia zakupionego planu. Kluczowe są tu także kwestie związane ze sprzętem oraz oświetlenie.
Chcąc pokazać różne ujęcia, przykładowo takie, gdzie na jednym widać całą postać, a na drugim powiększony jest dany przedmiot (zbliżenie na dany obiekt), potrzebna jest dobra kamera — kamera w laptopie czy smartfon nie będą tu wystarczające.
Co więcej, jeśli zależy Ci na tym, aby płynnie robić zbliżenia na dany przedmiot czy też pokazywać kilku prowadzących z różnej perspektywy (np. razem i osobno), wówczas warto rozważyć użycie kilku kamer. Co ważne, nawet w standardowym planie ClickMeeting możesz pracować z 3 kamerami i pokazywać różne ujęcia.
Jeśli szukasz dobrej kamery internetowej w przystępnej cenie, która dobrze radzi sobie nawet z gorszym oświetleniem, nasi eksperci polecają model Logitech BRIO, której koszt to ok. 1000 zł.
Dodatkowo, jeżeli zależy nam na uzyskaniu dobrej jakości obrazu i dźwięku, warto zaopatrzyć się w urządzenia takie jak:
- karta przechwytująca do kamery,
- mikrofon,
- mikser audio,
- komputer z prezentacją,
- oprogramowanie do streamowania, które pozwoli zaprezentować zarówno prezentację, jak i zawartość audio i wideo, które pozwala na streamowanie m.in. za pomocą ClickMeeting.
Jakość obrazu — różnice
Zacznijmy od wprowadzenia dla osób nietechnicznych. O co chodzi z tą jakością obrazu i na czym polega różnica? Wyobraź sobie, że nasz program wysyła pewną ilość danych prezentujących dany obraz. Jeżeli więc sygnał jest wysyłany w jakości SD, to oznacza, że obraz będzie dobry, w sytuacji, gdy prelegent jest widoczny tylko w małym okienku z boku ekranu.
Jeżeli jednak powiększylibyśmy widok prelegenta, wówczas obraz stałby się niewyraźny. To częsty błąd osób, które chcą pokazać jakiś ruch czy detal. Gdy wideo prelegenta ma być pokazane na pełnym ekranie i ma być wyraźne, to należy skorzystać z usługi live streamingu, która umożliwia nadanie sygnału w jakości 720p.
Rodzaje live streamingu
- Streamowane reporterskie — przykładowo w terenie, gdzie trzeba się dostosować do niesprzyjających warunków, takich jak słabe światło czy głośne otoczenie w tle. Jest to specyficzny rodzaj streamingu, gdzie jakość obrazu czy dźwięku schodzi na dalszy plan i nie musi być idealna.
- Streamowanie studyjne — prowadzenie relacji z biura czy też studia, gdzie jakość odgrywa bardzo ważną rolę. W tym przypadku należy odpowiednio przygotować pomieszczenie, zwracając uwagę na jakość obrazu i dźwięku, a także oświetlenie.
Kiedy warto zdecydować się na live streaming?
- Kiedy chcemy pokazać prelegenta w całym oknie wideo — szczególnie ważne, gdy chcemy pokazać jakiś przedmiot lub zależy nam na uzyskaniu tzw. efektu telewizji internetowej.
Warto wiedzieć:
Jeśli zależy Ci na osiągnięciu jak najwyższego poziomu profesjonalizmu podczas wydarzenia, wówczas poza dobrą kamerą warto zaangażować także operatora kamery, który nie tylko potrafi technicznie obsługiwać sprzęt, ale także wie jak:
- robić zbliżenia,
- ustawiać kadry,
- wykonywać szwenkowanie (przesuwanie kamery).
- Gdy zależy Ci na emisji na własnym tle — ta opcja najlepiej sprawdzi się na green screenie — wówczas bez problemu możesz dodać swoje logo oraz specjalnie przygotowane tło.
Przykład transmisji na specjalnie przygotowanym przez klienta tle.
Przykładowy widok prezentacji, kiedy prelegenci korzystają z własnego tła.
- Gdy chcesz prowadzić dyskusję kilku osób na Twoim tle — ta opcja również jest możliwa w platformie ClickMeeting, jednak wymaga odpowiedniego oprogramowania.
Wizualizacja wydarzenia, podczas którego kilku prelegentów jest widocznych na dedykowanym tle.
Streaming online — wybór oprogramowania
Musimy pamiętać, że realizacja wydarzenia online w wirtualnym pokoju w jakości live streamingu wymaga specjalnego „pośredniczącego” oprogramowania. Służy ono do wysłania do wirtualnego pokoju sygnału audio i wideo, a także wszystkich graficznych elementów (np. belki z nazwiskami, slajdy, tło). Taki program jest pewnego rodzaju mikserem, w którym powstaje finalny obraz. Zostaje on wysłany do wirtualnego pokoju i właśnie taki miks widzą uczestnicy.
Poniżej zestawiliśmy trzy najbardziej popularne platformy, które polecają nasi eksperci.
- Koszt: od 1000 do 4000 zł
- Złożoność (trudność obsługi): wysoka
- Polska wersja językowa: nie
- Możliwość streamowania na wielu platformach jednocześnie: tak
- Liczba efektów: duża
- Koszt: darmowe narzędzie
- Złożoność (trudność obsługi): niska
- Polska wersja językowa: tak
- Możliwość streamowania na wielu platformach jednocześnie: tak
- Liczba efektów: niewielka
- Koszt:
– bezpłatna wersja podstawowa
– płatna wersja rozszerzona - Złożoność (trudność obsługi): niska
- Polska wersja językowa: nie
- Możliwość streamowania na wielu platformach jednocześnie: tak (nawet do 8 platform)
- Liczba efektów: niewielka w wersji podstawowej, duża w wersji rozszerzonej
Live streaming krok po kroku
Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę siedmiu pytań, od których warto zacząć, planując przygotowania do zorganizowania live streamingu.
- Skąd będzie realizowany streaming?
- Jakie powinny być warunki w lokalizacji?
- Ile ma być występujących osób/prelegentów?
- Jakie dodatkowe elementy będą pokazywane poza prelegentami? Np. Belki, tło, prezentacja.
- Na jakim programie i na jakiej platformie będzie odbywał się streaming?
- Jaki sprzęt będzie potrzebny?
- Ile osób (i z jakimi umiejętnościami) będzie potrzebnych do obsługi sprzętu?