fot. depositphotos.com
[Aktualizacja 25.05.2023]
Dowiadujemy się w końcu, jak dokładnie będzie wyglądać zmiana w opłatach za Netfliksa i czy każdy użytkownik będzie zmuszony do wykupienia własnego pakietu.
Zobacz również
Polscy użytkownicy platformy od kilku dni dostają na swoje skrzynki mailowe informacje z nowymi zasadami współdzielenia konta w serwisie. Od teraz taka opcja będzie łączyć się z dopłatą. Za każde konto, które będzie podłączone do naszego planu subskrypcyjnego, ale nie będzie używane w naszym gospodarstwie domowym, trzeba będzie dopłacić dodatkowo 9,99 zł.
Jeśli jednak użytkownik zdecyduje się samemu korzystać z serwisu, Netflix daje możliwość przeniesienia swojego profilu ze współdzielonego konta do samodzielnie opłacanego abonamentu (bez utraty rekomendacji i listy produkcji do obejrzenia).
[Informacja z 03.02.2023]
Współdzielenie kont w Polsce bez dodatkowych opłat
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Niedawno gigant streamingowy potwierdził, że osoby mieszkające w różnych gospodarstwach domowych będą musiały założyć własne konto, aby korzystać z serwisu. W zakładce „Centrum pomocy” pojawiły się nowe informacje na temat tego, jak będzie przebiegała weryfikacja.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Jeśli nastąpi logowanie na konto z urządzenia spoza Twojego gospodarstwa domowego lub takie urządzenie będzie używane w sposób ciągły, możemy poprosić Cię o zweryfikowanie tego urządzenia, zanim będzie można na nim korzystać z serwisu Netflix, lub o zmianę gospodarstwa domowego Netflix. W ten sposób potwierdzamy, że na tym urządzeniu można korzystać z konta – informuje serwis.
Co to oznacza w praktyce? Jeżeli serwis wykryje, że z danego konta od dłuższego czasu korzysta osoba spoza gospodarstwa domowego, na jej ekranie wyświetli się komunikat o konieczności weryfikacji urządzenia. Wówczas właściciel konta otrzyma e-maila lub SMS-a z czterocyfrowym kodem, który w ciągu 15 minut powinien wprowadzić na urządzeniu wymagającym weryfikacji. Prośba o uzyskanie kodu może być ponawiana co jakiś czas.
Serwis będzie brał pod uwagę takie dane jak adres IP, identyfikatory urządzeń czy aktywność konta na różnych urządzeniach.
W związku z nowymi zasadami weryfikacji konta, pojawiają się pytania o korzystanie z platformy w czasie podróży lub tymczasowego pobytu poza domem. Jak zapewnia Netflix, „żadna z planowanych zmian nie wpływa na możliwość oglądania serwisu Netflix w podróży”, a właściciel konta głównego nie powinien w takich sytuacjach spodziewać się prośby o weryfikację urządzenia.
Blokowanie kont i kody weryfikacyjne. Testy w Chile, Peru i Kostaryce
Jak współdzielenie kont będzie wyglądało na innych rynkach? Netflix już w ubiegłym roku ruszył z pilotażowym programem umożliwiającym dzielenie się hasłem za dodatkową opłatą w wybranych krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Testy przeprowadzono w Kostaryce, Chile i Peru, gdzie koszt za współdzielenia konta wyniósł 2,99 dolara, czyli około 14,15 zł.
– Zakładając nowe konto lub dodając do pakietu kolejnego członka, użytkownicy mogą przenieść profil z istniejącego konta, w tym rekomendacje, historię oglądania, Moją listę, zapisane gry, ustawienia i inne – dodaje Netflix.
Użytkownicy tych krajów niedawno również otrzymali informacje na temat zasad weryfikacji konta. Zaktualizowane zasady mówią, że w pierwszej kolejności właściciele pakietów są zobowiązani do zdefiniowania „podstawowej lokalizacji” i przypisania do niej głównego urządzenia. Wszystkie inne komputery, laptopy, smartfony czy iPady, z których korzystają pozostali członkowie pakietu, powinny być podłączone do tej samej sieci WiFi co urządzenie główne.
Jeżeli jednak właściciel konta nie zdefiniuje głównego urządzenia lub nie posiada telewizora, Netflix automatycznie przypisze główną lokalizację na podstawie adresu IP, identyfikatorów urządzeń oraz ich aktywności.
Co istotne, domownicy, którzy chcą korzystać z Netflixa na swoich urządzeniach, powinni uruchamiać platformę w domu przynajmniej raz na 31 dni. W ten sposób „przypomną” aplikacji, że dane urządzenie jest zaufane i aktywne.
A co, jeśli subskrybent wyjątkowo chce skorzystać z Netflixa w podróży i jedno z urządzeń utraci połączenie z podstawową siecią WiFi? W takiej sytuacji oglądający może poprosić właściciela konta o zweryfikowanie urządzenia oraz udostępnienie specjalnego tymczasowego kodu. Po jego wpisaniu możliwe będzie oglądanie filmów i seriali poza domem tylko przez siedem dni.
Firma zapowiedziała, że w kolejnych miesiącach zapobieganie „nielegalnemu udostępnianiu haseł” będzie prowadzone w większym zakresie. Co istotne, Netflix podkreśla, że „nie będzie automatycznie pobierać opłat od posiadaczy kont, których dane są wykorzystywane poza ich domem”. Ta zasada dotyczy użytkowników ze wszystkich krajów.
Nowe rozwiązania dotyczące współdzielenia kont zostały wprowadzone w odpowiedzi na globalny spadek liczby subskrybentów w połowie 2022 roku. Jak poinformował serwis, z aplikacji korzysta ponad 223 mln widzów, z czego aż 100 mln loguje się na platformę bez opłat – korzystając z danych innych osób. Ponadto firma zapowiedziała wprowadzenie tańszych pakietów z reklamami, które mają przyciągnąć przed ekrany więcej subskrybentów.