Sposoby na wykorzystanie video w social media marketingu Twojej marki

Sposoby na wykorzystanie video w social media marketingu Twojej marki

Szacuje się, że do 2019 roku 80% ruchu w Internecie będzie generowało video, a na samym Facebooku liczba ta do 2020 roku ma wynieść 90% wszystkich treści!

fot. pexels.com

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Zatem stawiane często pytanie “, Czy powinienem zainwestować w video marketing” już dawno powinno przerodzić się w pytanie “, W jaki sposób wykorzystać video marketing w komunikacji mojej marki?”.

Przede wszystkim należy zmienić myślenie o formatach video jako czymś drogim i nieosiągalnym — w dobie dzisiejszej technologii próg wejścia do grona twórców tego typu contentu jest zdecydowanie niski. Smartfony czy nawet programy do obróbki graficznej w połączeniu ze stockami video doskonale poradzą sobie z zadaniem. Nie dziwmy się, jednak gdy kampania video marketingowa wyceniona przez agencję, wygeneruje zdecydowanie większe koszty. Należy tutaj rozróżnić dobrej jakości content stworzony przez specjalistów w przemyślanej i zaplanowanej kampanii-od formatów video, które mają urozmaicić nasze treści na Facebooku czy Instagramie. W poniższym artykule znajduje się recepta na ten drugi zakres działań, czyli 15 sposobów na to, jak wprowadzić i wykorzystać video w swoich kanałach Social Media.

Zanim jednak zaczniesz tworzyć pamiętaj o tym, aby…

...dopasować długość twojego filmu do platformy.

Przede wszystkim należy znać ograniczenia co do długości filmu, które wynoszą odpowiednio:

  • Facebook 120 minut
  • Twitter rekomenduje 30 sekund
  • Instagram od 3 do 60 sekund
  • Insta Stories i Snapchat 10 sekund

Nie ograniczaj się jednak czasem, jeżeli masz pomysł na dłuższy format - zrób to! Całość opublikuj na YouTube bądź Vimeo, w swoich kanałach dodaj tylko zajawkę + link do całego filmu. Nie zadziała to w przypadku Instagrama, gdzie linki są niestety nieklikalne. Na Facebooku lepiej zamieścić grafikę oraz link do filmu, niż sam link do YouTube. W tym drugim przypadku spodziewaj się mniejszych zasięgów wpisu.

...wykorzystać autoplay.

Twitter, Facebook oraz Instagram umożliwiają automatyczne odtwarzanie filmów (w zależności od prywatnych ustawień konkretnego użytkownika). Zainteresuj swojego odbiorcę już w pierwszych 2 - 3 sekundach odtwarzania! Jeżeli tego nie zrobisz szansa na to, że powróci do Twojego filmu, jest bardzo mała. Nie warto także liczyć na to, że funkcja autoplay będzie włączona wśród większości odbiorców - postaw zatem na ciekawą i zachęcającą do odtworzenia pierwszą planszę filmu ( i nie, niech nie będzie to logo Twojej firmy!).

...dodać napisy.

80% filmów oglądanych w Social Media odtwarzanych jest bez dźwięku - zatem ważniejsze od dobrania odpowiedniej muzyki jest dodanie napisów. Możesz to zrobić w praktycznie każdym programie do obróbki video. A także na Facebooku poprzez dodanie video wraz z plikiem SRT.

Twórz poradniki “Jak to zrobić”

To jedne z najczęściej oglądanych i podawanych dalej filmów. Niezależnie od tego czy jesteś “ekspertem” w tworzeniu popularnego ostatnio →  smoothie bowl, specem od ulepszania swojej przestrzeni życiowej, czy też mistrzem w DIY! (zauważ, że w filmie nie ma gotowego instruktażu, a zajawka), jak najbardziej możesz wykorzystać ten koncept - często niskim nakładem kosztów.

To świetny sposób na promocję produktu bez bezpośredniej reklamy. Ważne, aby instruktaże były krótkie, realne do wykonania i nie zmuszały do wykorzystania zbyt dużej ilości zasobów portfela Twojego widza.

Dziel się wiedzą

Tworzenie poradników “Zrób to sam” to jeden ze sposobów. Możesz także przeprowadzać szkolenia online, tworzyć tutoriale, poradniki, przeprowadzać wywiady czy rozwiewać wątpliwości swoich widzów dotyczące dziedziny w której jesteś ekspertem.

Stwórz brand hero

Może stać się twarzą Twojej marki na zawsze lub zostać nią tylko w przypadku pojedynczej, np. świątecznej kampanii. Taki brand hero pozwala na urozmaicenie historii, wyeksponowanie cech marki czy produktu, a także dodaje humoru bądź emocji historii, którą chcesz opowiedzieć. Pierwszym nasuwającym się przykładem będzie Mały Głód bądź Serce i Rozum [R.I.P], ale również Bibendum:

Nie tylko duże marki tworzą swoich bohaterów, zobacz to, co robi DrTusz. Postać, mimo że nie jest głównym bohaterem danej historii - pojawia się w niemalże każdym stworzonym materiale video.

Zaproś na wydarzenie

To mogą być targi, szkolenie, degustacja, konferencja albo darmowe warsztaty - nieważne. Ważne, aby było szczere i pokazało Twoje zaangażowanie do tego, co robisz i na co zapraszasz.

Zdecydowanie lepiej ogląda się dwie uśmiechnięte dziewczyny, aniżeli statyczny post informujący o Targach.

“Najlepszym” zaproszeniem na wydarzenie jest także jego relacja z poprzedniej edycji.

Bazarów, targów i kiermaszy w Twoim mieście jest wiele, ale tylko filmem przekażesz atmosferę miejsca, tym samym zachęcając innych do pojawienia się na kolejnych edycjach. 

Twórz relacje z wydarzeń

Sama relacja z wydarzenia to nie tylko dobry sposób na zachęcenie do pojawienia się na kolejnym. To także ukłon w stronę osób, które na danym evencie nie mogły się pojawić (ograniczona liczba miejsc, odległość), uchylenie rąbka tajemnicy(ekskluzywne wydarzenie z zaproszeniami, gala, impreza bądź szkolenie zamknięte), czy też podkreślenie wyjątkowości firmy (Targi, Konferencje, Gale).  

Pamiętaj jednak o tym, aby widza nie zanudzić. W przypadku livestreamu możesz pozwolić sobie na długą relację - gdy planujesz opublikować relację po evencie, postaw na krótki, ale treściwy format.

Pokaż backstage

(Pozorna) iluzja transparentności, to jeden z powodów, dla którego śledzi się marki w Social Media. Zabierz swoich fanów w podróż po swojej firmie i pokaż jak produkty powstają od kuchni - tak m.in. zapowiedź swojej nowej kolekcji pokazał na na swoim Insta Stories Answear.com

Możesz także pokazać wpadki czy sam proces tworzenia filmów - to przybliża, buduje relacje i zdecydowanie zwiększa lojalność.

Pokaż swój produkt

… i odśwież swoje posty na Facebooku

Film stworzony z Twoim produktem, nie musi rzeczywiście być filmem w bezpośrednim tego słowa znaczeniu.

Możesz postawić na filmowe GIFy, jak robi to IKEA

W statyczny post wpleść format video:
przykład 1 
przykład 2 
przykład 3

Żywiec zdecydowanie jest tutaj mistrzem (jak i wiele pozostałych marek alkoholowych).

Świetnie sprawdza się także Instagramowy format - boomerang.

Pamiętaj, że GIFy to także format video! Który zresztą możesz przekonwertować do MP4.

  • Mogą być bardzo proste i po prostu wzięte ze strony giphy.com, aby wyrazić emocje bądź zareagować na jakieś wydarzenie,
  • Zastępować infografiki,
  • Możesz je stworzyć z serii zdjęć,
  • Czy też pokusić się o stworzenie przyciągającego wzrok, ale bardziej skomplikowanego cinemagraphu,

Pokaż swoich fanów

Tutaj opcje są dwie:

  • możesz postawić na user generated content i wykorzystać treści, które stworzyli Twoi fani (oczywiście za odpowiednią ich zgodą). Np. w konkursie, jak zrobiła to marka Pepsi, pytając fanów o to, dlaczego wolą Pepsi MAX od Coca Coli.
  • rzeczywiście pokazać swoich fanów (ponownie - za odpowiednią zgodą), np. jako szczęśliwych zwycięzców w konkursie, którego się nie spodziewali.

Pokaż swoich pracowników i firmę od kuchni

To ważne w przypadku tworzenia wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy i przyjaznej atmosfery w firmie, innymi słowy - w działaniach employer brandingowych. Możesz pokazać kulisy imprezy firmowej, timelapse z dnia pracy w Twoim biurze, kulisy pracy na danym stanowisku czy relację z wygranego przetargu.

Do perfekcji opanował to Michał Sadowski z Brand24 w sposób bardziej i mniej poważny :)

Nadawaj na żywo

Użytkownicy spędzają prawie 3 razy więcej czasu oglądając filmy na żywo, niż te nagrane wcześniej! Ponadto w przypadku filmów na żywo nie musisz aż tak przejmować się jakością nagrania - co nie znaczy, że nie powinieneś wcześniej zaplanować swojego livestreamu. Na Facebooku czy Instagramie możesz zobaczyć liczbę oglądających w danym momencie, a oni sami mogą komentować film (bądź zadawać pytania) w czasie rzeczywistym. Co ważne, większość użytkowników ma włączone powiadomienia o tym, że ktoś “nadaje na żywo”, zatem procent dotarcia do użytkowników jest zdecydowanie większy, niż w przypadku innych treści. W Polsce prawdziwym prekursorem tego typu contentu był Maciej Budzich czy Magda Gessler (królowa jest tylko jedna!), a doprowadził go do niemalże perfekcji (subiektywny pogląd autora) np. Sprawny Marketing czy FastTony.es ze swoimi wywiadami, webinarami i szkoleniami na żywo. Nie zapominaj o tym, że swój livestream możesz zaplanować!

Prawdziwym hitem okazała się relacja na żywo przeprowadzona przez HBO, czyli ich nietypowy sposób na ujawnienie daty premiery siódmego sezonu gry o Tron. Na Facebooku pojawiła się transmisja na żywo przedstawiająca podgrzewaną na różne sposoby bryłę lodu. Fani zachęcani byli do interakcji poprzez wstawianie konkretnych komentarzy pod filmem - miały one przyspieszyć topnienie bryły.

Jak to przełożyć na swoje działania? Możesz np. zaproponować konkretny rabat, który ujawni się po wpisaniu odpowiedniej liczby komentarzy czy zaproponować nagrodę w konkursie osobie, która napisze komentarz w ostatniej sekundzie transmisji live.

Wykorzystuj do livestreamu influencerów

W ciekawy sposób zostały przeprowadzone livestreamy na Facebooku E. Wedel, gdzie codziennie o 15.00 angażował on wraz z ZUCHEM swoich fanów.

Łączenie świata offline z online idealnie wykorzystał w swojej kampanii Sizeer z pierwszym na świecie real - time webturniejem. Maffashion dla Adidas okazała się strzałem w 10! ;)

Co jednak zrobić, gdy nie możesz pozwolić sobie na zaangażowanie influencerów z najwyższej półki i wysoko budżetową kampanię?

Obserwuj, ucz się, inspiruj i zobacz co robią najlepsi, a potem zastosuj to u siebie lub postaw na mniej zasięgowe influencerki posiadające swoje zaangażowane, a przede wszystkim lojalne społeczności fanów. Zaangażuj je do swoich livestreamów lub spróbuj zaistnieć w tych, które prowadzą one same.

Zresztą podglądanie blogerek i influencerek to prawdziwa kopalnia inspiracji dotycząca tego w jaki sposób prowadzić angażujące i ciekawe “lajwy”.

Opowiedz historię..

...ale w nietypowy sposób.

Wykorzystaj do tego Snapchata lub Insta Stories i zainteresuj swoich obserwatorów ciekawą historią. Idealnie, jeżeli całą historię zamkniesz w ciągu 24 godzin nadawania. Wykorzystaj emoji, tekst oraz rysowanie na materiałach video. Możesz także zapisywać na bieżąco wszystkie stories swojej marki, a po kilku miesiącach stworzyć z nich dłuższy filmik, który opublikujesz np. na Facebooku. Wprowadzenie przez Facebooka obsługi podłużnych formatów video to strzał w 10!

Wykorzystaj video w reklamie

Możesz to zrobić na dwa sposoby:

1. Wykorzystywać materiały video w swoich reklamach, mających na celu wygenerowanie ruchu na stronie czy też konwersji. Korzystaj z takich formatów jak reklama karuzelowa, Canvas czy Collection Ad Format. 

2.Tworzyć niestandardowe grupy odbiorców oparte na osobach, które wyświetliły Twój film.

Oczywiście możliwości i przykładów wykorzystania formatów video w kampaniach Social Media jest więcej. Liczę na to, że podzielicie się nimi w komentarzach.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij