Muzeum Utracone 2017 w Noc Muzeów zaprasza na wyjątkowy pokaz filmu "Arrasy Wawelskie"

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Muzeum Utracone 2017 w Noc Muzeów zaprasza na wyjątkowy pokaz filmu

Już w najbliższy weekend, w Noc Muzeów, 19 maja w Krakowie i 20 maja w Warszawie oraz Poznaniu odbędzie się wyjątkowy pokaz multimedialny „Arrasy wawelskie” przedstawiający losy zaginionych w czasie II wojny światowej wawelskich arrasów.

Organizatorami projektu są Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Fundacja Ad Artis.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Arrasy wawelskie to jedne z najbardziej wyjątkowych dzieł wśród polskich zbiorów. Powstałe na zamówienie króla Zygmunta Augusta zostały wykonane według projektów artystów niderlandzkich i stanowiły popis kunsztu i wyrafinowania artystycznego. Od XVI w. do drugiej połowy XX w. tkaniny były świadkiem wielu wydarzeń, znajdowały się w różnych rękach, były obiektem sporów i pożądania. Wielokrotnie podróżowały, były ukrywane, naprawiane, tracone, poszukiwane i odzyskiwane na nowo. W ramach tegorocznej odsłony Muzeum Utracone, chcemy przybliżyć niezwykłą historię podróży arrasów, która zaczyna się na Wawelu wraz z ich wywiezieniem w 1939 roku, poprzez Kanadę, gdzie znalazły się po wielu zwrotach akcji, aby w 1961 roku powrócić do Polski słynnym statkiem „Batory”.

Film „Arrasy” opowiada historię wojennych losów tych jakże ważnych dla historii i kultury polskiej zabytków. Przedstawia postacie niesamowitych ludzi starających się ukryć dzieła przez okupantem, brawurowe ucieczki, niebywałe zbiegi okoliczności, podróż z Krakowa przez pół Europy, a potem przez ocean do Kanady wcale nie prostym szlakiem, a potem w 1961 roku ich powrót do kraju. To wyjątkowa historia wyjątkowych dzieł sztuki w niezwykłych czasach. Inne polskie dzieła nie miały tyle szczęścia zaginęły lub zostały zniszczone bezpowrotnie, wiele z nich poszukiwanych jest do dzisiaj. Historię wojennych losów arrasów opowiadamy językiem ilustracji i nowoczesnymi środkami ekspresji, zrozumiałym dla wszystkich odbiorców, a uwielbianym szczególnie przez młodych ludzi. Do projektu zaangażowaliśmy znakomitych współczesnych młodych polskich twórców ilustracji, muzyki i animacji - powiedziała Anna Zimecka, Dyrektor Projektu, ze Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij