Zawód: Project Manager (Kariera w marketingu) (cz. 1)

Zawód: Project Manager (Kariera w marketingu) (cz. 1)

Kim jest Project Manager? Jakie umiejętności powinien posiadać i co należy do jego obowiązków? Jak wyglądają zarobki na tym stanowisku? W naszym cyklu przybliżamy szczegóły i ciekawostki dotyczące konkretnych zawodów. Tym razem zajmiemy się stanowiskiem Project Managera.

fot. unsplash.com

1. Karolina Gnat, HR&Project Manager, @FreshMail
2. Miłosz Belter, Project Manager w SYZYGY Warsaw
3. Karina Przybyłek, Portfolio Manager w VML Poland
4. Patrycja Myca, Senior Project Manager w VML Poland
5. Jakub Lewandowski, Senior Projekt Manager w LiquidThread
6. Dawid Dryniak, Wiceprezes Zarządu agencji Social Media London Style
7. Natalia Grodecka, Project Manager agencji GetHero
8. Krystian Kubiak, Project Manager agencji Verseo
Drugą część artykułu przeczytasz tu>
Zobacz pozostałe odcinki cyklu Kariera w marketingu>

Karolina Gnat
HR&Project Manager, @FreshMail

Jak zostałaś project managerem jak wyglądały szczeble kariery na tym stanowisku?

Zanim rozpoczęłam pracę we FreshMailu, byłam Account Managerem w jednej z krakowskich agencji reklamowych, to doświadczenie na pewno nauczyło mnie organizacji pracy, kontaktu z klientami oraz z podwykonawcami. Kolejno pracę we FreshMailu rozpoczęłam od stanowiska Junior Project Managera aż w końcu Project Managera. Byłby to głównie zadania i projekty związane z działem marketingu oraz wewnętrznymi projektami firmy.

Co należy do obowiązków Project Managera?

Chyba najprostszym określeniem byłoby: doprowadzanie spraw do końca :). W zależności od struktur danej organizacji i metodyk te obowiązki mogą się oczywiście różnić. Generalnie są to wszystkie rzeczy związane z prowadzeniem projektu, czyli ustalanie deadlinów i next stepów, kontakt z podwykonawcami, dbanie o jakość i terminowość finalnego projektu.

Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?

Ponieważ od pewnego czasu zajmuję się we FreshMailu HR-em, jestem w stanie opisać to właściwie z 2 punktów widzenia, i zatrudnianego, i zatrudniającego. Przede wszystkim komunikatywność i asertywność, która niejednokrotnie przydaje się przy kwestiach spornych związanych np. z deadlinami. Ważną kwestią jest również umiejętność przewidywania skutków niektórych zdarzeń, Jeżeli chodzi o umiejętności twarde, myślę, że są to przede wszystkim umiejętności analitycznego myślenia oraz znajomość zagadnień technicznych odpowiednich dla danej branży, których znajomość ułatwia przepływ informacji i pracę nad projektem.

Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?

Przede wszystkim kontakt z ludźmi i praca z nimi, nie jest to oczywiście najłatwiejsze zadanie, ale zdecydowanie dające dużo satysfakcji. Oczywiście równie motywujące, jak i inspirujące są same wyniki projektu oraz wszystkie błędy, które popełniliśmy. To dzięki nim możemy się rozwijać i tworzyć coraz lepsze projekty.

Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?

Minusy to zazwyczaj czas i goniące deadliny, na które nie zawsze mamy taki wpływ jak byśmy chcieli ;). Co do plusów to oprócz kwestii, które poruszyłam w poprzedniej odpowiedzi, myślę, że dużym plusem jest różnorodność projektów oraz to, że gdy współpracujemy ze zgranym teamem, możemy się wzajemnie od siebie uczyć oraz widzieć jak rośnie zaangażowanie poszczególnych członków projektu w uzyskanie założonego celu.

Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?

Tak naprawdę wszystko zależy od branży, w której pracujemy i wielkości projektów. Myślę, że nie ma tu jednych widełek, których możemy się trzymać.

Gdzie szukać pracy jako Project Manager?

Przede wszystkim w średnich i dużych przedsiębiorstwach, ja polecałabym przede wszystkim firmy IT i Agencje Reklamowe, bo tam jest najwięcej pracy właśnie dla takich osób. Większość takich firm ma swoje strony kariery, gdzie znajdują się aktualne oferty pracy.

Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostac Project Managerem?

Przede wszystkim bycie na bieżąco, jeżeli chodzi o metodologię zarządzania i pracy w zespole i ciągłe doskonalenie się w tym aspekcie. Jest naprawdę bardzo dużo dobrych książek i podcastów, które rozwijają te aspekty oraz są świetną inspiracją. Nieodzowna jest również znajomość branży, polecałabym udział w konferencjach i spotkaniach, gdzie można wysłuchać ciekawych prelekcji i wymienić swoje doświadczenia.

-----------------------------------------------------------

Miłosz Belter
Project Manager w SYZYGY Warsaw

Jak zostałeś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?

Pracę z projektami digitalowymi zaczynałem jako Product Manager w firmach technologicznych rozwijających swoje produkty internetowe. A stąd jest już blisko do stanowiska Project Managera. Taka odpowiedzialność za projekt realizowany dla firmy, a nie dla klienta zewnętrznego bardzo pomaga w późniejszej pracy i rozumieniu klienta podczas pracy np. w agencji reklamowej. Jeśli zaś chodzi o szczeble kariery, stanowisko Project Managera wygląda tutaj podobnie jak w przypadku innych agencyjnych ról. Wiedzie od stanowisk juniorskich, gdzie realizuje się mniej skomplikowane projekty (często z pomocą bardziej doświadczonych kolegów), do stanowisk seniorskich, na których realizuje się zaawansowane projekty o dużej, często międzynarodowej skali.

Co należy do obowiązków Project Managera?

Wszystkie obowiązki i czynności Project Managera sprowadzają się do tego, aby każdego dnia dążył do sprawnej i pomyślnej realizacji projektu, eliminował potencjalne zagrożenia i ryzyka oraz sprawiał, żeby po zakończeniu projektu był z niego zadowolony zarówno klient, jak i agencja. Składa się na to dużo mniejszych, ale licznych obowiązków takich jak stała komunikacja z klientem, codzienne statusy z zespołem, planowanie i rozdzielanie zadań i bieżąca praca z harmonogramem projektu.

Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?

Kluczowe na stanowisku Project Managera są umiejętności miękkie. Myślę, że największe szanse mają osoby uporządkowane, systematyczne i zaangażowane w to, co robią. Ważną cechą jest skuteczne budowanie relacji – są one niezbędne do dobrego kontaktu zarówno z klientem, jak i zespołem. Ważne jest również to, aby Project Manager był naturalnym liderem, ponieważ siła autorytetu to podstawowa kompetencja. Oczywiście tutaj należy uważać, żeby nie popadać w skrajności – osoba, która liderowanie rozumie jako narzucanie swojego zdania i ignorowanie opinii innych, na pewno nie będzie dobrym kandydatem. Jeśli zaś chodzi o umiejętności twarde, na pewno konieczna jest umiejętność pracy z harmonogramem projektu, umiejętność planowania oraz budżetowania. Istotne jest również, aby Project Manager był w stanie zrozumieć potrzeby biznesowe klienta. W przypadku agencji realizującej projekty digitalowe ważna jest również znajomość technologii oraz trendów. To na pewno pomaga w lepszym zrozumieniu potrzeb klienta i proponowaniu bardziej optymalnych rozwiązań, ale również usprawnia współpracę z zespołem.

Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?

Zdecydowanie najciekawszym aspektem pracy Project Managera jest możliwość realizacji bardzo zróżnicowanych projektów dla dużych i rozpoznawalnych marek. Jest to z pewnością bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie. Bardzo lubię to uczucie, kiedy wiem, że serwis internetowy bądź aplikacja, nad którą pracowałem, są chętnie używane przez tysiące ludzi każdego dnia. Dodatkowo bardzo fajnym czynnikiem jest dynamika pracy cechująca się dużą zmiennością i ciągle pojawiającymi się nowymi wyzwaniami. Tempo pracy, ale też tempo nauki i zdobywania nowych umiejętności jest naprawdę spore, a fakt, że każdy projekt jest inny sprawia, że możliwości rozwoju są niemal nieograniczone.

Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?

Największą trudnością (nie minusem) w pracy Project Managera jest konieczność pogodzenia różnych, często odmiennych stanowisk wielu osób zaangażowanych w projekt. Project Manager każdego dnia musi być dyplomatą i musi zawsze zachować odpowiedni balans między potrzebami i oczekiwaniami klienta, ambicjami zespołu i wieloma innymi czynnikami.

Zdecydowanym plusem pracy na stanowisku Project Managera jest czynnik ludzki – ze swojego doświadczenia wiem, że to świetna okazja na pracę z bardzo ciekawymi i pomysłowymi ludźmi będącymi często ekspertami w swoich dziedzinach.

Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?

To zależy. Tak jak w przypadku większości zawodów, zarobki zależą w dużej mierze od doświadczenia i umiejętności, ale też poziomu zaawansowania projektów i zakresu odpowiedzialności.

Gdzie szukać pracy jako Project Manager?

Bardzo dobrym miejscem, aby szybko rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć doświadczenie jest agencja realizująca także duże projekty technologiczne. Dzięki dynamice pracy i szerokiemu spektrum projektów to idealne miejsce na ukształtowanie się jako dobry Project Manager, dla którego żaden projekt nie będzie straszny. Ważne jest jednak, żeby szukać takiej firmy, która realizuje duże i ciekawe projekty, ale też takiej, w której po prostu będzie się od kogo uczyć. Bardzo istotne w kontekście ciągłego doskonalenia swoich umiejętności jest trafić na zespół specjalistów, którzy chcą i potrafią dzielić się wiedzą i dbają o wymianę doświadczeń.

Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerami?

Zawsze, nawet w codziennym życiu, szukać lepszych i bardziej optymalnych rozwiązań oraz szukać sposobów jak zrobić coś lepiej niż robiło się to do tej pory.

-----------------------------------------------------------

Karina Przybyłek
Portfolio Manager w VML Poland

Jak zostałaś Project Managerem? Jak wyglądały szczeble kariery na tym stanowisku?

Swoją przygodę z zarządzaniem projektami rozpoczęłam ponad 8 lat temu. Początkowo dorywcza praca w okresie letnim przerodziła się w pasję, która trwa po dziś dzień. Ścieżki kariery w poszczególnych organizacjach uzależnione są od wielkości i struktury firmy. Miałam okazję pracować zarówno w tych mniejszych – około 10-15 osobowych – agencjach, jak i dużych, zatrudniających prawie 300 osób, agencjach sieciowych. Rozpoczynałam z pułapu Project Executive, awansując następnie na junior project managera, project managera, senior project managera oraz portfolio managera (team leadera zarządzającego zespołem project managerów oraz deweloperów w ramach konkretnego portfela klientów).

Co należy do obowiązków Project Managera?

Zakres obowiązków PM-a jest uzależniony od rozmiaru firmy, w której się pracuje. W małych agencjach zakres obowiązków PM-a jest dość szeroki i zahacza o następujące zadania:

 • nawiązanie i utrzymanie relacji z klientem,
 • analiza wymagań klienta,
 • przygotowanie ścieżek użytkownika i makiet,
 • planowanie i zarządzanie procesem kreatywnym,
 • planowanie i zarządzanie procesem developmentu,
 • testy oprogramowania,
 • rozliczenia finansowe,
 • procesowanie umów.

W dużych agencjach można zaobserwować mocno zarysowany podział ról i ekspertów specjalizujących się w wąskich dziedzinach, jak np. Client Service, Księgowość, Dział Prawny, Strategia, Kreacja, Media i Performance, PMO, Development, QC, DevOps. W przypadku takich organizacji obowiązki PM-a są skupione głównie na zarządzaniu projektem, czyli:

 • badaniu studium wykonalności,
 • planowaniu projektu – najbardziej newralgiczny moment projektu,
 • szacowaniu projektu pod kątem czasu i budżetu,
 • przygotowaniu niezbędnej dokumentacji projektowej,
 • koordynacji pracy zespołu,
 • zarządzaniu zespołem,
 • zarządzaniu ryzykiem,
 • zarządzaniu jakością,
 • zarządzaniu zmianą (zmiana to przecież jedyna pewna rzecz w projekcie ;-)),
 • staniu na straży tzw. żelaznego trójkąta

Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?

Dobry PM powinien być przede wszystkim osobą świetnie zorganizowaną, komunikatywną i potrafiącą motywować zespół.

Umiejętności twarde, które powinien posiadać PM to:

 • praktyczna umiejętność zarządzania projektami (poszczególne obszary przytoczyłam w odpowiedzi na pytanie „Co należy do obowiązków Project Managera?”),
 • teoretyczne rozumienie technologii, z którymi na co dzień będziesz miał styczność,
 • znajomość języka angielskiego branżowego jest MUST HAVE, jeśli w Twoim spektrum zainteresowań będzie praca w firmie międzynarodowej,
 • ukończone studia kierunkowe z zarządzania projektami są niezwykle przydatne, choć nie są wymogiem koniecznym,
 • certyfikacja potwierdzająca znajomość teoretyczną wybranej metodyki: PMP, PRINCE2, AgilePM, Scrum Master jest również mile widziana.

Do umiejętności miękkich zaliczyłabym na pewno:

 • wysokie zdolności interpersonalne,
 • komunikatywność – jasny i precyzyjny sposób artykułowania myśli,
 • skrupulatność i dokładność,
 • zdolność analitycznego myślenia,
 • empatię – pamiętaj, że PM zarządza nie tylko projektem, ale przede wszystkim pracą ludzi, a Ci mogą mieć lepsze i gorsze dni,
 • zdolność szybkiego i skutecznego reagowania na zmiany i potrzeby zespołu,
 • umiejętność zachowania zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych.

Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?

Czynnik ludzki :-). Ten zawsze zaskakuje (zarówno pozytywnie jak i negatywnie :-)) i wymaga największego zainteresowania.

Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?

Podejrzewam, że wielu PM-ów nie przepada za momentem przygotowania dokumentacji projektowej. Nie jest to najprzyjemniejsza część projektu, zwłaszcza jeśli projekt zalicza się do projektów długoterminowych. Ja osobiście dobrze się czuję również w tzw. papierkach, co zapewne ma związek z moją nieco pedantyczną naturą :-).

Ogromnym plusem tej pracy są ludzie. Jeśli uda Ci się zbudować zespół, w którym jest tzw. chemia, praca to czysta przyjemność (true story).

Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?

Zarobki uzależnione są od:

 • stażu pracy,
 • kompetencji,
 • doświadczenia,
 • zakresu obowiązków,
 • branży, w której poszukujesz zatrudnienia na stanowisku project managera,
 • rozmiaru firmy.

W żołnierskich słowach: da się wyżyć :-).

Gdzie szukać pracy jako Project Manager?

Osobom raczkującym w temacie polecam profile firm w mediach społecznościowych. Tam znajdziecie zawsze najświeższe informacje o aktualnie prowadzonych rekrutacjach. Nie zaszkodzi również wysłać CV, nawet jeśli firma, która Cię interesuje nie prowadzi w danej chwili rekrutacji.

Dla osób „siedzących” w branży najlepszym punktem odniesienia są znajomi.

Do topowych PM-ów praca puka sama ;-).

Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerami?

Jeśli masz taką możliwość, spróbuj swoje pierwsze kroki stawiać w małych agencjach, które z racji swoich rozmiarów poszukują PM-ów chętnych do łączenia kompetencji z zakresu Client Service, User Experience, Project Management, Quality Control. Dzięki temu poznasz cały proces od podszewki. Po takim wprowadzeniu współpraca z innymi działami (w przypadku zmiany miejsca zatrudnienia na dużą agencję sieciową) będzie na pewno o wiele łatwiejsza zarówno dla Ciebie, jak i przedstawicieli poszczególnych działów. Będzie to również dobry czas, aby specjalizować się w swoim obszarze zainteresowań.

Ukończone studia kierunkowe na pewno dadzą Ci wiedzę teoretyczną w zakresie zarządzania projektami.

Polecam Ci również wszelkiego rodzaju literaturę tematyczną (najlepiej w języku angielskim), konferencje, szkolenia, certyfikacje, meetupy, szkolenia online (np. lynda.com).

Pamiętaj, że wiedza kosztuje. Czasami płaci się w złotówkach, czasami w euro, a czasami czasem. Zwrot z inwestycji jest jednak opłacalny :-).

Ważne jest również wyznaczenie sobie celów. Realnych i możliwych do realizacji w wyznaczonym czasie.

Powodzenia!

-----------------------------------------------------------

Patrycja Myca
Senior Project Manager w VML Poland

Jak zostałaś Project Managerem? Jak wyglądały szczeble kariery na tym stanowisku?

Jestem urodzonym organizatorem. Lubię wyzwania. Lubię rozmawiać. Nie boję się ludzi. Gdy czegoś nie wiem, pytam. Kariera project managera przy takich predyspozycjach była czymś naturalnym. Potencjał we mnie dostrzegł rekruter, gdy aplikowałam na stanowisko związane z public relations. Choć nie byłam wtedy przekonana, że to jest najlepsza droga dla mnie, postanowiłam spróbować. Zaczęłam od juniora, przez specjalistę, obecnie jestem na stanowisku senior project managera w strukturach działu technologii agencji komunikacji marketingowej.

Co należy do obowiązków Project Managera?

Na co dzień jest to koordynacja projektów, w moim przypadku digitalowych. W tej chwili coraz więcej osób pracuje „projektowo” i dla każdego może to oznaczać coś zupełnie innego. Praca kierownika projektu w agencji ma jednak swoją specyfikę. Zawsze obejmuje planowanie projektu, kompletowanie zespołu, ciągłą pracę z harmonogramem, zakresem, dbanie o jakość. Zwykle jest też wśród moich obowiązków budowanie relacji z klientem i odpowiedzialność za realizację celów budżetowych firmy.

Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?

Kluczowa dla project managera jest komunikacja. To PM odpowiada za skomunikowanie ze sobą ludzi, wszystkich interesariuszy w projekcie. Od tego często zależy powodzenie całego projektu. Możemy to potraktować jako umiejętność miękką, ale jej zaistnienie to warunek sine qua non. Ważne są zdolności analityczne, umiejętności przekonywania innych do własnych racji i opanowanie. Project manager często jest „piorunochronem” – bardzo ważne jest, by presję z zewnątrz był w stanie przekuć na motywowanie członków swojego zespołu, a nie jedynie przenosił ten stres na innych. Umiejętności twarde można zdobyć, kształcąc się – czy na studiach, czy też certyfikując się w niezależnych firmach szkoleniowych.

Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?

Ciągłe wyzwania. W tej pracy nie ma nudy – zawsze jest coś, co można poprawić, zmienić, zrobić lepiej, znaleźć lepsze podejście.

Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?

Wielkim plusem, ale i – bardzo często – tą „trudnością” w pracy project managera są ludzie. Pracuje się w zespole, gdzie jest się zależnym od innych, ale inni są też zależni od ciebie. To są nieustanne interakcje, ciągłe rozwiązywanie konfliktów na niezliczonej ilości pól. Nieustanna praca z ludźmi to też nieustanna zmiana. Właściwie można powiedzieć, że project manager często obok koordynacji projektem, zarządza zmianą.

Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?

W agencjach marketingowych zarobki project managera na początku kariery zależą od pozycji startowej, wykształcenia, zdolności negocjacyjnych. Późniejsze awanse i podwyżki mogą być określone w indywidualnej ścieżce kariery project managera i uwarunkowane spełnianiem zdefiniowanych w organizacji celów. Jeśli kandydat na stanowisko juniora czy specjalisty szuka konkretnych kwot, może sięgnąć do branżowych raportów płacowych.

Gdzie szukać pracy jako Project Manager?

Doświadczony project manager często nie musi szukać pracy – praca sama go znajduje.

Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerami?

Zanim podejmiesz się tej pracy, zastanów się, czy dasz radę.

-----------------------------------------------------------

Jakub Lewandowski
Senior Projekt Manager w LiquidThread

Jak zostałeś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?

W moim wypadku, historia zaczęła się do kilku przygód ze startupami, gdzie zaczynałem z dość dobrym zapleczem handlowym i zamiarem zarabiania na pozyskiwaniu klientów. Okazało się, że dużo lepiej od pozyskiwania klientów, idzie mi koordynacja samego wdrożenia produktu. I tak od małych projektów, do coraz większych, przechodząc w końcu ze startupu do agencji, z handlowca zostałem Senior Project Managerem, którym jestem od prawie pięciu lat :).

Co należy do obowiązków Project Managera?

Bycie agencyjnym wróżbitą Maciejem, czyli przewidywanie przyszłości pod kątem “co jeszcze może pójść nie tak” i bycie dwa kroki przed klientem. Pilnowanie harmonogramów, kosztorysów, rentowności projektu. I oczywiście praca z ludźmi. Kiedyś w jednej z agencji podczas rekrutacji zapytano mnie, czym moim zdaniem różni się account manager od project managera. Odpowiedziałem, że dla mnie PM pracuje z tyłu i tylko czasem wychodzi na front do klienta. Nie dostałem tej pracy, bo poprawną odpowiedzią było „wielkością organizacji”. Nie do końca się z tym zgadzam. Wolę wersję, w której project manager prowadzi projekt razem ze swoim zespołem, a w kontaktach z klientem odciąża go account manager.

Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?

Jak wynika z zakresu obowiązków - koniecznie trzeba umieć dogadać się z ludźmi. Zarówno z klientem, jak i z dostawcami, nieważne czy wewnętrznymi, czy zewnętrznymi. Trzeba też umieć pracować z zespołem. Ważna jest zdolność “myślenia czasowego”, a jeśli się tego nie umie - to trzeba „szyć” czasem i mieć dobrych znajomych. Ważne jest też, aby umieć powiedzieć, że nie jest się najmądrzejszym i nie bać się zapytać o poradę/pomoc innych. A jeśli chodzi o umiejętności twarde, wskazałbym łączenie wątków, logikę i zdolność analizy, oraz umiejętność liczenia.

Na własnym przykładzie z perspektywy PMa, mnie w pracy najbardziej pomaga “wszechstronność”.

Miałem okazję pracować jako grafik, uczyłem się programować, jak wspomniałem, pracowałem jako new business. Bałem się, że poszatkowane doświadczenie zawodowe może utrudniać znalezienie pracy. Okazuje się, że takie poszerzenie horyzontów z różnych obszarów naprawdę pomaga. Nawet nie wyobrażacie sobie, ile czasu można oszczędzić, jeśli jesteśmy w stanie sami wytłumaczyć klientowi, co chce programista lub grafik i odwrotnie!

Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?

Różnorodność. Może to oklepane, ale każdy projekt jest inny, każdy daje inne możliwości. W pracy, która w dużej mierze polega na przewidywaniu i strukturyzowaniu, częsta zmiana “tematu”, czyli marki, produktu, pozwala zachować czystość umysłu i chęć do dalszej pracy.

I tak zupełnie prywatnie, to szansa, że “zrobi się projekt życia”. Dla mnie, szansą na taki projekt jest praca z marką, która jest moim prywatnym lovebrandem. Chyba mam farta, bo pracuję już z drugim takim klientem ;).

Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?

Chyba dla większości PMów problematyczne jest improwizowanie w sytuacjach kryzysowych.

Kiedyś usłyszałem od klienta, że lepiej jak ktoś jest mniej poukładany, za to umie myśleć i w razie co wyratuje projekt, niż jak pracuje z PMami, którzy muszą mieć wszystko ułożone pod linijkę i w sytuacjach nieprzewidzianych dostają umysłowej blokady lub napadu paniki.

Z minusów, często nielimitowany czas pracy - pamiętajmy, że to praca projektowa, a projekt musi być zrobiony. Czasem i w nocy. Pytanie tylko, czy tak nie jest wszędzie, bez względu na stanowisko. ;)

Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?

Rozpiętość płac jest przeogromna. Dużo zależy od firmy, nie wspominając już o indywidualnych kwestiach jak doświadczenie, znajomości itd.

Gdzie szukać pracy jako Project Manager?

Od stron agencji, przez portale ogłoszeniowe po grupy na Facebooku, na znajomych kończąc. Moim zdaniem nie różni się to od szukania jakiejkolwiek innej pracy.

Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerami?

Jeżeli czytają to osoby kreatywne i umiejące improwizować, które chcą pracować przy projektach - nie traćcie tych umiejętności! Do wszystkich innych, pamiętajcie że Excel i Powerpoint to Wasi przyjaciele. I o tym, że na początku wcale nie potrzeba robić kursów z prowadzenia projektów. Ważne jest zorganizowanie, wypracowanie sobie swojego stylu pracy i skuteczność :).

-----------------------------------------------------------

Dawid Dryniak
Wiceprezes Zarządu agencji Social Media London Style

Jak zostałeś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?

W moim przypadku kierowanie projektami to było jedno z zadań w trakcie prowadzenia własnego biznesu. Ciężko więc mówić o ścieżce kariery, która poprowadziła mnie właśnie na to stanowisko. Świetnie jednak odnalazłem się na tej roli zarówno zarządzając małym zespołem jak i, wraz z rozwojem firmy, coraz to większym.

Co należy do obowiązków Project Managera?

Przede wszystkim zarządzanie projektami w firmie. Komunikacja pomiędzy zespołami tak aby "dowieźć' gotowy projekt do klienta. Podejmowanie trudnych decyzji, motywowanie całego zespołu, analiza i wyznaczanie kierunku działania.

Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?

Jako Project Manager musisz mieć świadomość, że to ty koordynujesz cały projekt dlatego na pewno trzeba być odpornym na stres, jaki może się pojawiać w trakcie jego realizacji. Ważna jest również samodyscyplina oraz dobra organizacja pracy. Trzeba pamiętać, że ciężko jest zapanować nad chaosem, a tym bardziej jeśli sami go powodujemy.

Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?

Na tym stanowisku na pewno nie możemy narzekać na nudę. Wiąże się to z różnorodnością projektów. Koordynacja pracy całego zespołu oraz kontakt z klientami na całym świecie daje dużo motywacji i wrażeń.

Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?

Wszystkie minusy jakie przychodzą mi do głowy dla mnie są wielkimi plusami. Praca pod presją dodaje mi tylko motywacji. Na tym stanowisku nigdy nie unikniemy problemów dlatego musimy nauczyć się z nimi radzić i uczyć się na przyszłość żeby ich nie powtarzać.

Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?

Oczywiście kwestia zarobków uzależniona jest od firmy, w której pracujemy i jakie są jej możliwości finansowe, ale kwestia naszego doświadczenia też nie jest bez znaczenia. Zarządzanie większymi projektami wiąże się oczywiście z większą odpowiedzialnością ale również wyższym wynagrodzeniem.

Gdzie szukać pracy jako Project Managera?

Jako właściciel firmy, która specjalizuje się w Employer Brandingu/Rekrutacji przy wykorzystaniu social media mogę śmiało powiedzieć, że internet to najlepsze miejsce. Agencje marketingu internetowego lub inne specjalizujące się w nowych mediach czy technologiach to firmy, które ciągle poszukują doświadczonych Project Managerów. Warto zatem próbować!

Co poleciłbyś/poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerem?

Zadbać o to aby w trakcie naszej początkowej ścieżki kariery kształtować wszystkie powyższe umiejętności oraz mieć szerokie zainteresowania ponieważ to stanowisko będzie wymagało od nas dużej elastyczności oraz posiadanie kompetencji choć w minimalnym stopniu każdego z koordynowanych zespołów.

-----------------------------------------------------------

Natalia Grodecka
Project Manager agencji GetHero

Jak zostałaś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?

Swoją przygodę z marketingiem rozpoczęłam już kilka lat temu, zbierając doświadczenie na różnych płaszczyznach. Eventy, performance, social media, PR czy digital to tylko niektóre z obszarów, które pomogły mi zdobyć wiedzę przydatną w pracy na stanowisku Project Manager. Dzięki temu mogę bez problemu łączyć wszystkie kompetencje, zarówno te miękkie, jak i twarde, co jest dużym plusem przy prowadzeniu długofalowych projektów na szeroką skalę. W zasadzie trudno jednoznacznie wymienić szczeble kariery, bo wiele zależy od branży i tego jaką jesteś osobą – im bardziej zorganizowaną tym oczywiście lepiej.

Co należy do obowiązków Project Managera?

Obowiązki Project Managera związane są z różnymi płaszczyznami, z których możemy przede wszystkim wyróżnić: zarządzanie budżetem, zespołem, harmonogramem i ogólnie całym projektem. Konkretne zadania zazwyczaj wynikają ze specyfiki danego projektu, niektóre wymagają od nas większego poświęcenia i umiejętności, inne można zrealizować niemal z dnia na dzień bez angażowania całego zespołu.

Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?

Z pewnością dobry Project Manager łączy w sobie kompetencje z obszaru zarządzania projektami, ale też ma wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne. To w końcu praca z ludźmi – trzeba umieć słuchać, ale też delegować zadania i jednocześnie wspierać zespół na każdym etapie działań. Bardzo ważna jest też organizacja pracy nie tylko swojej, ale wszystkich podmiotów potrzebnych do realizacji projektu – stąd dobry Project Manager musi nie tylko planować, ale też przewidywać i na bieżąco reagować. Oprócz umiejętności analizy danych i logicznego myślenia, ważne jest też przeczucie i doświadczenie, które pomaga wybrnąć z niejednej trudnej sytuacji.

Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?

W moim przypadku jest to różnorodność, która mnie spotyka każdego dnia w pracy – mówiąc krótko: nie sposób się nudzić. Nie jestem przypisana tylko i wyłącznie do jednego projektu, dlatego mam okazję pracować przy tworzeniu wideo, teledysków, eventów, ale też kampanii wizerunkowych dla dużych marek. Nigdy nie wiem, co może mnie jeszcze spotkać na mojej drodze i to mnie napędza do dalszego działania. Jednego dnia siedzę

w biurze we Wrocławiu, drugiego już jestem na nagrywkach nad morzem, a trzeciego na spotkaniu z klientem w Warszawie. Jest to także bardzo dobry sprawdzian dla mnie samej – nieraz ma się milion rzeczy na głowie, ale trzeba o wszystkim pamiętać, żeby jeden głupi błąd lub niedopatrzenie nie rozłożyły całej akcji. Satysfakcja, którą się czuje po „dowiezieniu” projektu wynagradza pracę po godzinach i stres z nią związany.

Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?

Przy niektórych projektach trzeba być dostępnym niemal 24 godziny na dobę, również w weekendy, co koliduje trochę z życiem prywatnym. Trzeba też umieć zderzyć kosmiczne wizje klienta z rzeczywistością i już na etapie briefingu przyjąć kierunek, który jest możliwy do realizacji. Nie porywajcie się z motyką na słońce, bo często może to przynieść odwrotny skutek. Plusy takiej pracy to na pewno dynamizm i różnorodność. Można się wiele nauczyć – zdarzają się nagłe sytuacje, w których trzeba się wcielić w rolę konferansjera, makijażystki, operatora, reżysera czy media plannera. Praca jako PM to też skarbnica nowych kontaktów i ciekawych znajomości, które zostają nawet po zakończeniu projektu.

Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?

Zarobki składają się przeważnie z podstawy i premii za zrealizowane projekty: im bardziej złożone i czasochłonne tym grubszy portfel. Dużo tak naprawdę zależy od branży – wiadomo, że praca na stanowisku Project Managera w IT wiąże się z większym budżetem, jednak nie każdy z nas ma umysł ścisły, a w marketingu też można znaleźć dobrze płatną i ciekawą pracę – w agencji reklamowej lub bezpośrednio u klienta.

Gdzie szukać pracy jako Project Managera?

Dedykowane portale z ofertami pracy, branżowe strony, grupy na Facebooku, LinkedIn – to chyba najczęstsze sposoby na szukanie pracy Project Managera. Warto też popytać znajomych, którzy pracują w branży – z ich rekomendacją będzie zdecydowanie łatwiej rozpocząć proces rekrutacyjny. Do tego są też konferencje branżowe, na których można złapać nowe kontakty i pokazać się w towarzystwie – dobra prezentacja czy „sprzedanie się” podczas networkingu mogą być naszą najlepszą wizytówką.

Co poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerem?

Nie marnujcie czasu! Im szybciej zetknięcie się z wybraną przez Was branżą (nawet dorywczo podczas studiów), tym większe doświadczenie możecie zgromadzić, co z pewnością przyda się do prowadzenia coraz większych projektów. Ważny jest też luz i dystans do siebie, w tej pracy nie można być perfekcjonistą – często trzeba decyzje podejmować tu i teraz. Ja się tego uczyłam długo, ale teraz wiem, że lepiej coś zrobić szybko i na 80% niż zarywać nocki i szlifować każdy, nawet niepotrzebny detal.

-----------------------------------------------------------

Krystian Kubiak
Project Manager agencji Verseo

Jak zostałeś Project Managerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?

Nietypowo. W trakcie studiów pracowałem w Instytucie Naukowym. Zajmowałem się analityką biochemiczną i przekonałem się, że spokój laboratorium i placówki naukowo-badawczej to coś zupełnie nie dla mnie. Potrzebowałem nowych wyzwań, intensywnego kontaktu z ludźmi, a nie „szkiełka i oka”. Praca project managera idealnie pasowała do moich oczekiwań. Jak znalazłem się w Verseo? Złożyłem CV, które spodobało się na tyle, że zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, w trakcie której zaprezentowałem się ze swojej najlepszej strony. Szefowie Verseo mi zaufali i tak wylądowałem w gwarnym i wesołym open space w Verseo.

Co należy do obowiązków Project Managera?

Project Manager w Verseo to człowiek, który wciela w życie pomysły szefów firmy. Moim zadaniem jest maksymalne zgłębienie tematów związanych z danym pomysłem, następnie opracowanie tego jak wdrożyć go w życie i realizacja. Oczywiście nie zostaję z tym wyzwaniem sam i mogę liczyć na wsparcie innych pracowników Verseo. Jako Project Manager nieraz wprowadzałem zmiany w ofertach, tworzyłem grafiki w Photoshopie, reprezentowałem agencję na różnych eventach czy prowadziłem negocjacje z klientami.

Kogo poszukuje się na stanowisko Project Managera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?

Nawet nie startuj na stanowisko Project Managera, jeśli nie jesteś osobą pewną siebie, nie masz w sobie samodyscypliny, nie potrafisz analitycznie myśleć i szybko przyswajać wiedzy. Project Manager nieraz dostaje do realizacji projekt, o którym na starcie ma dość mgliste pojęcie. Wtedy w krótkim czasie musisz przejść drogę na „level expert”. Tu nie ma czasu na zastanawianie się „czy ja to dobrze robię”. Musisz robić to najlepiej.

Niezbędna jest też umiejętność pracy z ludźmi. Bardzo rzadko zdarzają się projekty do jednoosobowej realizacji. Project Manager pracuje z zespołem. Trzeba umieć wysłuchać, doradzić, podpowiedzieć. Zdolność planowania pracy, umiejętność szybkiego reagowania na zmiany i przekonywania do swoich racji bardzo przydają się w pracy Project Managera.

Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy Project Managera?

Osobiście w pracy Project Managera najbardziej cenię sobie to, że wiąże się ze stałym poszerzaniem zakresu swojej wiedzy i kontaktem z ludźmi. To praca, w której nigdy się nie nudzisz. Szczególnie, że działasz pod presją czasu i często w stresujących warunkach - mnie te czynniki motywują, lecz wiem, że nie każdy odbiera to w ten sposób.

Bycie Project Managerem wymusza stały rozwój siebie, swoich umiejętności i zasobu wiedzy. Jeśli przestaniesz się rozwijać, to tracisz szansę na bycie dobrym Project Managerem.

Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?

Ciężko mi określić minusy i trudności. Każdą trudność traktuje jako wyzwanie. A wyzwania są dla mnie czymś, co napędza mnie do działania. Jestem urodzonym optymistą, dlatego wszystko traktuje jako plus.

Bardzo podoba mi się, że jest to stanowisko związane z samodzielnością. Mam poczucie, że szefowie mi ufają. Osobiście lubię też ten nienormowany czas pracy. Wiadomo, czasem muszę poświęcić więcej czasu na zadanie, popracować w domu czy w weekend, zostać dłużej w pracy lub wstać wcześniej na spotkanie. Ale mam też swobodniejsze dni, gdy np. mogę wcześniej wyjść z pracy.

Dużym plusem w moim przypadku są też osoby, z którymi pracuję. Mam przyjemność pracować z ludźmi, którym bardzo zależy na rozwoju Verseo, dlatego spotykam się na co dzień z życzliwością i wsparciem w pracy.

Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?

Jest kilka czynników, które wpływają na wielkość zarobków. Im więcej projektów zakończysz, tym więcej zarobisz. Im dłuższy masz staż pracy, tym więcej zarobisz. Im jesteś lepszy, tym więcej zarobisz. Orientacyjne widełki płacowe można znaleźć na wielu portalach internetowych zajmujących się tematyką „praca i kariera”. Odpowiedzi na pytanie o swój poziom zaangażowania w pracę każdy udziela sam sobie.

Gdzie szukać pracy jako Project Managera?

Najwięcej ofert pracy dla Project Managera znaleźć można w Internecie, na portalach z ofertami pracy. Project Manager musi być „internetowy”, więc to naturalne, że za pomocą sieci rekrutuje się osoby na to stanowisko.

Co poleciłbyś/poleciłabyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać Project Managerem?

Nie myślcie o zarobkach i nie sprawdzajcie średnich. Jeśli okażesz się dobry - wynagrodzą Cię za to. Jeśli widzisz w sobie przesłanki do bycia liderem- idź w tym kierunku. Zainteresuj się psychologią, poznaj mechanizmy działające w kontaktach z ludźmi. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Wiedza może przyjść przez praktykę - ale łatwiej jest znać teorię i wprowadzić ją w życie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij