Europejska reklama cyfrowa podwoiła wartość w ciągu 5 lat [badanie]

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Europejska reklama cyfrowa podwoiła wartość w ciągu 5 lat [badanie]

Według badania AdEx Benchmark, zrealizowanego przez IHS Markit na zlecenie IAB Europe, reklama online zanotowała w 2017 roku wzrost o 13,2% na rynku europejskim, a jej wartość wyniosła 48 mld EUR.

W Polsce wartość reklamy online wyniosła 3,9 mld zł (938 mln EUR), notując 9% wzrost (europejska edycja badania nie uwzględnia wydatków na e-mail marketing, więc wartość polskiego rynku w tym zestawieniu różni się nieznacznie od opublikowanej przez IAB Polska 27 kwietnia br.).

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Badanie AdEx Benchmark jest podstawowym przewodnikiem po europejskim rynku reklamy cyfrowej. W ostatniej edycji, która jest już dwunastym rocznym podsumowaniem, wzięło udział 27 rynków. Osiągnięta w tym okresie wartość reklamy online na tych rynkach wzrosła dwucyfrowo. Mobile zdominował dwucyfrowy wzrost, a jego indeks wyniósł ponad 40%. Stanowi on obecnie 42% reklamy display, podczas gdy wideo ponad jedną czwartą. Wzrost wideo jest napędzany przez reklamę out-stream, która odnotowała indeks na poziomie 73,4% w porównaniu z In-Stream na poziomie 6,9%.

Badanie IAB Europe AdEx Benchmark dzieli rynek reklamy cyfrowej na trzy kategorie: Display, Search oraz Classifieds and Directories (ogłoszenia). Reklama graficzna przewyższyła wyniki wyszukiwania i ogłoszenia z tempem wzrostu 14,9% do wartości 19,3 mld EUR. Search wciąż jest największą kategorią reklamy internetowej pod względem przychodów, jej wzrost wynosi 14,4%, a wartość rynkowa 21,9 mld EUR.

- Reklama cyfrowa dynamicznie się rozwija, już jest głównym segmentem europejskiego rynku reklamy, a jej udział nadal będzie się zwiększał. Dynamiczny wzrost nie powinien jednak przesłaniać kwestii jakościowych. Na rynkach dojrzałych poświęca się dużo uwagi zagadnieniom związanym z ograniczeniem liczby reklam na rzecz ich jakości, eliminowaniem fraudów, zapewnieniem bezpieczeństwa marki. Te kwestie są ważne zarówno dla agencji, jak i reklamodawców, sprzyjają rozwojowi segmentu reklamy online – komentuje Włodzimierz Schmidt, Prezes Zarządu IAB Polska.

Największe indeksy wzrostu zanotowane w regionie CEE:

1. Białoruś - 33,9%

2. Serbia - 23,7%

3. Rosja - 21,9%

Na najbardziej dojrzałych rynkach również odnotowano silny wzrost, przykładowo w Wielkiej Brytanii (14,3%), Norwegii (16,6%), Szwecji (18,4%), Szwajcarii (12,5%) i Danii (9,7%), co pokazuje, że dojrzałość nie stanowi przeszkody dla dalszych innowacji i wzrostu.

Ranking 10 krajów o najwyższej wartości rynku objął następujące rynki:

1. Wielka Brytania - 15,6 mld EUR

2. Niemcy - 6,6 mld EUR

3. Francja - 5,1 mld EUR

4. Rosja - 3,3 mld EUR

5. Włochy - 2,6 mld EUR

6. Szwecja - 1,8 mld EUR

7. Holandia - 1,8 mld EUR

8. Szwajcaria - 1,8 mld EUR

9. Hiszpania - 1,8 mld EUR

10. Belgia - 1 mld EUR

W Polsce w 2017 roku wartość reklamy online wyniosła 3,9 mld zł (938 mln EUR), notując 9% wzrost. W roku 2018 spodziewane są dalsze wzrosty, a komunikacja cyfrowa pokona granicę 4 mld zł. W ciągu najbliższego roku powinno dojść także do historycznej zmiany – wartość rynku szeroko rozumianej reklamy cyfrowej w Polsce stanie się większa od nakładów na telewizję.

Więcej na temat badania znajdziecie w linku

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij