Święto reportażu znów w Krakowie

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Święto reportażu znów w Krakowie

„NON-FICTION” po raz trzeci w Krakowie! Festiwal odbędzie się w pierwszy weekend lipca w kompleksach TYTANO przy ul. Dolnych Młynów.

Wśród gości części literackiej m.in.: Rana Dasgupta, Filip Springer, Aleksandra Łojek, Francesco M. Cataluccio, Marcin Kołodziejczyk, Paulina Wilk, Marek Mazower czy Joanna Czeczot

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Tematem trzeciej edycji festiwalu będzie MIASTO. Organizatorzy mają nadzieję, że uda się pokazać jego współczesny obraz– od miast-państw, będących ogromnymi aglomeracjami, przez obrazki słynnych światowych i polskich metropolii, po największy wyrzut sumienia polskich reporterów, czyli małe miasteczka. - To, co zdecydowanie wyróżnia „NON-FICTION”, to przekrojowe podejście do reportażu: nie tylko literatura, ale także fotografia, film, reportaż radiowy, być może coś jeszcze – mówi Szymon Pasaj ze Stowarzyszenia Re-prezentacje. – Na razie uchylamy rąbka tajemnicy dla bloku literackiego.

Listę gości otwiera oczywiście Filip Springer, którego reporterskie książki o miastach zyskały status lektur obowiązkowych. Paulina Wilk opowie o swoich podróżach po 9 metropoliach, spisanych w książce „Pojutrze. O miastach przyszłości”. Spotkać będzie można także Marcina Kołodziejczyka, nagradzanego reportera i pisarza od lat zajmującego się tematyką społeczną związaną z miastami i miasteczkami. Aleksandra Łojek, autorka reportażu „Belfast. 99 ścian pokoju”, opowie o mieście, w którym „przeszłość dzieje się teraz”, a historia i ideologia określają codzienność mieszkańców. O „Petersburg. Miasto snu” będzie można zapytać Joannę Czeczot. Na festiwalu silnie zaistnieje też projekt „Światła małego miasta” – zbiór tekstów młodych reporterów z Instytutu Reportażu, którzy odwiedzili 35 miast z populacją poniżej 20 tys. mieszkańców. W ramach cyklu Premiery 2018 spotkamy się z Beatą Chomątowską, której „Betonia” – opowieść o miejskich blokowiskach – ukaże się pod koniec maja.

Po raz pierwszy na festiwalu pojawią się goście zagraniczni. Francesco Matteo Cataluccio – autor wielu publikacji na temat dziejów i kultury Polski oraz Europy Środkowej, redaktor włoskiego wydania dzieł Gombrowicza, Herlinga-Grudzińskiego czy Schulza. Autor książki „Czarnobyl” będącej próbą odtworzenia historii wymazanej z ludzkiej pamięci przez tragedię związaną z wybuchem reaktora. Rana Dasgupta to z kolei brytyjski pisarz i eseista. Autor powieści „Tokyo Cancelled” i „Solo”. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017 z książką „Delhi. Stolica ze złota i snu”.

Festiwal NON-FICTION jest pierwszym w Polsce wydarzeniem dedykowanym w całości reportażowi. Udział w festiwalu jest bezpłatny.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij