ScreenLovers: programmatic i addressable TV odmienią reklamową rzeczywistość [badanie]

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
ScreenLovers:  programmatic i addressable TV odmienią reklamową rzeczywistość [badanie]

Programmatic i addressable TV plasują się na szczycie technologii i innowacji, którym branża reklamowa przypisuje największy potencjał. ScreenLovers przebadał opinie reklamodawców, agencji mediowych i nadawców.

Branża telewizyjna i reklamowa wierzy w nowe technologie zakupowe w służbie telewizji, pokazuje badanie ScreenLovers prezentowane podczas dorocznej konferencji VideoWars by ScreenLovers. Wśród technologii i innowacji rynkowych, których potencjał oceniali reklamodawcy, media plannerzy i nadawcy, najwyżej wypadły programmatic TV, a więc zautomatyzowany sposób zakupu telewizji w oparciu o pogłębione dane oraz addressable TV, czyli kupowane najczęściej programatycznie kampanie docierające wyłącznie do gospodarstw spełniających kryteria targetowania (oznacza to, że różne gospodarstwa domowe mogą zobaczyć inne reklamy emitowane przez tego samego nadawcę w tym samym czasie). W badaniu ScreenLovers 72 proc. media plannerów, 75 proc. reklamodawców i 70 proc. pracowników kanałów telewizyjnych przyznało programmatic oceny powyżej 8 na 10 stopniowej skali. Dla porównania HBB TV, czyli telewizja reklamowa, doczekała się zaledwie kilkunastu procent takich wskazań, a w potencjał cyfrowego product placement wierzy po 24 proc. pracowników agencji i nadawców, a niespełna 20 proc. reklamodawców.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W badaniu media plannerów, ScreenLovers pogłębił kwestie związane z zaawansowanymi technologiami zakupowymi. Mimo, że wierzą w jego wpływ na rynek, specjaliści z agencji nie spodziewają się szybkiego rozwoju programmatic w telewizji. Dwie trzecie badanych przyjmuje, że w Polsce technologia ta pojawi się w perspektywie nie bliższej niż 4-5 lat.

Zdaniem większości polskich media plannerów to TVN Media jako pierwsze biuro reklamy wprowadzi możliwość programatycznego zakupu TV – wierzy w to 41 proc. badanych. Co czwarty stawia na Polsat Media, 9 proc. na BR TVP, 18 proc. nie ma zdania, a 7 proc. twierdzi, że żadne z biur nie rozwinie takiego modelu sprzedaży.

Na konferencji ScreenLovers kwestię nowych technologii zakupowych w TV podjęli m.in. przedstawiciele GroupM. Zdaniem Jarosława Dejneki, szef badań w GroupM, rozwój programmatic i addressable TV może przyspieszyć w momencie schłodzenia koniunktury na rynku reklamy telewizyjnej. W jego opinii krzywa rozwoju nowych technologii przyjmuje też często postać wykładniczą, co może oznaczać, że zaawansowane technologie zakupowe, choć pojawią się w Polsce późno, szybko zdobędą rynek.

Badanie ScreenLovers objęło 120 przedstawicieli agencji mediowych, 62 reklamodawców i 60 pracowników stacji telewizyjnych.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij