Warszawa, Kraków, Poznań, Gdynia polskimi „miastami przyszłości”

Warszawa, Kraków, Poznań, Gdynia polskimi „miastami przyszłości”
W raporcie „Polish Cities of the Future 2019/20”, zrealizowanym przez fDi Intelligence, brano pod uwagę m.in. potencjał gospodarczy, kapitał ludzki oraz przyjazne nastawienie do biznesu.
O autorze
1 min czytania 2019-02-15

Zespół analityczny fDi Intelligence, będącej sekcją grupy The Financial Times, opublikował raport „Polish Cities of the Future 2019/20”. Jego autorzy zebrali dane na temat 50 polskich ośrodków miejskich, które zostały podzielone na pięć kategorii: potencjał gospodarczy, kapitał ludzki, efektywność kosztowa, dostępność oraz przyjazne nastawienie do biznesu.

Wyniki każdej kategorii zostały też przedstawione osobno dla miast dużych (powyżej 250 tys. mieszkańców), średnich (liczących sobie od 100 do 250 tys. mieszkańców) i małych (poniżej 100 tys. mieszkańców).

W kategorii „potencjał gospodarczy” znalazły się kolejno Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i Gdańsk, z kolei wśród miast średnich – Gdynia, Tychy, Legnica, Opole i Gliwice. Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Września, Stryków i Niepołomice tworzą pierwszą piątek wśród miast małych. W tej kategorii brano pod uwagę m.in. produkt krajowy brutto, bezrobocie czy bilans migracyjny.

W sekcji „kapitał ludzki”, wśród dużych miast, znalazły się Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk, średnich – Rzeszów, Tarnów, Gdynia, Chorzów i Toruń, zaś wśród małych – Pruszków, Września, Mielec, Błonie i Grodzisk Mazowiecki. Tutaj z kolei o wyniku decydowała m.in. liczba kin, odsetek dzieci korzystających z opieki przedszkolnej czy tereny zielone.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Kategorię „efektywność kosztowa” otwiera Białystok, który znalazł się na pierwszy miejscu zestawienia wśród miast dużych. Tuż za nim są Lublin, Łódź, Szczecin i Kraków. Wśród miast średnich prym wiedzie Tarnów, za którym znalazły się Chorzów, Gorzów Wielkopolski, Sosnowiec i Częstochowa. Na początku zestawienia miast małych znajduje się Radomsko, zaś tuż za nim są Piotrków Trybunalski, Nowa Sól, Stargard Szczeciński i Stryków.

Z kolei w kategorii „dostępność”, wśród dużych miast znalazły się Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław i Gdańsk, wśród miast średnich – Sosnowiec, Chorzów, Tychy, Tarnów i Częstochowa, zaś wśród małych – Pruszków, Błonie, Niepołomice, Grodzisk Mazowiecki i Mysłowice. W tej kategorii brano pod uwagę m.in. dostępność do szerokopasmowego internetu, linie telefoniczne czy powierzchnię dróg.  

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Raport Cushman & Wakefield z listopada 2018 roku, zatytułowany „Główne ulice handlowe świata” pokazuje, że najdroższą ulicą handlową w Polsce jest Nowy Świat w Warszawie. Z kolei na świecie – Causeway Bay w Hongkongu.

PS2

Przestrzeń, w której żyjemy, nieustannie się zmienia – pojawiają się w niej nowe rozwiązania, produkty i usługi. Duże miasta, ale też miasteczka i wsie, stają się coraz bardziej „smart”. Wielu tych transformacji nawet nie zauważamy, lecz odczuwamy skutki ich wprowadzenia.