Przedstawiciele różnych religii łączą siły i przestrzegają ludzi przed czadem

Przedstawiciele różnych religii łączą siły i przestrzegają ludzi przed czadem

Krajowa Izba Kominiarzy i przedstawiciele trzech religii – prawosławnej, katolickiej i muzułmańskiej – biorą udział w kampanii edukacyjnej mającej na celu zmianę zachowania ludzi, tak by uchronić ich przed zatruciem tlenkiem węgla.

Co roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla ginie w Polsce prawie 100 osób, a kolejne 2000 jest hospitalizowanych. Jednym z głównych powodów jest brak prawidłowej wentylacji w wielu polskich domach. Zwłaszcza w okresie grzewczym niesprawna wentylacja, uniemożliwiająca wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże, może doprowadzić do tragedii.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– W domach czujemy się najbezpieczniej, to miejsce, gdzie mamy wrażenie, że nic nam nie grozi. Żeby to bezpieczeństwo nie było złudne, musimy mieć świadomość zagrożeń związanych z zatruciem czadem i umieć je monitorować. Zatykając kratki wentylacyjne, czy nadmiernie uszczelniając okna, przerywamy obieg powietrza. Tworzy się czad, który w wysokim stężeniu zabija nawet po 3 sekundach – mówi Mirosław Antos z Krajowej Izby Kominiarzy.

W tym roku agencja Grey Group Poland stworzyła więc kampanię społeczną, w ramach której duchowni różnych religii roznosili obrazki z wizerunkiem Świętego Floriana, patrona kominiarzy i strażaków. Obrazek został specjalnie stworzony na potrzeby kampanii, przez malarkę ikon – Tamarę Panwell. Na obrazku widnieje instrukcja, jak w bardzo prosty i niezawodny sposób można sprawdzić wentylację w domu.

W przypadku sprawnie działającego ciągu wentylacyjnego, przykładając kartkę papieru do kratki wentylacyjnej, powinna ona przylgnąć. Podobnie obrazek z wizerunkiem św. Floriana, jeśli cyrkulacja powietrza jest odpowiednia, przylgnie do kratki wentylacyjnej. Jeśli obrazek odpadnie, to znak, że wentylacja może nie działać prawidłowo. Wtedy należy uchylić okno i zadzwonić po pomoc kominiarza.

Obrazek z wizerunkiem Św. Floriana jest też dostępny do pobrania na stronie. Tam też można dowiedzieć się więcej, jak uchronić siebie i bliskich przed zatruciem tlenkiem węgla.

PS

Tutaj podobny pomysł na walkę z czadem oraz kartka antyczadowa:

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij