„Przystanek WAJDA” – od Szczecina po Kraków kino Andrzeja Wajdy opowiada historię na wiatach AMS

„Przystanek WAJDA” – od Szczecina po Kraków kino Andrzeja Wajdy opowiada historię na wiatach AMS

Ikoniczne fotosy z filmów reżysera, wkomponowane w miejski pejzaż, ponownie rozbudziły wyobraźnię mieszkańców Szczecina, Gdańska, Poznania, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Katowic i Krakowa.

Wybór miejsc, w których powstały zjawiskowe przystanki dedykowane twórcy Wesela, nie był przypadkowy. To bowiem miasta, których historia (nieraz bardzo burzliwa) wybrzmiewała w filmach Andrzeja Wajdy. W pamięci widzów na stałe zapisały się obrazy powstańczej Warszawy – z „Kanału”, prężnie rozwijającej się Łodzi z „Ziemi obiecanej”, rosnącej w siłę Nowej Huty z „Człowieka z marmuru” czy Gdańska – wypełnionego tłumem stoczniowców zagrzewających wszystkich Polaków do walki o wolność z „Człowieka z żelaza”.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Także forma prezentacji jest nieprzypadkowa. Całe przystanki AMS zostały dedykowane wyłącznie projektowi i oklejone fotosami z filmów związanymi z danymi miejscami. Czekając na autobus lub tramwaj na „Przystanku WAJDA” przeniesiemy się więc do legendarnych filmowych światów reżysera.

Dodatkową atrakcją będzie towarzysząca projektowi interaktywna mapa przedstawiająca filmowy szlak Andrzeja Wajdy w Krakowie. To przedsmak tego, co czeka na zwiedzających ekspozycję WAJDA w MNK.

– Współtworzą ją przede wszystkim rozpoznawalne motywy ikonograficzne z filmów Wajdy, stanowiące o zasobie naszej wyobraźni. Nie mam wątpliwości, że wystawa będzie panoramą jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

„Przystanek WAJDA” można znaleźć w następujących miastach:

  • Gdańsk, Jana z Kolna, pl. Solidarności (Nowy Port)
  • Katowice, ul. Roździeńskiego, Uniwersytecka
  • Kraków, Konopnickiej, Centrum Kongresowe ICE (kierunek DH Jubilat)
  • Kraków, Al. Solidarności, Struga (kierunek Pl. Centralny)
  • Kraków, Teatr Słowackiego, Basztowa
  • Łódź, Zachodnia, Manufaktura
  • Poznań, ul. Towarowa, al. Niepodległości (Święty Marcin)
  • Szczecin, Firlika, Stocznia Szczecińska (kierunek Ludowa)
  • Warszawa, Hotel Bristol 02
  • Wrocław, ul. Łącznik-Stawowa, Kołłątaja (Borowska)

Pomysłodawcą i Mecenasem projektu „Przystanek WAJDA” jest firma AMS – partner Muzeum Narodowego w Krakowie. Koncepcja artystyczna – MNK. Współpraca: Krakowskie Biuro Festiwalowe. Kampania potrwa do końca kwietnia 2019 roku.

PS

Polskie muzea wielu wciąż kojarzą się z nudnymi, statycznymi wystawami i eksponatami prezentowanymi zza szyby. Muzeum Narodowe w Krakowie od dłuższego czasu stara się zburzyć ten stereotyp tworząc przyjazną przestrzeń dla angażujących interakcji na linii widz-eksponat.

PS2

#PrzygarnijPlakat to tytuł kampanii AMS, w której po raz pierwszy w historii plakaty nagrodzone na Międzynarodowym Biennale Plakatu zostały wyeksponowane w przestrzeni miejskiej. Dodatkowo, na przystankach można było posłuchać werdyktu Jury, poznać informacje o autorze oraz wziąć udział w konkursie.

PS3

W kwietniu 2018 roku na czterech krakowskich przystankach pojawiły się ekologiczne moduły, których głównym motywem są żywe rośliny tworzące naturalną ochronę antysmogową.

PS4

Kampania „Jedz ostrożnie” miała zachęcać do zmian w odżywianiu osób otyłych. Tymczasem, jak zarzuca jej wielu, niesie negatywny przekaz i wręcz wprowadza osoby z zaburzeniami odżywiania w kompleksy. Co na temat kampanii sądzą eksperci?

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij