Kraków będzie skupował plastikowe butelki w automacie

Kraków będzie skupował plastikowe butelki w automacie

W budynku Urzędu Miasta Krakowa w tym tygodniu pojawił się specjalny automat do skupowania plastikowych butelek, za które urządzenie wydaje 10 lub 20 groszy.

zdjęcie: facebook.com/jacek.majchrowski

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

10 kwietnia br. Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę „Kraków bez plastiku”, która zakłada ograniczenie w znacznym stopniu plastikowych jednorazówek. Zgodnie z nią zapowiedziano też, że w budynku UMK pojawi się specjalny butelkomat do skupowania plastikowych butelek.

17 kwietnia br. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski opublikował na swoim facebookowym profilu zdjęcia pierwszego w Polsce automatu do recyklingu plastikowych butelek. Urządzenie za każdą wrzuconą butelkę płaci 10 lub 20 groszy. Co ciekawe, maszyna może przyjąć jednorazowo 800 plastikowych butelek, które powinny mieć kod kreskowy.

Pieniądze znajdujące się w automacie wystarczą na skupienie 15 tys. butelek. Na tę chwilę wiadomo tyle, że butelkomat jest pilotażowym programem i ma zachęcić polski rząd do wprowadzenia nowych przepisów, które wpłynęłyby na zmniejszenie używania plastikowych butelek.

PS

Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. zacznie obowiązywać zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

PS2

Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała środowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij