Pierwsze polskie miasto wprowadza zakaz używania plastiku – jest nim Wałbrzych

Pierwsze polskie miasto wprowadza zakaz używania plastiku – jest nim Wałbrzych
Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. zacznie obowiązywać zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.
O autorze
2 min czytania 2019-04-05

Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie, podjęło się konkretnych kroków w walce z plastikiem. Z dniem 1 maja br. będzie obowiązywać zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich i na imprezach organizowanych przez miasto.

Władze Wałbrzycha postanowiły podjąć się stanowczej walki z rosnącą liczbą plastikowych odpadów w związku z tym, że mieszkańcy miasta zużywają codziennie ok. 5 kostek plastikowych odpadów o wielkości metr na metr – w każdej takiej kostce jest aż pięć tysięcy plastikowych butelek.

W związku z zakazem, nadchodzące imprezy miejsce, takie jak Festiwal Kwiatów czy półmaraton, zostaną zorganizowane bez wykorzystywania plastikowych kubków czy talerzyków. Natomiast miejskie spółki, takie jak np. Zamek Książ czy Aqua Zdrój już teraz wprowadzają w swoich firmach nowe procedury, które sprawią, że organizowane przez nie imprezy będą pozbawione plastikowych jednorazówek.

Z kolei te przedsięwzięcia, które nie zastosują się do nowego zakazu obowiącującego w Wałbrzychu, nie otrzymają dofinansowania z miasta.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W ramach akcji #STOPPLASTIK, zorganizowanej wokół wprowadzenia zakazu, w całym mieście pojawiają się plakaty oraz billboardy zachęcające mieszkańców do zmiany swoich nawyków. Natomiast od przyszłego roku szkolnego, pierwszoklasiści otrzymają od miasta ekologiczne bidony na napoje.

PS

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała srodowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS2

Burberry chce być bardziej eko – do 2025 roku chce wymienić wszystkie plastikowe wieszaki, opakowania i reklamówki na te wykonane z biotworzyw, które będą mogły być ponownie wykorzystane.

PS3

Zgodnie ze swoją polityką zrównoważonego rozwoju Samsung planuje ograniczenie do minimum, a docelowo całkowite zastąpienie obecnie używanych opakowań materiałami ekologicznymi.

PS4

Nestlé ogłosiło, że do 2025 r. wprowadzi opakowania w 100% nadające się do recyklingulub takie, które będzie można ponownie wykorzystać. Z kolei już w od lutego br. firma rozpocznie eliminację plastikowych słomek, wykorzystując w tym celu alternatywne materiały, takie jak papier.

PS5

Carrefour nawiązał współpracę z firmą Terracycle, w ramach której planuje wdrożyć koncepcję Loop, polegającą na oferowaniu swoim klientom produktów w opakowaniach zwrotnych. Podobną deklarację złożyły marki koncernu Beiersdorf, takie jak Nivea, Tesa, La Prarie, Eucerin i Hansaplast.

PS6

mBank wycofuje z użycia plastikowe butelki i naczynia. To ważny krok, biorąc pod uwagę, że tylko w 2018 roku w grupie banku zamówiono 200 tys. półlitrowych butelek wody. To kilka ton czystego plastiku, które trzeba było dowieźć, spalając ropę naftową i emitując CO2 do atmosfery.