AdWords For Video - promuj się na światowych rynkach, dzięki nowym opcjom kierowania na YouTube

Reklama internetowa

partnerem merytorycznym działu jest AdForm

AdWords For Video - promuj się na światowych rynkach, dzięki nowym opcjom kierowania na YouTube

YouTube – potężne medium odwiedzane dziennie przez miliony użytkowników. Ze względu na ilość wyszukań to druga najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie, której co sekundę przybywa godzina nowych filmów video.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Reklama w AdWords na YouTube

Reklamy na YouTube kojarzą się głównie z materiałem video, który najpierw trzeba przygotować, następnie zmontować, a przy tym ponieść wysoki koszt produkcji. W przypadku programu AdWords użytkownik ma możliwość emisji reklam w różnych formatach. Zarówno tych najprostszych tekstowych, graficznych jak również  w formie nakładki na video, która pojawia się na początku oglądanego filmu. Wszystkie te formaty reklam rozliczane są na podstawie stawek CPC, a reklamodawca płaci tylko za kliknięty lub w całości obejrzany materiał.

Od prawie dwóch miesięcy na polskim YouTube dostępny jest nowy rodzaj reklamy tzw. pomijalnej, który według najnowszych badań przypadł do gustu aż 9/10 użytkownikom. Możliwość wyboru jaką dostarcza reklamodawca, jest dla nich bardziej motywująca niż nachalna reklama wyświetlana przed i w trakcie filmu, niemożliwa do ominięcia. Co ważne, według badania przeprowadzonego przez Ipsos MediaCT i Innerscope Research w 2011 roku,  22% respondentów zadeklarowało, że pomija reklamy gdyż wcześniej już je widziało, 19% nie jest zainteresowanych produktem, 14% uznało, że idee pokazane w reklamie były dla nich mało interesujące, natomiast pozostałe 14% uznało idee z reklamy za mało istotne. Są to ważne informacje pod względem strategicznym. Reklama ma motywować, zachęcać, wciągać, a przede wszystkim interesować. Jeśli użytkownik nie dostrzega w niej żadnych korzyści, po prostu z niej rezygnuje, nie wchodzi w żadne interakcje, a to oznacza tylko klęskę. Aż 60% reklam na YouTube emitowanych jest już w wersji pomijalnej, a to dopiero początek zmian. 

Potencjał reklam na YouTube związany jest głównie z rolą społecznościową tego serwisu. Nie trzeba tworzyć wysokobudżetowych kanałów z niestandardowymi kreacjami, wystarczy wstrzelić się, mówiąc kolokwialnie, w trend, a użytkownicy zrobią resztę. Ogromne możliwości wchodzenia w interakcję dały Google szansę lepszego poznania swoich użytkowników, a właścicielom kanałów na YT nowe narzędzie ich rozróżnienia. Od kilku tygodni Google testuje remarketing (rodzaj kampanii, w której reklama podąża za użytkownikiem, który już kiedyś odwiedził Twoją stronę) na YouTube, który otwiera wachlarz możliwości firmom planującym zainwestować w swoje działania na YT.

Jak to działa?

Każdy kanał na YT ma podpięty kod, dzięki któremu gromadzone są informacje na temat jego użytkowników. Za pośrednictwem tego kodu możemy selekcjonować użytkowników, którzy weszli na nasz kanał, polubili nasz film, zasubskrybowali lub polecili video, a nawet skomentowali. 

(źródło: Prezentacja Macieja Ołpińskiego, Dzień Google dla Agencji)

Każdy właściciel kanału może dysponować ogromną bazą informacji na temat użytkowników pod jednym warunkiem – musi połączyć konto/kanał Youtube z programem Adwords.  Reszta to już kreatywne myślenie i strategiczne podejście do promocji. Zebrane listy remarketingowe mogą być mieszane,  łączone jak również wykluczane. Reklamodawca może swój komunikat reklamowy skierować do użytkowników, którzy lubią jego kanał lub wszystkich tych, którzy w kanale zapisani nie są. Podobnie z filmami video. Jeśli użytkownik widział film z naszego kanału, ale ostatecznie nie został jego subskrybentem możemy skierować do niego osobny komunikat reklamowy i zachęcić do głębszego zapoznania się z kanałem. Możliwości jest sporo, trzeba tylko je wykorzystać. 

To na co warto zwrócić uwagę to fakt, że remarketing i reklamy pomijalne mogą się uzupełniać. Obie opcje dostępne są w panelu Adwords, a ich obsługa nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Nowy, odświeżony panel „Adwods for Video” jest intuicyjny, a zakładanie kampanii wykonuje się w 3 krokach przez które przeprowadza system. Istnieją pułapki, których należy się wystrzegać jak: dobór słów kluczowych kampanii, dobór odpowiedniej grupy docelowej (nie kieruj nigdy do mas tylko mniejszych grup), dobór treści reklam, jednak mini przewodnik udostępniony przez Google pomaga ich uniknąć. 

Nie zawaham się użyć stwierdzenia, że YouTube to przyszłość, a przepustką do tej przyszłości jest pomysł. Wszystkie sukcesy firm jakie do tej pory udało się osiągnąć w obrębie portalu YouTube nie zawsze związane były z wysokimi budżetami kampanii. Czasem wystarczyło szczęście, jak w przypadku kampanii Orabrush, a czasem po prostu odpowiedni pomysł.

Użytkownicy nie są aż tak wymagającymi konsumentami. Badania przeprowadzone przez Ipsos MediaCT i Innerscope Research w 2011 roku pokazały, że Internauci po prostu lubią się śmiać. 

(źródło: Prezentacja Macieja Ołpińskiego, Dzień Google dla Agencji)

Na YouTube zaglądamy gdy szukamy czegoś zabawnego, czasem zakazanego, a czasem starego - czego w pozostałych mass mediach już dawno nie ma. Warto zatem zwrócić uwagę na te dane i podsumować je włączając do własnych strategii rozwoju firmy. 

O autorze:

Paulina Wiktorska

Specjalista SEM pracujący w jednej z krakowskich Agencji kreatywnych - Sointeractive S.A. Z branżą interaktywną związana od prawie 6 lat. Autorka bloga: blogreklamowy.com oraz licznych artykułów dla czasopisma branżowego SEM Specialist. Swoje doświadczenie w branży SEM rozwijała podczas współpracy z takimi markami jak: Travel Tours, Skarbiec Mennicy, G Data, Comarch oraz inne.

 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij