#NMInsights: Zmiany w Google Ads w 2024 roku

#NMInsights: Zmiany w Google Ads w 2024 roku
Sprawdź, jakie zmiany w Google Ads mogą znacząco wpłynąć na pracę marketerów w 2024 roku.
O autorze
5 min czytania 2024-02-28

>>> Więcej zestawień, topów i raportów znajdziesz w NM Insights.

Wskazówkami dzielą się Emilia Pakulska, senior PPC specialist w Bluerank, Krystian Kubrak, SEM specialist w DevaGroup oraz Tomasz Ociepa, senior Google Ads specialist w Sempai.


Emilia Pakulska – senior PPC specialist w Bluerank

Na przestrzeni ostatnich tygodni w systemie Google Ads wprowadzono kilka istotnych zmian. Dotyczą one zarówno funkcjonalności systemu, jak i kwestii prawnych. Poniżej krótki przegląd:

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

1.  Gemini wkracza do Google Ads

  • Zmiana: Gemini, zaawansowany model konwersacyjny oparty na AI, jest już częścią systemu Google Ads. Dostęp do funkcji w wersji BETA jest na razie dostępny tylko w USA i Wielkiej Brytanii, jednak Google zapowiada, że zasięg zostanie wkrótce rozszerzony i obejmie wszystkich anglojęzycznych reklamodawców.
  • Dlaczego to ważne: Era Gemini wprowadzi nas w zupełnie nowy sposób tworzenia i optymalizacji kampanii w sieci wyszukiwania.  Wiedza, doświadczenie i pomysłowość marketera połączą się wkrótce z możliwościami sztucznej inteligencji za pomocą chatbota AI.

    Po podaniu adresu strony docelowej Google AI zaproponuje gotowe kampanie, zawierające słowa kluczowe, treści reklam i grafiki. Rolą marketera będzie weryfikacja i akceptacja kampanii stworzonych w sposób automatyczny. Z pewnością znacząco przyśpieszy to proces tworzenia nowych kampanii, a w ocenie Google – wpłynie też pozytywnie na wyniki reklamowe.

    Więcej na ten temat przeczytasz na blogu Google’a

2. Obowiązkowa aktualizacja Consent Mode

Słuchaj podcastu NowyMarketing

  • Zmiana: Google wzmacnia egzekwowanie unijnych przepisów poprzez aktualizację trybu uzyskiwania zgody w Google Ads. Jeśli posiadasz już poprawnie wdrożony Consent Mode, zmiana ta nie będzie skomplikowana – sprowadza się do konieczności dodania dwóch nowych parametrów, poprawiających kontrolę nad zbieraniem zgód.
  • Dlaczego to ważne: Brak aktualizacji Consent Mode v2 (o jego zupełnym braku nie wspominając) wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Google daje nam czas do marca 2024 r. na prawidłowe wdrożenie,  po tym czasie Twoje reklamy zostaną po prostu ograniczone. Zostanie zablokowana możliwość mierzenia konwersji i stosowania działań remarketingowych. Brak danych tego typu dotkliwie uderzy w realizację celów biznesowych – trudno wyobrazić sobie realizację KPI bez danych o konwersjach.

3. Reklamy w wyszukiwarce (RSA) z jednym nagłówkiem

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się
  • Zmiana: W wyszukiwarce już teraz pojawiają się wersje reklamy elastycznej tylko z jednym nagłówkiem. O tym, czy wyświetlić jeden, czy dwa nagłówki, decyduje system w oparciu o przewidywaną skuteczność. Nagłówek może też zostać wstawiony do początku linii opisu. Reklama tekstowa może również przybrać formę „kafelka”, w którym grafika zostanie mocno wyeksponowana – to z kolei wyników testów prowadzonych aktualnie przez Google.
  • Dlaczego to ważne: Zalecana jest ponowna weryfikacja reklam tekstowych – pomoże w tym raport kombinacji dostępny w systemie Google Ads. W przypadku tworzenia nowych reklam warto mieć na uwadze nowy sposób działania reklam RSA i możliwych wyświetleń tylko jednego nagłówka.


4. Rozbudowa kampanii Demand Gen

  • Zmiana: W dowolnym momencie możesz dodawać lub usuwać feed produktowy. Pojawiły się również nowe opcje – dodanie reklamy z produktami, obrazem i filmem (wcześniej w połączeniu z feedem była dostępna tylko reklama z samymi produktami).
  • Dlaczego to ważne: Google mocno rozwija format kampanii generującej popyt i z czasem będzie ona zyskiwać na znaczeniu. Warto już teraz objąć ją testami.

Krystian Kubrak SEM specialist w DevaGroup

Rok 2024 zapowiada się jako rok przełomowych zmian w Google Ads. System reklamowy stale ewoluuje, dostosowując się do nowych trendów i wyzwań współczesnego marketingu. Oto kilka najważniejszych zmian, które czekają nas w najbliższym czasie i mogą wpłynąć na naszą pracę:

1. Wzrost znaczenia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

Boom na AI nie mógł ominąć reklamy płatnej Google Ads. Już od dłuższego czasu widoczna jest coraz większa rola automatyzacji w prowadzeniu i optymalizowaniu kampanii oraz w procesie jej tworzenia. 

Wkrótce otrzymamy możliwość automatycznego tworzenia zasobów w trybie konwersacyjnym ze sztuczną inteligencją. To ogromne usprawnienie i uproszczenie pracy specjalistów, a przede wszystkim osób samodzielnie prowadzących kampanie PPC. W efekcie wszelkie bolączki związane z czasochłonnym tworzeniem tekstów, reklam bądź zasobów graficznych odejdą w zapomnienie. 

Należy jednak pamiętać, że kluczową rolę będą odgrywać umiejętności związane z posługiwaniem się – w tym z komunikacją z AI – odpowiednimi promptami. W zależności od tego jak wartościowe będą dane, które wprowadzimy do podczas konwersacji z AI, taki też otrzymamy rezultat.

2. Nowe narzędzia z wykorzystaniem AI od Google

Product Studio w połączeniu z Merchant Center Next bez wątpienia znacząco usprawnią pracę marketerów i sprzedawców. Wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji do tworzenia unikalnych zdjęć produktów sprawi, że każdy (w prosty sposób) będzie w stanie przygotować niezbędne i wyróżniające się grafiki produktowe. Wszystko to bez poświęcania nadmiernego czasu i budżetu na fotografa, grafika, obróbkę zdjęć produktowych itd.

Podobne ułatwienia czekają nas w Merchant Center Next. Możliwe będzie m.in. automatyczne uzupełnienie pliku danych informacjami na bazie informacji zaciągniętych z witryny.

3. Ewolucja formatów reklamowych 

Google nieustannie eksperymentuje z nowymi formatami i umiejscowieniami reklam. 

Dostępne są już m.in. nowe formaty Demand Gen oraz Video View. Pod lupę warto wziąć też Search Generative Experience, które jest coraz szerzej testowane i udostępniane w kolejnych krajach. 

Finalnie marketerzy będą mieli więc do dyspozycji więcej możliwości dotarcia do odbiorców za pomocą angażujących reklam. A zarazem duże pole do testowania nowych rozwiązań i tworzenia jeszcze bardziej spersonalizowanych reklam. 

Warto wziąć pod uwagę nacisk na mocny wizualny przekaz łączący różne formaty reklam.

4. Większy nacisk na prywatność i bezpieczeństwo danych

W najbliższym czasie czekają nas zmiany związane z bezpieczeństwem danych i ich anonimowością. Świat bez third party cookies jest coraz bardziej realny i bliski.

W efekcie marketerzy będą zmuszeni dostosować swoje strategie marketingowe do nadchodzących zmian. Szczególnie znaczenie będą tu miały tagi analityczne odpowiadające za śledzenie użytkowników oraz narzędzia związane z polityką cookies. Kluczowe będzie to, aby działać zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, jednocześnie utrzymując skuteczność swoich kampanii.

Tomasz Ociepa senior Google Ads specialist w Sempai

Największe wyzwania, z jakimi wkrótce zmierzą się marketerzy działający w obszarze Google Ads, wynikają ze zmian zachodzących poza samym systemem. Wymogi dotyczące zarządzania zgodami na przetwarzanie danych spowodują utratę dużej części danych, na których opiera się działanie kampanii. W tym kontekście kluczowe staje się zapewnienie poprawnej implementacji modułu odpowiedzialnego za zbieranie zgód i uruchamianie poszczególnych tagów marketingowych.

Spełnienie wymagań prawnych to jedno, ale dla przetrwania danego biznesu na rynku istotne będzie również zbieranie możliwie jak najwięcej danych. Platformy e-commerce oczywiście starają się nadążyć za zmianami, ale domyślne moduły zazwyczaj skupiają się tylko na pierwszym aspekcie, dążąc do uniknięcia odpowiedzialności przed organami państwowymi i unijnymi. W efekcie te rozwiązania często są nieoptymalne i wymagają dodatkowej konfiguracji w samym panelu sklepu.

Kolejnym wyzwaniem jest uzyskiwanie jak największego odsetka zgód, oczywiście w granicach prawa, za pomocą odpowiednich zmian UX w samym banerze.

Naturalnie największą rolę do odegrania w tym temacie mają deweloperzy zarówno po stronie platform, jak i pojedynczych sklepów, lecz w praktyce to specjaliści SEM często są tymi, którzy sygnalizują problemy z działaniem tagów marketingowych, inicjując tym samym zmiany w tym obszarze.

Należy jednak pamiętać, że nawet przy optymalnym ustawieniu CMP nadal część konwersji nie będzie śledzona. Częściowo rozwiązaniem tego problemu mogą być konwersje rozszerzone oraz oferowany przez Google Consent Mode jako narzędzie statystyczne do odzyskiwania konwersji dokonanych przez użytkowników dbających o prywatność. Nie rozwiązuje to jednak problemu w całości, dlatego do utrzymania skali działania konieczne będzie jak najbardziej trafne oszacowanie ubytków danych i zrewidowanie założeń dotyczących efektywności kampanii, mierzonej narzędziami analitycznymi.

>>> Więcej zestawień, topów i raportów znajdziesz w NM Insights.

PS #NMInsights: Algorytm LinkedIna w praktyce [OPINIE]

Just Connecting z Richardem van der Blomem na czele, prezentują wyniki raportu Algorithm Insights 2024, który zawiera informacje o tym, co wpływa pozytywnie na algorytm LinkedIna. Co robić, żeby go oswoić? Sprawdź opinie ekspertów.

PS2 Jak wdrożenie Gemini i AI zmieni Google Ads? [KOMENTARZ]

Google wprowadza Gemini do Google Ads. Jak ta zmiana wpłynie na proces tworzenia reklam online? Odpowiada data ninja i team leader zespołu SEM w agencji data.rocks.