Japonia też walczy z plastikiem – wprowadzi dodatkową opłatę za torby foliowe w sklepach

Japonia też walczy z plastikiem – wprowadzi dodatkową opłatę za torby foliowe w sklepach

Japonia jest jednym z największych producentów plastiku na świecie. Obecnie państwo to pracuje nad wprowadzeniem nowych przepisów, które zakazałyby dystrybucji darmowych torebek foliowych w sklepach. W ten sposób chce ono walczyć z zanieczyszczaniem mórz i oceanów.

Problem plastikowych odpadów, które zanieszczyszczają nasze środowisko, jest na tyle duży, że coraz więcej podmiotów wprowadza nowe przepisy zapobiegające nadmiernemu korzystaniu z produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Przykładem tego jest chociażby rząd Japonii, który zapowiedział podjęcie stanowczych kroków w walce z zanieczyszczaniem mórz i oceanów.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Japoński minister środowiska Yoshiaki Harada poinformował, że jego resort pracuje nad wprowadzeniem nowego rozporządzenia, które regulowałoby dystrybucję darmowych torebek foliowych w sklepach. Wówczas właściciele supermarketów mogliby oferować swoim klientom tzw. foliówki, jednak za pewną opłatą. Ustalenie ceny leżałoby już w gestii detalistów, natomiast powinna być ona na tyle wysoka, by skutecznie ograniczyć zużycie plastikowych toreb przez Japończyków.

W Polsce podobne prawo dotyczące foliówek obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku.

PS

Tajlandzki supermarket Rimping oferuje swoim klientom produkty zapakowane w liście bananowca. W ten sposób firma chce ograniczyć wykorzystywanie plastiku.

PS2

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał rozporządzenie, w którym zakazał używania plastikowych jednorazówek w stołecznym ratuszu, urzędach dzielnicowych i wszystkich jednostkach organizacyjnych miasta.

PS3

Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. obowiązuje zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

PS4

Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała środowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.

PS5

W budynku Urzędu Miasta Krakowa w kwietniu br. pojawił się specjalny automat do skupowania plastikowych butelek, za które urządzenie wydaje 10 lub 20 groszy.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij