KE: Produkty spożywcze sprzedawane w UE różnią się składem

KE: Produkty spożywcze sprzedawane w UE różnią się składem

Komisja Europejska postanowiła zbadać składy tych samych produktów spożywczych dostępnych na różnych rynkach. Okazało się, że niektórzy producenci oferują zupełnie inną jakość towarów w zależności od kraju, mimo tego samego opakowania.

W październiku 2018 roku UOKiK postanowił porównać jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski i Europy Zachodniej. Okazało się, że niektóre produkty na rynku polskim były gorszej jakości niż te na rynku niemieckim – np. chipsy, które u nas smażone są na oleju palmowym, w Niemczech w składzie mają olej słonecznikowy. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Teraz podobne badanie przeprowadziło Wspólne Centrum Badawcze działające w ramach KE, które oceniło 128 różnych produktów spożywczych pochodzących z 19 państw członkowskich Unii Europejskiej. Okazało się, że zaledwie 23% produktów miało identyczną przednią część opakowania i taki sam skład, natomiast 27% towarów posiadało na etykiecie informację o możliwości występowania innego składu w zależności od kraju.

Co ciekawe, 9% produktów, posiadających takie same opakowania, miało zupełnie inny skład w poszczególnych państwach. Z kolei 22% artykułów miało podobną przednią część etykiety, lecz również różniły się pod względem składu.

Warto nadmienić, że w połowie kwietnia br. Parlament Europejski zatwierdził przepisy, zgodnie z którymi produkty sprzedawane pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu powinny mieć jednakowy skład. Co istotne, nowe przepisy uwzględniają pewne wyjątki, takie jak wykorzystywanie lokalnych owoców lub warzyw, lecz informacja o tym musi się znaleźć na opakowaniu.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij