Co jest bezpieczniejsze dla wideokonferencji – aplikacja webowa czy desktopowa?

Webinary

partnerem merytorycznym działu jest ClickMeeting

Co jest bezpieczniejsze dla wideokonferencji – aplikacja webowa czy desktopowa?

Czy Twoja działalność w zakresie wideokonferencji na pewno jest bezpieczna? Ujawnienie wady platformy Zoom wywołało falę artykułów na technologicznych i biznesowych portalach internetowych oraz postawiło na nogi korzystających z tego oprogramowania na urządzeniach Mac.

Jak zminimalizować ryzyko zhakowania kamerki internetowej i ataku złośliwego oprogramowania podczas webinarów i spotkań online? Czy istnieje inne rozwiązanie dla aplikacji desktopowej do wideokonferencji? Sprawdźmy!

Firmy każdej wielkości, pochodzące z każdej branży operującej w sieci, regularnie korzystają z narzędzi wideokonferencyjnych do komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Taki rodzaj oprogramowania służy do generowania leadów, prezentowania produktów potencjalnym i istniejącym klientom, organizowania kursów online i szkoleń oraz współpracy biznesowej w zespołach i nad projektami.

Niezależnie od celu, bezpieczeństwo komputerów i danych poufnych powinno być Twoim najwyższym priorytetem. Dlatego dziennikarze i blogerzy zareagowali natychmiastowo na informacje o tym, że aplikacja do wideokonferencji Zooma zainstalowana na komputerach Mac sprawia, że ich użytkownicy są podatni na ataki.

Media podkreśliły problem bezpieczeństwa w architekturze tej aplikacji desktopowej. Nawiązując do artykułu Zaka Doffmana w Forbes lub tego artykułu w The Verge, pojawiło się zagrożenie przejęcia kamerek internetowych oraz innych aplikacji bez zgody użytkownika.

Mimo że Zoom podjął odpowiednie kroki, aby naprawić ten błąd, wybór pomiędzy dwoma rodzajami aplikacji do organizowania wideokonferencji pozostaje niezwykle istotny.

Oprogramowanie webowe zamiast aplikacji desktopowej

Mimo że zainstalowane aplikacje mogą kusić Cię niezwykłym interfejsem lub łatwością użytkowania, powyższy kryzys uwidocznił słabości takiego rozwiązania technologicznego.

Problem z aplikacją desktopową polega na tym, że musisz w pełni zaufać dostawcy oprogramowania. To jednak nie daje Ci żadnej pewności, co dokładnie zostało wdrożone w aplikacji i jak będzie ona współdziałać z Twoim urządzeniem. Co więcej – potencjalnie aplikacja desktopowa może spowodować więcej uszkodzeń w Twoim systemie operacyjnym niż aplikacja webowa, która działa w obrębie okna przeglądarki – mówi Bartłomiej Bałdyga, dyrektor IT w ClickMeeting.

Alternatywne rozwiązania są również łatwe w obsłudze i nie wymagają żadnej instalacji. Dzięki wbudowanym rozwiązaniom uprawnień w nowoczesnych przeglądarkach internetowych zminimalizowane jest zagrożenie przejęcia kamery przez inne osoby.

Dzięki oprogramowaniu opierającym się na przeglądarce możesz bezproblemowo organizować webinary i spotkania online przy jednoczesnym zadbaniu o bezpieczeństwo.

[Sprawdź politykę bezpieczeństwa ClickMeeting]

Zawsze podchodziliśmy na poważnie do obaw naszych klientów dotyczących bezpieczeństwa oprogramowania webinarowego. Oto jedno z naszych najczęściej zadawanych pytań i zdecydowana odpowiedź na to kluczowe pytanie:

To jednak nie wszystko! Jest wiele innych zalet nieinstalowania oprogramowania do wideokonferencji na Twoim urządzeniu.

Dlaczego lepiej zdecydować się na webową aplikację?

Komfort uczestników wydarzenia online jest na pierwszym miejscu. Mogą oni dołączyć do spotkania biznesowego online lub webinaru bez wcześniejszych przygotowań.

– Jeśli jesteś organizatorem wydarzenia online, to zależy Ci na zebraniu jak największej publiczności i zapewnieniu im dobrego doświadczenia użytkownika. Dlatego ważne jest, aby ułatwić im zadanie. Używając platformy dostępnej w przeglądarce, umożliwiasz uczestnikom dołączenie do wydarzenia bez potrzeby pobierania lub instalowania jakiejkolwiek aplikacji – argumentuje Rajmund Dziemaszkiewicz, product owner w ClickMeeting.

Ta kwestia odgrywa ważną rolę w szczególności, gdy organizujesz jedno spontaniczne wydarzenie, do którego Twoi partnerzy lub klienci mogą dołączyć „w biegu”.

Istotne jest też to, że każdy z nas ma własne upodobania, które również dotyczą przeglądarki. Niektórzy uczestnicy preferują pracę na Safari, inni na Chrome lub Firefox. Dzięki platformie webinarowej bazującej na pracy w przeglądarce, możesz ułatwić uczestnikom dostęp poprzez minimalizowanie działań, które należy podjąć, aby dołączyć do wydarzenia.

– Ponadto, nie muszę być ograniczony do jednego urządzenia, jeśli chcę zorganizować moje wydarzenie. Gdy podróżuję, mogę prowadzić mój webinar lub spotkanie online poprzez zalogowanie się do konta w przeglądarce, pracując na smartfonie, tablecie, lub innym laptopie – podkreśla Rajmund Dziemaszkiewicz.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W ciągu ostatniej dekady wideokonferencje wyniosły sprzedaż, marketing, edukację oraz komunikację biznesową na zupełnie inny poziom. Dzięki platformom webinarowym i spotkaniom online, możesz dotrzeć do publiczności i partnerów biznesowych rozsianych po całym świecie.

Jednak przypadek platformy Zoom pokazuje, że nie ma idealnego i w pełni bezpiecznego rozwiązania, a jeśli masz wątpliwości co do instalowania czegokolwiek na komputerze, zawsze możesz wybrać rozwiązanie bazujące na przeglądarce.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij