Galeria Rusz gorąco zaprasza Torunian do wspólnego celebrowania okrągłej rocznicy 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Galeria Rusz gorąco zaprasza Torunian do wspólnego celebrowania okrągłej  rocznicy 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski

Już w grudniu br. w Toruniu na 2 autobusach MZK jeżdżących po całym mieście, będzie można oglądać niezwykłe prace artystów z Galerii Rusz. W ten sposób twórcy Joanna Górska I Rafał Góralski włączą się w obchody 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski.

Artyści w swoich pracach chcą podkreślić ogromne znaczenie historyczne włączenia Torunia do wolnej Polski i promować to doniosłe wydarzenie, ponieważ niewielu Torunian ma świadomość, że Toruń powrócił do wolnej Polski dopiero 18 stycznia 1920 roku. Równocześnie toruńscy twórcy chcą zwrócić uwagę na ważny fakt, że historię miasta w dużej mierze tworzą jego mieszkańcy. Ci, którzy byli przed nami, my i ci, którzy przyjdą po nas. Każdy z nas może mieć swój jednostkowy i niepowtarzalny wkład w rozwój naszego pięknego miasta i budowanie jego tożsamości.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Ważna jest dla nas linia czasu – jest na niej punkt startowy, czyli data, kiedy Toruń stał się na nowo polskim miastem i punkt, w którym dziś jesteśmy – opowiada o projekcje Rafał Góralski. – Nikt z nas oczywiście nie pamięta początku, jak to było, ale możemy to sobie przecież wyobrazić. Możemy sobie również przypomnieć nasze osobiste historie, które łączą się w zbiorową opowieść o naszym mieście. Wyłoni się z tego historia pełna znaczących spotkań, wzruszeń, radości – chodzi nam właśnie to ten osobisty wymiar historii. Historia to nie tylko suche fakty i oficjale uroczystości, ma osobisty wymiar, na który składają się te osobiste chwile i wydarzenia. – dodaje Góralski.


Galeria Rusz, Historia, 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski, Toruń 2019

My, mieszkańcy, wspólnie budujemy historię naszego miasta i wspólną tożsamość. Warto pomyśleć o tym, jak to się wszystko zaczęło, pomyśleć o początku tej linii czasu, która pędzi dalej w przyszłość – komentuje projekt Joanna Górska. – Bo historia ma to do siebie, że się nie zatrzymuje, trwa dalej. Ale każdy z nas, każdy Torunianin, dołącza do niej swoją osobistą opowieść np. rodząc się tu lub przyjeżdżając na studia i tu osiadając. Warto wykorzystać tę okrągłą rocznicę, by przypomnieć sobie osobiste-toruńskie historie i celebrować wspólne urodziny! – dodaje Górska.


Galeria Rusz, Kluczowe momenty, 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski, Toruń 2019

Prace artystów z Galerii Rusz są eksponowane na 2 autobusach komunikacji miejskiej od 1 grudnia 2019 do 30 stycznia 2020 r. Zapraszamy do oglądania prac!

Projekt jest realizowany w ramach obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Projekt dofinansowano ze środków Miasta Toruń.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij