Zachowania e-konsumentów na rynkach Europy Środkowowschodniej

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Zachowania e-konsumentów na rynkach Europy Środkowowschodniej

W dobie globalizacji działanie sklepu internetowego, zwłaszcza z branży fashion, wydaje się uproszczone. Tymczasem zachowania konsumenckie nawet w poszczególnych krajach Europy mogą być odmienne, a sprawne funkcjonowanie firmy uwarunkowane jest dostosowaniem się do warunków lokalnych.

Ciekawe obserwacje na temat swoich klientów zanotował działający na 7 rynkach sklep internetowy ANSWEAR.com. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Zróżnicowane zachowania konsumentów to wyzwanie, przed którymi stają podmioty e-commerce prowadzące globalną sprzedaż. Uwarunkowania społeczno-kulturowe czy narodowość, wpływają na sposób kupowania, upodobania względem określonych produktów czy marek, a także definiują sposób komunikacji z klientem. W przypadku sprzedaży na kilku rynkach zagranicznych zwrócenie uwagi na zachowania konsumentów w poszczególnych krajach jest kluczowe podczas tworzenia oferty sprzedażowej, opracowania planów promocji czy kampanii marketingowych. Jak wynika z obserwacji ANSWEAR.com, e-konsumenci wykazują odmienne zachowania nawet w krajach europejskich, które z pozoru charakteryzują się jednolitą kulturą czy składem etnicznym. Sklep internetowy ANSWEAR.com oferuje ubrania, buty i dodatki światowych marek, a swoją ekspansję prowadzi w krajach Europy Środkowowschodniej. Obecnie działa na 7 rynkach: w Polsce, Słowacji, Czechach, na Ukrainie, Węgrzech, w Rumunii oraz Bułgarii. Kilkuletnie doświadczenie pozwoliło zauważyć firmie różnice w zachowaniu konsumentów – są one widoczne w preferowanych markach, grupach asortymentowych, nastawieniu do trendów, sposobie dokonywania transakcji czy korzystania z wyprzedaży.

Marki premium są chętnie wybierane przez Słowaków, którzy lubią widoczne logo na ubraniach oraz Bułgarów. Bułgarzy cenią dobrą jakość, dlatego nie wahają się wydać więcej pieniędzy na topowe premium brandy, np. Tommy Hilfiger, Guess Jeans czy Calvin Klein. Z kolei czescy konsumenci preferują styl casualowy, wygodę i sportowy tryb życia. Sneakersy, bluzy i sportowe kolekcje zdecydowanie trafiają w ich gust. Ponadto Czesi są wrażliwi na ekologię i skład materiałowy, stąd można u nich spodziewać się uważnego czytania metek czy wybierania marek, które są przyjazne środowisku. Z tego powodu popularnością cieszą się u czeskich klientek ubrania marki własnej ANSWEAR, która w swoich kolekcjach wykorzystuje bawełnę i ekologiczny lyocell.

Poszczególne rynki odróżniają się także sposobem dokonywania zakupów. Konsumenci rumuńscy i bułgarscy są spontaniczni, chętnie korzystają z akcji promocyjnych i wyprzedażowych. Przykładowo, dla Rumunki nie jest problemem wzięcie pożyczki, aby kupić upragnioną torebkę z okazji Black Friday. Z kolei Węgrzy są bardziej powściągliwi – produkty kupują raczej pojedynczo, zakupy skrzętnie planują, a akcje wyprzedażowe nie stanowią dla nich pretekstu do robienia masowych i dużych zakupów.

Wkroczenie na nowy rynek i zaistnienie na nim jest wyzwaniem dla sklepu internetowego. ANSWEAR.com może się jednak pochwalić dużym doświadczeniem w tym zakresie – otworzenie nowego rynku poprzedzają wielomiesięczne przygotowania, badanie środowiska i zachowań konsumenckich. E-konsumenci w danych krajach zupełnie inaczej podchodzą do nowych, zagranicznych sklepów. W Bułgarii pojawienie się ANSWEAR.com wywołało w e-konsumentach poczucie niepewności – ich wątpliwości wzbudzała siedziba firmy poza granicami kraju oraz dystans, jaki musiały przebyć ich zamówienia z centralnego magazynu w Polsce. Okazało się jednak, że sprawne funkcjonowanie sklepu internetowego, dostarczanie przesyłek na czas oraz jasne i zrozumiałe komunikaty wysyłane do klienta pozwoliły dość szybko rozwiać wątpliwości i zbudować zaufanie. Obecnie ANSWEAR.com notuje ciągłe wzrosty na rynku bułgarskim.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij