Instytut DBMS - prognoza zachorowań na koronawirusa a branże

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Instytut DBMS - prognoza zachorowań na koronawirusa a branże

Analitycy Instytutu Badań DBMS opracowali niezależny raport przedstawiający prognozę zachorowań na COVID-19 i osób objętych kwarantanną z uwzględnieniem branż i województw.

Prognoza pokazuje trzy ujęcia: pesymistyczne, realistyczne i optymistyczne. Podejście optymistyczne zostało przygotowane na podstawie analizy danych krajów, które radzą sobie z koronawirusem i odnotowują niski przyrost nowych zachorowań, prognoza pesymistyczna została przygotowana według analizy danych krajów, które odnotowują najwięcej nowych zachorowań na COVID-19, a wersja realistyczna jest uśrednieniem obu prognoz.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Prognoza została przygotowana metodą najmniejszych kwadratów, a modele ekonometryczne są zbudowane w oparciu o takie zmienne jak: krzywa zachorowań w Chinach, Włoszech, w państwach sąsiadujących z Polską oraz na podstawie informacji o przemieszczaniu się Polaków.

Dane użyte do prognozy aktualizowane są każdego dnia. Raport zawiera 3 strony i posiada interaktywne wykresy. Uwzględnia prognozę liczby zachorowań, osób objętych kwarantanną z podziałem na województwa i 12 różnych branż, m.in. zdrowie, turystyka, finanse, motoryzacja, branża spożywcza. W raporcie została pokazana również rzeczywista liczba osób zakażonych i objętych kwarantanną w Polsce.

Analitycy do przygotowania prognozy bazowali na trzech źródłach:

  • Danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia
  • Informacjach o branżach ze źródeł Głównego Urzędu Statystycznego
  • Na podstawie danych dotyczących COVID-19 pochodzących z Portalu Otwartych Danych UE

Według analityków Instytutu Badań DBMS w najbliższych dniach będziemy mieć rekordowy przyrost potwierdzonych przypadków zakażenia, nawet do 600 osób dziennie. Są to prognozy realistyczne. Należy pamiętać, że modele przedstawiają prognozy, które nie są odporne na nagłe rozluźnienie dyscypliny społeczeństwa.

Do 15 kwietnia modele realistyczne prognozują około 12 000 potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19. Wersja optymistyczna przewiduje o 2800 zachorowań mniej, a pesymistyczna domniemuje nawet 13 800 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Kwarantanną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej do 15 kwietnia może zostać objętych nawet do 5 milionów osób.

Optymistyczna wersja zakłada wypłaszczanie się krzywej zachorowań około 10 maja, realistyczna około 20 maja, w wersji pesymistycznej do końca maja czeka Nas wzrost zakażeń wirusem COVID-19.

Szacuje się, że do 15 kwietnia około 1900 osób z branży medycznej zostanie objętych kwarantanną. Wersja optymistyczna mówi o 1465 osobach, a pesymistyczna o 2210. Według realistycznej prognozy w województwie mazowieckim będzie znajdować się największa liczba osób objętych kwarantanną. Model wskazuje na kwarantannę nawet miliona osób do 15 kwietnia. Kolejnymi województwami z największą liczbą osób objętych kwarantanną będzie dolnośląskie, śląskie i małopolskie.

Prognoza jest aktualizowana każdego dnia rano i korygowana w oparciu o dane rzeczywiste i o dane napływające z innych państw. Modele zostały opracowane z założeniem poziomu ufności 95%, zakładając również, że zachorowania będą się rozprzestrzeniać w podobny sposób jak w innych państwach.

Prognoza dostępna pod linkiem.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij