Błędy, które uczą

Błędy, które uczą

Emil Cioran powiedział kiedyś: „Błogosławione niech będą moje błędy! Zawdzięczam im wszystko co wiem”. Idąc za tą maksymą porozmawiajmy o błędach małych, dużych i takich, o których nikt nie słyszał lub nigdy by nie wpadł na nie i jak przekuć je w sukces. #SikoraAuxiliumWiedza.

Każdy z nas w swoim życiu popełnił na pewno już wiele błędów i mogły to być błędy mniejsze lub większe, takie przed którymi wielu nas ostrzegało i takie o których nikt nie słyszał lub nigdy by nie wpadł na nie. Cofając się pamięcią, przypominam sobie, jak wiele mogłam zrobić inaczej i nie błądzić po omacku, tylko słuchać rad starszych, bardziej doświadczonych osób. Jednak przypuszczam (bo pewności mieć nie mogę), że gdybym poszedł za głosem osób dobrze mi życzących i doradzających z naprawdę dobrych pobudek, to dzisiaj nie byłbym tu gdzie jestem i nie byłbym tym kim jestem. Może byłbym gdzieś o wiele dalej w swoim życiu i być może nie pisałbym artykułów i nie prowadził przedsiębiorstwa, tylko leżał gdzieś na Dominikanie sącząc Martini z lodem i raz w tygodniu sprawdzał tylko przyrost mojej fortuny na koncie. Niestety równie dobrze mogło by być zupełnie inaczej i mógłbym zatrudnić się w firmie, która w dobie kryzysu straci płynność finansową, a ja zostałbym objęty koniecznymi zwolnieniami grupowymi.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Dlatego doceniam wszystko co przeżyłem i wszystkie rady jakie w życiu dostałem, jednak wiem, że moje błędy były i są dla mnie największa nauką w życiu.

Oczywiście że lepiej byłoby uczyć się na błędach innych i samemu nigdy ich nie popełniać, jednak życie pisze swój scenariusz i musisz pogodzić się z tym że nauka kosztuje.

Nikt nie jest nieomylny a zdanie „ja tak zrobiłem i to był błąd” nie zawsze ma odzwierciedlenie w naszej sytuacji, błędy popełniamy w czasie i to co dla kogoś było błędem 5 lat temu, dla nas nie musi być błędem w chwili obecnej. To, że ktoś zainwestował w zły sposób nie oznacza, że nam taka sama inwestycja nie wyjdzie. To, że wynajmiemy lokal, w którym nic się nie udaje, nie oznacza, że dla naszego interesu nie będzie to idealne miejsce w danym czasie. To, że zaczniemy rozwijać biznes, który już komuś nie wyszedł, nie znaczy że nam też musi nie wyjść.

Popełniłem wiele błędów, jednak nie chciałbym cofnąć czasu. Dzięki tym błędom, które potrafiły być bardzo małe, jak również potrafiły zostać w świadomości na całe życie, jestem tu gdzie jestem i mam siłę na stawianie czoła kolejnym wyzwaniom.

Zdajmy sobie sprawę, że każdą porażkę i każdy błąd można przekuć w naszą siłę i że wszystko da się wyprostować i naprawić, a nieodwracalne błędy nie istnieją.

Nie ważne jest to, jakie błędy popełnimy, tylko czy umiemy zdać sobie z nich sprawę i wyjąć naukę, dzięki której będziemy mądrzejsi i silniejsi w przyszłości.

To, że każdy popełnia błędy pokazują sylwetki najbogatszych ludzi na ziemi, Mark Zuckenrberg, założyciel Facebooka, ukradł pomysł swoim kolegom i nie umiał się do tego przyznać. Dopiero sąd orzekł o odszkodowaniach dla współtwórców pomysłu. Michał Sołowow zaczynał od firmy budowlanej, którą był zmuszony odsprzedać. Jack Ma we wszystkich wywiadach podkreśla, jak wiele razy nie udawało się mu w życiu, ile razy nie przyjęto go do pracy i ile razy nie dostał się do szkoły.

Każda porażka jest naszą siłą i doświadczeniem, czasami trzeba coś zakończyć, aby móc zacząć od nowa. W życiu chodzi o doświadczanie i o przeżywanie. Można dryfować przez życie niczym statek na spokojnym morzu, ale o wiele ciekawiej jest nabrać pędu w żagle i pokonywać fale. Czasami woda zaleje nasz pokład, czasami statek niebezpiecznie się przechyli, jednak da się płynąć dalej i to w ekscytujący sposób. Naturalne jest, że czasami wpadniemy na mieliznę, bywa że rozbijemy się o skały, jednak tym życie różni się od okrętu, że zawsze możemy zacząć od nowa i spróbować raz jeszcze zawalczyć o nasze życie i o czerpanie z niego przyjemności.

Wiem, że ten tekst nie traktuje bezpośrednio o marketingu, zarządzaniu czy rozwijaniu biznesu i wiem, że jest mocno upraszczający problematykę życia, jednak chciałem aby był to tekst motywujący i obrazujący, że nie należy się załamywać i poddawać, tylko należy walczyć o siebie, o swoje szczęście, o to w co się wierzy, o to czego się chce. Życie jest jak droga i czasami po długiej ciężkiej drodze, gdy już jesteśmy zmęczeni i jedyne czego chcemy to, aby świat dał nam spokój, wjeżdżamy na wzniesienie, z którego widać wschód słońca i czujemy całkowicie nowe siły, które będą nam towarzyszyły w trudach dalszej drogi. I gdy słońce na chwilę przykryją czarne chmury, to trzeba pamiętać, że po każdej burzy musi w końcu wyjść słońce.

Wiem, że wiele tu metafor, ale tak naprawdę to w nas samych i w naszych głowach są wszystkie problemy i gdy zechcemy, jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić.

Biznes jest jak życie – trzeba o niego dbać, trzeba zajmować się nim i pilnować aby nabierał tempa i skali. Czasami potkniemy się i musimy zaczynać od nowa, czasami nie trafimy z pomysłem i żałujemy, ale dzięki temu mamy coraz większą wiedzę. Nie ma problemu, którego nie da się przekuć w przynajmniej minimalny sukces, nie ma problemu, z którego nie da się wyciągnąć nauki, nie ma rzeczy, której nie da się zmienić, tak w biznesie, jak i w życiu.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij