WUD Silesia 2013: użyteczne rozwiązania służą ludziom - relacja

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
WUD Silesia 2013: użyteczne rozwiązania służą ludziom - relacja

W sobotę 16 listopada 2013r. odbyła się czwarta edycja interdyscyplinarnej konferencji WUD Silesia, promującej ideę „Użyteczności i projektowania zorientowanego na użytkownika”, organizowanej przez firmę Future Processing.

W wydarzeniu wzięli udział polscy i zagraniczni prelegenci, przedstawiciele świata nauki i biznesu, projektanci, przedstawiciele agencji interaktywnych. Dyskutując o ulepszaniu produktów i usług stosowanych w służbie zdrowia, prezentowali rozwiązania wpływające na jakość życia.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Konferencja odbyła się w Zabrzu Rokitnicy na terenie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który w tym roku był współorganizatorem wydarzenia. Tematem przewodnim WUD Silesia 2013 była „Opieka Zdrowotna: Współpraca na rzecz lepszych systemów” (ang. „Healthcare: Collaborating for Better Systems”). Podczas przeprowadzonych w tym dniu 9 wykładów i 6 warsztatów, wystąpili specjaliści z takich nauk i dziedzin wiedzy, jak medycyna, psychologia, kulturoznawstwo, design, IT oraz User Experience Design. W swoich prezentacjach, prelegenci starali się wykazać czym jest owa „użyteczność” oraz jaką rolę odgrywa ona w życiu i pracy zarówno lekarzy i pracowników służby zdrowia, jak i samych pacjentów i ich rodzin.

Nowe technologie w służbie użyteczności

Podczas porannego bloku wykładów przedstawiono przykłady tworzenia użytecznych rozwiązań przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć w dziedzinie informatyki. Jednym z nich, była aplikacja wspomagająca komunikację osób z zaburzeniami afatycznymi, prezentowana przez Marcina Wichrowskiego, wykładowcę na Wydziale Informatyki oraz Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJWSTK. W trakcie swojego wystąpienia opowiadał o aplikacjach typu „storytelling” rozwijanych na urządzenia mobilne, które w połączeniu z serwisami społecznościowymi przywracają afatykom możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami życia codziennego.

Innym przykładem wykorzystania nowych technologii był „Automatyczny Tłumacz Języka Migowego”, prezentowany przez Sławomira Łuczywka, trenera języka migowego, określanego mianem Pierwszego Głuchego Dyrektora w świecie biznesu i nowych technologii. Razem ze swoim zespołem, stworzył on program do tłumaczeń on-line wykorzystujący technologię rozpoznawania ruchu. Dzięki utworzeniu przez nich awatara, możliwym stało się zarówno rozpoznanie języka migowego i zmiana go z tekstu na mowę, jak i tłumaczenie odwrotne – zamiany mowy na tekst. W wyniku ich pracy komunikacja pomiędzy osobami słyszącymi i głuchymi stała się o wiele łatwiejsza.

Użyteczne rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo

Na konferencji zaprezentowano liczne przykłady produktów i usług, których sposób zaprojektowania miał bezpośredni wpływ na ludzkie życie. Na wykładzie Mark’a Kramera, członka zespołu pracującego nad innowacyjnymi rozwiązaniami cyfrowymi w zakresie opieki zdrowotnej w Razorfish Healthware w Niemczech oraz wykładowcy na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Górnej Austrii, przedstawiono ciekawy przypadek kalkulatora dawek leków. W urządzeniu dane wprowadzało się za pomocą klawiatury numerycznej, a następnie po ich odpowiednim przeliczeniu, żądana wartość wyświetlała się na małym ekranie. Kalkulator w swoim założeniu miał ułatwiać obliczanie wysokości dawek, jednakże w omawianym szpitalu doszło do śmierci pacjenta. Wkrótce po zdarzeniu przeprowadzono badania, które ujawniły przyczynę tragedii. Rozwiązaniem problemu okazało się przeprojektowanie interfejsu urządzenia i zastąpienie 9 klawiszy z cyframi, strzałkami oznaczającymi „zwiększ o 10” i „zwiększ o 1” oraz „zmniejsz o 10” i „zmniejsz o 1”. Dzięki takiej zmianie pielęgniarki mogły korzystać z kalkulatora patrząc cały czas na ekran, a co za tym idzie, zwiększyło się bezpieczeństwo pacjentów szpitala.

Użyteczne rozwiązania kluczem do oszczędności

Podczas WUD Silesia 2013 podkreślano także, że dbałość o wysoką użyteczność rozwiązań stosowanych w branży medycznej może mieć bezpośrednie przełożenie na koszty funkcjonowania służby zdrowia danego kraju. Na wykładzie „UX w medycynie – co i jak badać”, Agnieszka Mozol – kognitywistka, badaczka i specjalistka UX oraz Wojciech Chojnacki - główny ekspert UX Alliance w Polsce i autor licznych publikacji na temat User Experience oraz Eye Trackingu, przedstawili przykład wpływu badań użyteczności na koszty prowadzenia jednego z duńskich szpitali. W omawianym przez nich przypadku, pracownicy szpitala w Bispebjerg każdego dnia poświęcali wiele czasu na wkładanie i wyjmowanie lekarstw z lodówek, znajdowanie pustych i przepełnionych lodówek rozlokowanych na terenie całego obiektu, czy też wyszukiwanie wolnych miejsc na ich poszczególnych półkach. Po przeprowadzeniu badań zaprojektowano rozwiązanie znacznie ułatwiające opisaną pracę – w lodówkach zostały zamontowane czujki kontrolujące poziom zapełnienia i temperaturę chłodzenia maszyny. Od tej pory pracownicy placówki w łatwy sposób mogli sprawdzić do jakiego miejsca w szpitalu powinni się udać gdy poszukują pustej lodówki, a dystrybucja i przechowywanie leków stało się o wiele prostsze.

Lekcja użyteczności na warsztatach WUD Silesia 2013

W swoich wystąpieniach prelegenci starali się również pokazać najczęstsze problemy, jakie wynikają z niedostatecznej „użyteczności” obecnych systemów opieki zdrowotnej. Co więcej, w trakcie przeprowadzonych warsztatów nie tylko przedstawiali już istniejące produkty, lecz razem z uczestnikami zajęć podejmowali także próbę wspólnego wypracowania nowych, bardziej użytecznych rozwiązań. Taka współpraca przy ulepszaniu produktu miała miejsce m.in. na warsztacie poświęconym analizie aplikacji wspomagającej rehabilitację chorych – uczestnicy zajęć starali się przeprojektować ją w taki sposób, aby skłaniała pacjentów do częstszych i regularnych ćwiczeń.

Pomysłowość, kreatywność i zdolność projektowania użytecznych produktów przez uczestników WUD Silesia 2013, była także sprawdzana na warsztacie „Projektant w kuchni molekularnej: ciekawa materia, nowa technologia, wymagający użytkownik”. Agata Bilnicka, badacz UX w Future Processing, Gabriela Wanat, wykładowca w Katedrze Dietetyki Śląskiego Uniwersytety Medycznego oraz Marcin Osowski, dietetyk i członek Studenckiego Towarzystwa Naukowego przy Zakładzie Żywienia Człowieka pokazali uczestnikom warsztatów, że projektować można wszędzie – także w kuchni. Podczas przeprowadzonych zajęć pokazali działanie wybranych dodatków do żywności oraz jak korzystając z syfonu, zamrażarki szokowej i zwykłej kuchenki można tworzyć ciekawe i niecodzienne potrawy. W trakcie zajęć został przeprowadzony krótki pokaz gotowania, w wyniku którego powstały kuleczki udające kawior, kulki z jogurtu otoczone alginianem, makaron z soku i agaru, czy gazowane winogrona z syfonu. Po zakończonym pokazie, uczestnicy otrzymali zadania: wcielić się w rolę projektanta i wymyślić sposób na zaspokojenie potrzeb żywieniowych wymagających klientów.

Badania użytkownika pierwszym krokiem do użyteczności

Podczas WUD Silesia została także zwrócona uwaga na rolę, jaką w procesie projektowym produktów i usług medycznych odgrywa odpowiednie poznanie użytkownika - jego aspiracji, gustów, wyobrażeń, obaw i ograniczeń. Na wykładzie Matyldy Niesobskiej i Małgorzaty Kalarus-Sternal oraz Andrzeja Bieńka i Piotra Wodarskiego, został zaprezentowany przykład produktu, który powstawał z myślą o owych indywidualnych cechach użytkownika – aplikacja przeznaczona do rehabilitacji dzieci ze schorzeniami neurologicznymi. Dzięki przeprowadzeniu odpowiedniego procesu projektowego i zbadaniu potrzeb małych pacjentów, odkryto m.in. że dzieci nie chcą wykonywać ćwiczeń, gdyż uważają tą czynność za nudną. Wkrótce potem, zaprojektowano specjalne pomieszczenie, na którego ścianach i podłodze wyświetlają się ruchome obrazy. Dzięki wykorzystaniu tzw. systemów do analizy ruchu, pojawiające się obiekty można przesuwać za pomocą ruchu ciała. Podrzucając ukazujący się na ścianie wirtualny balonik, karmiąc wirtualną żyrafę, albo sterując wirtualnym samochodzikiem, dzieci wykonują te same ruchy, co podczas tradycyjnej rehabilitacji i świetnie się przy tym bawią. Po wykładzie, uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się więcej na temat technologii wykorzystywanej w Jaskini Rehabilitacyjnej oraz przetestować na sobie działanie oculusa.

Użyteczne rozwiązania ratują życie

Uczestnicy konferencji mieli także niecodzienną możliwość obejrzenia „Cyber-ratownika” – systemu badającego prawidłowość czynności podejmowanych podczas ratowania życia drugiego człowieka, wykonywanych zarówno przez zwykłych ludzi, jak i przez profesjonalnych ratowników medycznych. Za pomocą siedemnastu czujników bezwładnościowych, analizuje on ruch ciała ratownika dokonującego resuscytacji na manekinie, a następnie dostarcza informacje na temat głębokości nacisku, jego częstotliwości, prawidłowości ułożenia dłoni, czy objętości powietrza wdmuchiwanego do płuc. System jest przykładem użytecznego rozwiązania w służbie zdrowia, mającego realny wpływ na doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez jego użytkowników.

„Coś więcej” niż konferencja – „Rugby na Wózkach, coś więcej niż sport…”

WUD Silesia to nie tylko wykłady i warsztaty. Co roku, w ramach konferencji organizowane są projekty towarzyszące, inspirowane tematem przewodnim. Tym razem organizatorzy podjęli współpracę z Integracyjnym Klubem Sportowym „Jeźdźcy” z Mikołowa, który jest pierwszoligową drużyną graczy rugby na wózkach. Wśród nich są młodzi pasjonaci, traktujący ten sport przede wszystkim jako sposób na życie. Mimo tego, że jest już po konferencji, współpraca nadal się rozwija. Regularne spotkania przyciągają kolejnych wolontariuszy. Głównym celem podejmowanych działań jest popularyzacja tego sportu. Podczas warsztatów wolontariusze z Future Processing wspólnie z członkami IKS Jeźdźcy zajmują się projektowaniem procesów i narzędzi, które mają pomóc klubowi sprawniej funkcjonować. Dodatkowo, za cel na nadchodzące miesiące postawili sobie wspólne przygotowanie Turniej Jeźdźców 2014.

Zapraszamy na stronę internetową klubu jezdzcy.pl oraz do zobaczenia filmu o współpracy wolontariuszy Future Processing z IKS „Jeźdźcy”: 

Kto wspiera WUD Silesia?

WUD Silesia 2013 została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Zabrze, Politechniki Opolskiej, Politechniki Śląskiej, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Każdego roku wstęp na konferencję jest bezpłatny i mogą wziąć w niej udział wszyscy zainteresowani zagadnieniem użyteczności.

Więcej informacji o konferencji i jej organizatorach można znaleźć na stronie: www.wudsilesia.pl. NowyMarketing jest patronem medialnym konferencji.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij