Volkswagen oskarżony o rasizm w nowym spocie – marka przeprasza i usuwa reklamę

Volkswagen oskarżony o rasizm w nowym spocie – marka przeprasza i usuwa reklamę

Marka Volkswagen znalazła się w ogniu krytyki tuż po wyemitowaniu reklamy nowego modelu Golfa – internauci zarzucili firmie rasizm i nawiązywanie do ruchów białej supremacji.

Jakiś czas temu na instagramowym profilu marki Volkswagen pojawiła się reklama nowego modelu Golfa – w spocie było pokazane, jak ręce należące do kobiety o jasnym kolorze skóry „przenosiły” po ekranie czarnoskórego człowieka, by pod koniec „umieścić” go w restauracji o nazwie „Petit Colon”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Mały Kolonista”. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Tuż po publikacji spotu na markę Volkswagen spadła fala krytyki – internauci zarzucili firmie rasistowski wydźwięk reklamy oraz nawiązywanie do ruchów białej supremacji. Niektóre osoby zauważyły również, że pod koniec spotu, gdy na ekranie zaczęły pojawiać się kolejno grupy liter, które ostatecznie utworzyły napis „Nowy model Golfa”, początkowo widać było wyraz „Neger”, co jest uważane za obraźliwe określenie osoby czarnoskórej. 

W efekcie marka Volkswagen usunęła kontrowersyjny spot i opublikowała oświadczenie, w którym przeprosiła za reklamę. Jednocześnie przedstawiciele firmy zapowiedzieli wszczęcie wewnętrznego dochodzenia w jej sprawie.

PS

Brazylijski oddział McDonald’s został skrytykowany za swoją reklamę, za pomocą której sieć zwracała uwagę na to, jak ważne jest zachowywanie dystansu społecznego w związku z pandemią koronawirusa. Marka przeprosiła swoich klientów i wycofała kampanię.

PS2

W połowie stycznia br. UOKiK nałożył na firmę Volkswagen Group Polska rekordową karę w wysokości 120 mln złotych. Chodzi o aferę dieselgate, czyli o wprowadzenie konsumentów w błąd co do poziomu emisji spalin emitowanych przez samochody.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij