Technologia 3D ułatwi realizację założeń uchwał krajobrazowych

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Technologia 3D ułatwi realizację założeń uchwał krajobrazowych

Kolejne miasta w Polsce decydują się na wprowadzenie tzw. uchwały krajobrazowej, porządkującej zasady sytuowania reklam w przestrzeni publicznej. Przedsiębiorcom w dostosowaniu się do nowych wytycznych pomóc technologia skanowania laserowego 3D przestrzeni miejskich.

Od 2015 roku obowiązuje w Polsce tzw. ustawa krajobrazowa, na podstawie której samorządy gminne mają możliwość tworzenia i podejmowania własnych uchwał krajobrazowych. Ich celem jest  dokładne określenie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, jak również standardów jakościowych i rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być one wykonywane. To sposób na uporządkowanie przestrzeni miejskich, pozbycie się m.in. billboardów zasłaniających zabytki i fasady budynków, jak również nielegalnych nośników czy tych, które zagrażają bezpieczeństwu lub burzą ład przestrzenny. Wraz z wprowadzeniem uchwały rozpoczyna się okres przejściowy, kiedy przedsiębiorcy muszą dostosować się do nowych wytycznych. Po jego zakończeniu za nieprzestrzeganie zapisów nakładane są kary finansowe. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Inwentaryzacja 3D i dostosowanie się do zapisów uchwały 

Zweryfikowanie tradycyjnymi metodami wszystkich nośników reklamowych pod kątem zgodności z zapisami uchwały miejskiej, np. w przypadku sieci sklepów czy lokali rozproszonych po całym mieście, nie zawsze jest proste, za to na pewno bardzo czasochłonne. Kluczowa dla realizacji uchwały krajobrazowej może okazać się technologia skanowania laserowego przestrzeni publicznej. To metoda pomiaru alternatywna do tradycyjnych rozwiązań geodezyjnych. 

– Wykorzystując mobilny skaner laserowy oraz obrotową kamerę 360, w czasie jednego przejazdu przez miasto, uzyskujemy trójwymiarowy, precyzyjny obraz wszystkich obiektów przestrzeni miejskiej. To sposób na dokładne zinwentaryzowanie wybranych elementów. Powstała dzięki skanowaniu chmura punktów, wraz ze zdjęciami panoramicznymi, umożliwia szczegółowe pomiary i analizy przestrzenne, bez konieczności wielokrotnego wyjścia w teren. Pozwala to na szybką ocenę sytuacji i ułatwia dostosowanie się do nowych wytycznych w celu uniknięcia kar – mówi Krzysztof Wojciechowski, dyrektor rozwoju obszaru Industrial Services w Grupie Impel, i podkreśla, że realizowana jest już usługa skanowania fragmentów przestrzeni Gdańska dla klienta stojącego w obliczu dostosowań do wymogów uchwały. 

– Proces weryfikacji obejmuje zarówno skanowanie nośników i kontrolę ich zgodności z uchwałą miejską, jak również utylizację tych nieprawidłowych, tworzenie nowych, poprawnych zamienników oraz ich montaż – dodaje dyrektor Wojciechowski. 

Technologia z korzyścią dla przedsiębiorstw, gmin i mieszkańców

Skanowanie laserowe przestrzeni miejskiej pomaga przedsiębiorcom dostosować się do obowiązujących regulacji zawartych w uchwałach krajobrazowych, z kolei miastom umożliwia prowadzenie kontroli i egzekwowanie zapisów. Dane zebrane podczas jednego przejazdu pomiarowego mogą być wykorzystywane do zdalnego sprawdzenia wielu podmiotów. Taka metoda pomiaru pozwala też na analizę przestrzenną lokalizacji istniejących nośników i zarządzanie krajobrazem gminy poprzez wytyczenie stref o odrębnych regułach i zasadach ekspozycji urządzeń reklamowych. Kolejnym, choć pośrednim, beneficjentem technologii są mieszkańcy i turyści, dla których estetyka przestrzeni publicznej ma coraz większe znaczenie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij