Sztuczna inteligencja poprawi błędy i oceni stopień przyswajalności tekstu

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Sztuczna inteligencja poprawi błędy i oceni stopień przyswajalności tekstu

Zdarza Ci się spędzać długie godziny nad poprawą błędów w Twoim tekście? Już wkrótce będziesz mógł poprosić o pomoc… sztuczną inteligencję. Naukowcy z Warmii i Mazur pracują nad inteligentnym asystentem pisania. Tworzone narzędzie, GoodWrite.pl, dokona korekty najtrudniejszych błędów językowych.

Na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi korektorskich. Nie wszystkie jednak pozwalają na kompleksową poprawę tekstu – o ile dobrze radzą sobie z oczywistymi błędami, o tyle większość z nich nie daje gotowych rozwiązań bardziej zaawansowanych usterek gramatycznych. W Ermlab Sp. z o.o., jednym z największych software house’ów w regionie Warmii i Mazur, naukowcy i programiści chcą stworzyć nowe możliwości automatycznej korekty tekstu. Pomoże im w tym sztuczna inteligencja.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Technologia, która rozumie zawiłości języka

– GoodWrite.pl to zupełnie inny wymiar korekty tekstu niż ten, z jakim mamy do czynienia obecnie. Nasza sztuczna inteligencja będzie bazować nie tylko ortografi, interpunkcji oraz na prostych formułach gramatycznych (np. „perfumy”, zam. błędnej formy „perfuma”), lecz także na bardziej skomplikowanych regułach językowych, związanych z osadzeniem form w kontekście, czyli np. z poprawnym użyciem skrótów składniowych – zdradza dr Katarzyna Witkowska, językoznawca i opiekun marketingowy projektu.

W praktyce opracowanie takich algorytmów to wieloetapowe zadanie, nad którym pracuje interdyscyplinarny zespół naukowców i programistów

– Nasza autokorekta oparta będzie na uczeniu maszynowym, sieciach neuronowych, ale też wnikliwej analizie morfosyntaktycznej czy statystycznej. Chcemy stworzyć narzędzie, które stanie się inteligentnym asystentem pisania: szybko i sprawnie wykryje błędy oraz miejsca, w których tekst może być niezrozumiały dla odbiorcy, zaznaczy je i zasugeruje poprawki – wyjaśnia dr Krzysztof Sopyła, kierownik prac badawczych.

Pierwsze kroki algorytmów

Jak podkreślają badacze, na rzetelne opracowanie takiej aplikacji potrzeba czasu, jednak część algorytmów już zaprojektowano i są one obecnie w fazie testów.

–Ważne jest dla nas, by stworzyć narzędzie, które będzie odpowiedzią na realne potrzeby jego przyszłych użytkowników – zapewnia K. Witkowska.

Dlatego algorytmy GoodWrite.pl są stale udoskonalane, a nad ewaluacją efektów prac na bieżąco czuwa sztab beta testerów: blogerów, właścicieli agencji marketingowych, a także naukowców czy dziennikarzy. Wersję beta narzędzia, na którą składają się wtyczka do przeglądarki Google Chrome i wirtualny edytor tekstów, opublikowano w otwartym dostępie na stronie – bezpłatnie mogą z niej korzystać wszyscy internauci.

Połączenie doświadczenia w dziedzinie SI oraz wiedzy lingwistycznej

Za powstanie algorytmów odpowiedzialna jest olsztyńska spółka Ermlab. Software house zgromadził w swoich szeregach naukowców w dziedzinie językoznawstwa, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz analizy danych, jak również doświadczonych programistów. Kilkunastoosobowym zespołem kieruje dr inż. Przemysław Górecki, CTO firmy, adiunt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także wieloletni specjalista w zakresie uczenia maszynowego. 

Prace nad GoodWrite.pl prowadzone są w ramach projektu badawczo-rozwojowego dofinansowanego z Funduszy Europejskich, w ramach programu Szybka Ścieżka Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij