Mobile na przełomie 2013/2014

Mobile na przełomie 2013/2014

2013 to rok powolnego przesuwania się płyt tektonicznych definiujących rozwój technologii w Polsce.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Gdybym miał wskazać jeden najważniejszy trend to byłoby to coraz szybsze orbitowanie wokół siebie telekomów i banków. Pojawienie się iKO i gremialne połączenie sił pięciu innych marek bankowych pod wspólnym parasolem po jednej stronie, a po drugiej MyWallet z T-mobile, eksperymenty direct billing Play (czyli możliwość dopisania do rachunku komórkowego usług spoza bezpośredniej oferty operatora), a teraz zapowiedziana integracja Plusa z Invest-Bankiem (obydwa pod kontrolą Zygmunta Solorza) pokazują, w którą stronę idzie mobilność w Polsce - ku powszechnej dostępności płatności mobilnych. A przy okazji wycięciu pośredników zbierających po drodze prowizję - zaczynając od Mastercard i Visa, a kończąc na integratorach płatności w e-commerce.

Inny aspekt tego trendu: podmioty do tej pory niekonkurencyjne zaczynają dzięki mobile’owi wchodzić na swoje rynki. To jeszcze trochę potrwa (celuję w 3-5 lat), ale podejrzewam, że już w 2014 roku będziemy widzieć pierwsze starcia na polu usługi płatnicze vs. usługi telekomunikacyjne.

Pod względem marketingowym w mobile’u już niewiele nowego da się wymyślić. Tak samo jak ostatnio marki muszą szybko iść w stronę dostępności w każdym możliwym kanale, z tą różnicą, że to mobile staje/stanie się tym najważniejszym. Google już w połowie tego roku oświadczył, że będzie obniżał pozycje stron www, które nie mają dobrze przygotowanych stron pod smartfony i tablety.

Duże nadzieje pokłada się w mikrolokalizacji wewnątrz pomieszczeń dzięki technologii iBeacon od Apple. Mamy tutaj kilku mocnych polskich zawodników jak Estimote czy Ifinity. Boję się jednak, że ta technologia szybko zostanie zamieniona w kolejny tunel pompowania trochę bardziej inteligentnego spamu.

Reasumując: odsuńmy już na bok dowcipy o tym, że 2013 to kolejny rok mobile’a, bo ciągłe ich powtarzanie zrobiło się już nudne. Czekają nas ciekawe czasy!

Social Media, wideo online, blogosfera, e-commerce, event marketing etc na przełomie 2013/2014 >>>

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij