Resort kultury chce więcej reklam w telewizji. Ograniczone zostaną natomiast spoty niezdrowej żywności

Resort kultury chce więcej reklam w telewizji. Ograniczone zostaną natomiast spoty niezdrowej żywności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało właśnie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji – zgodnie z nim nadawcy telewizyjni będą mogli emitować dłuższe niż dotychczas bloki reklamowe.

Wedle obowiązujących przepisów w każdej godzinie w telewizji i radiu może być nie więcej niż 12 minut reklam. Niedługo może się to zmienić, bowiem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowała projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym dotychczasowe bloki reklamowego zostałyby wydłużone.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Otóż, projekt zakłada zniesienie obecnego limitu i wprowadzenie podziału doby na trzy przedziały czasowe – od godziny 6:00 do 18:00 i od 18:00 do 24:00 reklamy będą mogły zajmować 20 proc. czasu. Natomiast w godzinach nocnych, od północy do szóstej rano, nie byłoby żadnych ograniczeń w nadawaniu reklam.

MKiDN przekonuje, że zmiany mają na celu zapewnienie nadawcom „większej elastyczności w pozyskaniu finansowania z wpływów reklamowych”, maksymalizując tym samym popyt wśród reklamodawców i przepływ widzów. 

W projekcie nowelizacji wprowadzono również nieco ostrzejsze przepisy dotyczące emitowania spotów promujących niezdrową żywność przy produkcjach skierowanych do dzieci. Obecnie bowiem przepisy mówią, że „audycjom dla dzieci nie powinny towarzyszyć przekazy handlowe dotyczące artykułów spożywczych lub napojów zawierających składniki, których obecność w nadmiernych ilościach w codziennej diecie jest niewskazana”. Nowelizacja natomiast całkowicie zakazałaby emisji reklam niezdrowej żywności przy programach dla dzieci w wieku do 12 lat, w trakcie ich  trwania oraz po ich zakończeniu.

Ponadto, projekt nowelizacji zakłada również wprowadzenie nowych wzorów symboli graficznych i formuł zapowiedzi informujących o rodzaju treści nieodpowiednich dla niepełnoletnich.

PS

Pod koniec lipca br. rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że zamierza wprowadzić nowe zasady dotyczące reklamowania fast foodów m.in. w telewizji oraz internecie. W ten sposób premier Boris Johnson chce walczyć z otyłością wśród obywateli.

PS2

Przedstawiciele koncernu Unilever zapowiedzieli, że przestaną kierować reklamy produktów spożywczych i napojów do dzieci poniżej 12 roku życia. Zobowiązanie ma wejść w życie do końca 2020 roku i będzie obejmowało media tradycyjne i internetowe.

PS3

Singapur jest pierwszym państwem na świecie, które zdecydowało się na taki krok – już w tym roku wprowadzony zostanie zakaz reklamowania niezdrowych słodzonych napojów.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij