Komputer do gier 2020 – przedstawiamy nowości sprzętowe

Komputer do gier 2020 – przedstawiamy nowości sprzętowe

Rynek gamingowy rozwija się niezwykle dynamicznie. Każdego roku pojawiają się nowe gry i sprzęty, z których warto skorzystać. Ten obecny jest wyjątkowy, ponieważ zwieńczą go premiery konsol dziewiątej generacji. Jak tym wszystkim odnajdą się pecetowcy?

Posiadacze „blaszaków” również nie mogą narzekać na nudę. Choć media branżowe od dobrych kilku miesięcy skupiają się głównie na konsolach, producenci sprzętu komputerowego nie dają o sobie zapomnieć. Jest to więc doskonała okazja do tego, by przekonać się, jaki komputer do gier warto złożyć z obecnie dostępnych podzespołów.

Nowe procesory do komputera gamingowego

Na rynku układów CPU tradycyjnie trwa ostra rywalizacja między Intelem a AMD. W ofercie Niebieskich niezwykle interesujące są przede wszystkim procesory dziesiątej generacji, które ostatnio doczekały się nowych edycji, wypuszczonych z okazji premiery gry Marvel’s Avengers. W porównaniu z modelami podstawowymi różnią się… pudełkiem. Nie to jest jednak najważniejsze. Należy bowiem podkreślić, że są to procesory niezwykle wydajne, dlatego też gwarantują doskonałą obsługę każdej nowej produkcji. Jeśli dysponujecie sporym budżetem, z pewnością zainteresuje Was układ Intel Core i9-10900K, który dysponuje aż 10 fizycznymi rdzeniami i dwudziestoma wątkami logicznymi.

Nieco tańszy, ale także bardzo wydajny okaże się model i9-10850K. Nie należy zapominać również o słabszym procesorach, czyli i7-10700K oraz i5-10600K. Oba układy bez problemu poradzą sobie z grami najbardziej wymagającymi pod względem sprzętowym.

Co natomiast słychać u AMD? Czerwoni mają do zaoferowania przede wszystkim procesory z serii Ryzen. Komputer do gier wyposażony w jeden z układów trzeciej generacji okaże się dobrym wyborem. Wyróżnić warto zwłaszcza modele AMD Ryzen 9 3950X (16 rdzeni) i 3900X (12 rdzeni). Dla mniej wymagających przygotowane zostały układy z serii Ryzen 7, 5 oraz 3.

Karta graficzna z serii RTX, GTX i RX

W ostatnich dniach rynkiem wstrząsnęły zapowiedzi najnowszych kart Nvidia RTX 3000, które mają zapewnić niespotykaną dotąd wydajność – zarówno w grach, jak i programach specjalistycznych. Zanim jednak jednostki te ukażą się na rynku, warto skorzystać z modeli obecnej generacji. Karta graficzna (https://www.morele.net/kategoria/karty-graficzne-12/) z rodziny GeForce RTX 2000 to gwarancja nie tylko dużej liczby klatek na sekundę, ale również obsługi technologii Ray Tracingu, która w sposób znaczący poprawia jakość oświetlenia w grach. Na jakie obecnie modele możemy się zdecydować? Poniżej ich rozpiska.

  • Nvidia GeForce RTX 2080 Ti – 11 GB pamięci
  • Nvidia GeForce RTX 2080 – 8 GB pamięci
  • Nvidia GeForce RTX 2070 – 8 GB pamięci
  • Nvidia GeForce RTX 2060 – 6 GB pamięci

Każda karta graficzna daje gwarancję płynnego działania wszystkich nowych gier. Warto przy okazji podkreślić, że jakiś czas temu na rynku pojawiły się odświeżone wersje tych jednostek, określane mianem SUPER. W zależności od modelu, zwiększają one ilość pamięci oraz szybkość działania. Są też, rzecz jasna, droższe.

Za najtańszą kartę Nvidia GeForce RTX 2060 musimy obecnie zapłacić około 1400 złotych. Jeśli nadal jest to dla Was za dużo, powinniście celować w serię GTX, w której także znajdziecie kilka przyzwoitych jednostek. Wymienić trzeba między innymi karty Nvidia GeForce GTX 1660 oraz GTX 1650 (dostępne też w wersjach SUPER).

Oczywiście nie można zapominać również o ofercie AMD. W przypadku komputerów gamingowych, polecić należy przede wszystkim jednostki z serii Radeon RX.

Szybkie i coraz tańsze dyski SSD

Aktualna sytuacja na rynku sprawia, że ceny dysków twardych cały czas spadają. Tyczy się to także modeli półprzewodnikowych. O tym, jak dysk SSD przyspiesza działania komputera, nie trzeba przekonywać żadnego gracza. Zapewnia on błyskawiczne ładowanie systemu, a także znacznie krótsze czasy instalacja oraz uruchamiania gier. Nie musicie opierać swojej maszyny wyłącznie na tego typu dyskach. Zawsze możecie kupić dwa urządzenia – SSD do instalacji systemu i HDD do magazynowania plików.

Szczególnie polecane są oczywiście dyski twarde SSD M.2 PCIe, które zapewniają najlepsze osiągi. Jak prezentują się ich ceny? Wszystko zależy oczywiście od pojemności.

  • Dyski SSD 240 – 256 GB – od 160 złotych
  • Dyski SSD 400 – 512 GB – od 265 złotych
  • Dyski SSD 960 GB – 1 TB – od 475 złotych
  • Dyski SSD 2 TB – od 985 złotych

Jak widać, ceny nie są wygórowane. A już na pewno nie tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu. Dobrym wyborem mogą okazać się również zewnętrzne dyski SSD, których ceny zaczynają się od 160 złotych za 240 GB pojemności.

Co jeszcze powinno znaleźć się w zestawie gamingowym?

Procesory, karty graficzne i dyski twarde to oczywiście nie wszystkie podzespoły, na jakie warto obecnie zwrócić uwagę. Na całkiem atrakcyjne ceny możemy liczyć także w przypadku pamięci RAM. Kości typu DDR4 o pojemności 16 GB zakupić można obecnie już za 230-250 złotych. Całkiem dobrze wygląda również sytuacja na rynku płyt głównych.

Do tego dochodzi oczywiście monitor. Modele gamingowe coraz częściej oferują jakość 4K oraz bardzo wysokie częstotliwości odświeżania. Do absolutnych nowości należą jednak monitory 8K. Ich ceny w najbliższym czasie pozostaną jednak bardzo wysokie, dlatego z ich zakupem warto jeszcze poczekać. Zwłaszcza że obecnie brak jest gier, które z tak wysokiej rozdzielczości zrobiłyby użytek.

Powyższy przegląd nowość na rynku podzespołów komputerowych doskonale pokazuje, że pecetowcy wcale nie muszą bać się tego, że zostaną w jakiś sposób porzuceni. Nawet jeśli przez kolejnych kilka miesięcy głównym tematem rozmów na portalach branżowych nadal pozostaną konsole nowej generacji. Spadające ceny wielu podzespołów i w końcu nierosnące ceny kart graficznych każą przypuszczać, iż jest to dobry czas na zakup nowego komputera lub wymianę kilku elementów w obecnie posiadanych maszynach.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij