Nie dla amnezji! Jak prać w social mediach i nie stracić własnych kolorów

Nie dla amnezji! Jak prać w social mediach i nie stracić własnych kolorów

Problemem „meta”, z jakim spotykają się marki w social mediach, jest ich amnezja wsteczna. Lub coś, co ją przypomina. Facebook nie jest miejscem prezentacji unikalnej osobowości i message’u, z jakim marka popycha swój produkt.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

No tak. Motocykl, Harley-Davidson, archetyp, opowieść, a co na przykład z takim proszkiem do prania? O czym on ma rozmawiać na Facebooku, gdzie ten unikalny, „jarający” message w czystych skarpetkach? Problem proszku do prania nie leży w proszku do prania, ale w ewentualnym braku wizji, co ten proszek może dawać w życiu.

Zgodnie z analizą agencji Butterfly, większość piorących proszków nawiązuje do archetypu „Everymana”, czyli – no nudy – do dziewczyny z sąsiedztwa i Jana Kowalskiego (Average Joe). Widzimy to w czasie przerwy na reklamy w Polsacie, kiedy Zygmunt Chajzer zaprzyjaźnia się z kolejną niepracującą, a piorącą mamą. Niestety, dziewcząt z sąsiedztwa i Kowalskich użyczających głosu markowym fan page'om na Facebooku też jest cała chmara. Środki piorące, jako produkty troszczące się o kolor i delikatność tkanin, a więc i wrażliwość naszej skóry celują też w Opiekuna (Caregiver) i tu znów w komunikacji podkreślają swoją skuteczność, przy braku inwazyjności (dbają!). A co robi taki Persil? Odpowiada sobie na pytanie:

Co tak naprawdę daje dobry proszek do prania?

Proste? Proste! Możliwość bezkarnego brudzenia się! I to jest eureka, bo za nią stoi cały świat, wcale nie mniejszy i nie mniej mięsisty, niż bezkres i wolność Harleya. To jest wolność nieograniczonej zabawy, skakania po deszczu, babrania się w błocie, malowania dzieł sztuki na ścianach i niczym nieskrępowanego hasania po łąkach i lasach. Persil, uderzając w piorące (już wcale nie zmęczone i styrane życiem) mamy idzie ze swoim przesłaniem jeszcze dalej: „Every child has a right to be a child” – ten proszek do prania w sposób oczywisty zaczyna nagle symbolizować szczęśliwe dzieciństwo. Nie mam dzieci, ale kupuję to! A genialny claim Persila, obok kolorowych, chlapiących plam w logo: „Dirt is good” pozycjonowałabym dla proszku nie tylko dla szczęśliwych mam, ale też dla wszystkich szczęśliwych dzietnych i bezdzietnych dorosłych – rodzin, par i singli, którzy lubią sobie poszaleć rowerem w błocie, spędzić pięć dni pod namiotem na rockowym festiwalu i czerpać przyjemność z życia, zanurzając się w tym życiu po kolana i łokcie, ba, po szyję nawet! Dirt is good. Czy przy takiej historii, przy takiej osobowości marki, „strategia obecności na Facebooku” będzie rodzić jakieś problemy? Outdoorowe zabawy, w których można się radośnie pobrudzić, mając przy tym niezłą frajdę, jako punkt odniesienia dają ogromne pole do popisu w generowaniu treści (ba, ile wielkich eventów, jak Jarocin, czy Woodstock można obsłużyć bezpłatnymi pralniami z saszetami proszku w gratisie i równorzędnie brać w nich udział!).

I w końcu przejaśnia się niebo: content staje się i unikalny i adekwatny. Według mnie, to adekwatność wszelkich komunikacyjnych bodźców, w tym social mediowego contentu przesądza o tym, czy „Facebook sprzedaje”. Osobowość, message, „jakość”, która manifestuje się w produkcie, jego opakowaniu, logotypie, reklamie, stylu komunikacji (tych wszystkich zewnętrznych znakach, które łącznie sprawiają, że jacyś oni chcą go mieć) – i w social mediach. Wszędzie ten sam charakter i to samo przesłanie. Zanim zaczniesz szukać „unikalnego” contentu na swój fan page na Facebooku, spójrz na swój produkt i swoją markę, spójrz na ich historię, na osobowość, spójrz na całość. Dopracuj logotyp.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij