Kawa w plastikowym kubku będzie droższa – rząd chce wprowadzić nową opłatę produktową

Kawa w plastikowym kubku będzie droższa – rząd chce wprowadzić nową opłatę produktową

Jak wynika z nowego projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, już wkrótce kawa, piwo czy też herbata w jednorazowych plastikowych kubeczkach podrożeje nawet o 1 zł. Nowa opłata produktowa ma na celu ograniczenie stosowania jednorazówek z tworzyw sztucznych.

Na początku kwietnia br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami i opłacie produktowej, która stanowi wdrożenie unijnych przepisów mających na celu ograniczenie stosowania jednorazowych produktów plastikowych. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje wprowadzenie tzw. opłaty produktowej – zgodnie z nią wszystkie kawy, herbaty czy też inne napoje sprzedawane w plastikowych kubkach podrożeją nawet o złotówkę. 

Dodatkowa opłata zostanie doliczona do ostatecznej ceny produktu i zapłaci za nią konsument. Natomiast środki pozyskane w ten sposób mają pójść na zagospodarowanie i recykling odpadów plastikowych.  

Jak podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska, „opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku”.

To jednak nie wszystko – nowelizacja ustawy przewiduje również zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych produktów, które nie nadają się do recyklingu. Mowa tutaj m.in. o jednorazowych talerzykach, sztućcach, słomkach czy też patyczkach higienicznych. Zakaz ma wejść w życie 3 lipca br. 

PS

W połowie 2019 roku pojawiły się informacje, że w ramach walki z plastikowymi odpadami polski rząd chce wprowadzić obowiązkową kaucję na jednorazowe opakowania i butelki w wysokości 10 gr.

PS2

Koniec z plastikowymi lub papierowymi jednorazówkami – miasto Gdynia we współpracy z firmą Ur Cup wprowadza kubki wielokrotnego użytku. Będzie z nich można skorzystać w wybranych punktach gastronomicznych w mieście.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij