Bronimy konwencji. Rusza kampania społeczna w obronie Konwencji stambulskiej

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Bronimy konwencji. Rusza kampania społeczna w obronie Konwencji stambulskiej

W 10 rocznicę przyjęcia przez Radę Europy Konwencji Stambulskiej, rusza kampania społeczna broniąca jej postanowień. Fundacja Feminoteka sprzeciwia się wypowiedzeniu przez Polskę najskuteczniejszego dokumentu dającego narzędzia prawne do walki z przemocą domową.

Fundacja będzie przekonywała do obrony Konwencji stambulskiej przy okazji spotkań z polityczkami i politykami oraz w komunikacji w mediach społecznościowych. Powstała również strona internetowa bronimykonwencji.pl na której zbierane są podpisy osób wspierających lepszą ochronę przed przemocą wobec kobiet.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Gdyby nie Konwencja, w Polsce nie doszłoby do ważnych i przez lata wyczekiwanych zmian, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa tysięcy kobiet i dziewcząt w naszym kraju. Dla nas Konwencja jest jak tarcza. Gwarantuje nam bowiem, że zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej nie jest jedynie aktem dobrej woli państwa, lecz obowiązkiem prawnym. Jej wypowiedzenie, to zamach na nasze prawa – tłumaczy Joanna Piotrowska, prezeska Fundacji Feminoteka.

Polska przyjmując w 2015 roku Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, szerzej znaną jako Konwencja stambulska, polskie władze zobowiązały się do przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. System pomocy dla osób dotkniętych przemocą dzięki Konwencji jest lepszy niż przed jej ratyfikacją, wiele z jej postanowień wciąż nie ma swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Według statystyk policji, tylko w 2019 roku przemocy doznało 124 tys. kobiet. Wprowadzenie wszystkich założeń Konwencji stambulskiej to warunek bezpieczeństwa dla milionów kobiet w naszym kraju.

– Konwencja Stambulska uważana jest za złoty standard międzynarodowych aktów prawnych między innymi dlatego, że zbiera doświadczenia i dobre praktyki na temat przemocy wobec kobiet i przemocy domowej z całego świata, a także rozwiązania wypracowane we wcześniejszych dokumentach dotyczące praw kobiet – dodaje Piotrowska.

Dzięki Konwencji gwałt jest w Polsce ścigany z urzędu, a osoby po gwałcie przesłuchiwane są tylko raz, w specjalnych, przyjaznych pokojach w obecności psychologa. Opracowano również policyjne procedury pomocy osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej. Możliwym stało się natychmiastowe odizolowanie sprawcy od ofiary. Uruchomiony został też całodobowy, ogólnopolski, finansowany przez państwo telefon dla osób doznających przemocy w rodzinie.

Konwencja ma zastosowanie do wszystkich form przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej, która dotyka kobiety w nieproporcjonalnie większym stopniu. Dyskryminacja ze względu na płeć objawia się w Polsce we wszystkich sferach życia społecznego, publicznego i kulturalnego.

Kampanię społeczną Feminoteki wspiera komunikacyjne All Hands Agency, agencja specjalizująca się w marketingu opartym o wartości.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij