Marka Otrivin zainicjowała pierwszy biotechnologiczny plac zabaw. Dzieci mogą na nim oddychać powietrzem oczyszczonym przez algi

Marka Otrivin zainicjowała pierwszy biotechnologiczny plac zabaw. Dzieci mogą na nim oddychać powietrzem oczyszczonym przez algi

AirBubble to pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący algi do oczyszczania powietrza. Miejsce zostało tak zaprojektowane, aby umożliwić dzieciom zabawę w czystym powietrzu, a przy okazji edukować o problemach środowiskowych. Gospodarzem instalacji jest Centrum Nauki Kopernik.

Otrivin to marka, która jest znana z produkcji izotonicznych roztworów wody morskiej, ułatwiających oczyszczanie nosa. Producent wpadł jednak na nietypowy pomysł, jak w nietypowy i innowacyjny sposób przedstawić słowo „oczyszczanie", a tym samym rozpocząć działania marketingowe w duchu zrównoważonego rozwoju. Marka postanowiła stworzyć miejsce, które zwróci uwagę mieszkańców miasta na problem zanieczyszczonego powietrza, a tym samym będzie bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Mowa o pierwszym biotechnologicznym placu zabaw, który został otwarty 19 maja przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w ramach kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, zainicjowanej przez Otrivin Oddychaj Czysto. Co to oznacza, że jest biotechnologiczny i czym się wyróżnia od innych placów zabaw? Powietrze w tym miejscu oczyszczają algi.

– AirBubble łączy architekturę, naukę i naturę. Instalacja składa się z 52 bioreaktorów. Każdy z nich zawiera 10 litrów żywych kultur Chlorelli. Algi te w idealnych warunkach mogą aktywnie filtrować i re-metabolizować zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla. Potrafią wykorzystać cząsteczki dwutlenku węgla oraz tlenków azotu jako pokarm i zwiększyć swoją biomasę. Jak wszystkie rośliny, uwalniają również tlen – tłumaczy doktor Marco Poletto z ecoLogicStudio, pracowni, która zaprojektowała plac zabaw.

Co ważne, do oczyszczania powietrza w tym miejscu dochodzi dopiero wtedy, gdy w cały proces zaangażują się dzieci.

– Plac zabaw potrzebuje dwóch źródeł zasilania. Jednym jest energia słoneczna, a drugim – ruch. Zabawa dzieci stymuluje pracę bioreaktorów i bezpośrednio przyczynia się do oczyszczania powietrza – mówi Claudia Pasquero, współzałożycielka ecoLogicStudio, pracowni, która zaprojektowała plac zabaw.

Inicjatorzy kampanii podkreślają, że problem zanieczyszczenia powietrza należy rozpatrywać w skali mikro. Jako mieszkańcy dużych miast musimy przyjrzeć się zanieczyszczeniu na ulicy, na której mieszkamy, w okolicy, w której bawią się dzieci, w także na placach zabaw, na których spędzają mnóstwo czasu. Niestety tak samo jak w każdej innej przestrzeni w mieście, na placach zabaw stężenia szkodliwych pyłów mogą osiągać zatrważający poziom. Aż trzy czwarte badanych rodziców jest zaniepokojonych jakością powietrza w miejscach, gdzie bawią się ich dzieci, a prawie jedna czwarta (23%) bez uzasadnienia uważa, że podwórka i place zabaw są miejscami z najmniej zanieczyszczonym powietrzem. Celem kampanii Otrivin i samej instalacji jest podniesienie świadomości wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci w ciągu całego roku, a także wskazywanie prostych sposobów pomagających ograniczać ten wpływ w swoim najbliższym otoczeniu.

Airbubble jest otwarty od 19 maja przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij