Powstał serial dokumentalny o grupach na Facebooku, które zmieniają świat. Wśród nich organizacja z Polski

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Powstał serial dokumentalny o grupach na Facebooku, które zmieniają świat. Wśród nich organizacja z Polski

– Co piąty bocian pochodzi z Polski. Powinniśmy chronić bociany i edukować ludzi od najmłodszych lat. Tylko duża grupa sprzymierzeńców może przyczynić się do zachowania tego gatunku – mówi Ireneusz Kaługa, założyciel Grupy EkoLogicznej – organizacji skupiającej się na ochronie i badaniu bocianów w Polsce i za granicą. Jej działalność jest tematem jednego z dziesięciu minidokumentów zrealizowanych przez Facebooka. Każdy z odcinków opisuje inną europejską społeczność działającą na rzecz lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości.


The Rethinkers to seria dziesięciu krótkich filmów dokumentalnych na temat inspirujących społeczności na Facebooku. Każda z nich w inny sposób chroni środowisko i walczy z zmianami klimatu. Są to np. Raasay Community Renewables – społeczność mieszkańców szkockiej wyspy, działająca na rzecz zasilenia wyspy energią odnawialną, Os Om Havet, duńska grupa wolontariuszy oczyszczających morze, czy Grow Here, szwedzka organizacja, która łączy rolników z osobami, które potrzebują kawałka terenu do uprawy własnego, zdrowego jedzenia. Ich historie można poznać na stronie Facebook app Polska.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Bociany ponad granicami

Wśród wyróżnionych społeczności znalazła się również reprezentacja z Polski. Grupa EkoLogiczna zajmuje się badaniem i ochroną bocianów - wyjątkowego ptaka dla Polski, bo aż co piąty przedstawiciel tego gatunku pochodzi właśnie stąd. Członkowie i sympatycy organizacji każdego roku prowadzą m.in. akcję obrączkowania młodych bocianów połączoną z edukacją dzieci i młodzieży. “Niektórym ptakom zakładamy również nadajniki. Przy ich pomocy śledzimy nasze bociany. Dzięki nadajnikom dowiedzieliśmy się, że zimują w Sudanie i Czadzie, a na zimowisku mogą pokonywać nawet do 3000 km. Obserwujemy też jak daleko od gniazd ptaki zdobywają pokarm. Pozwoli to w przyszłości chronić najcenniejsze bocianie żerowiska” - tłumaczy Ireneusz Kaługa, założyciel stowarzyszenia.

Polskim bocianom zagrażają słupy energetyczne, oraz zmiany w strukturze upraw na polskiej wsi. Niebezpieczeństwa czekają na nie również w czasie wędrówki na południe. Dlatego w ramach programu „Bociany ponad granicami” członkowie Grupy działają na rzecz powstrzymania nielegalnych polowań na ptaki migrujące przez terytorium Libanu. Każdego roku w tym kraju z rąk kłusowników ginie kilka milionów migrujących ptaków. Aby temu przeciwdziałać Grupa EkoLogiczna prowadzi edukację w libańskich szkołach, wspiera libańskich społeczników, oraz wywiera presję na lokalny rząd. – Współpraca międzynarodowa zaczyna przynosić efekty – ptaków ginie mniej – twierdzi Ireneusz Kaługa.

Wspólne działanie przy wsparciu technologii

– Staramy się przekonywać ludzi i zdobywać przyjaciół i sympatyków. Tylko duża grupa zaangażowanych osób może przyczynić się do zachowania gatunku – podkreśla Kaługa. Globalne wyzwania ekologiczne wymagają współpracy ludzi i budowania społeczności. Dlatego dla organizacji takich jak Grupa EkoLogiczna i ich liderów Facebook jest naturalnym miejscem do mobilizacji i działania na rzecz zmian. W samej Polsce ponad 600 tysięcy osób jest w jednej z 9 tysięcy grup poświęconych odkrywaniu, podziwianiu i ochronie Ziemi i naszego środowiska, a na całym świecie ponad 3,5 miliona osób przekazało ponad 130 milionów dolarów za pośrednictwem zbiórek na Facebooku i Instagramie na cele związane z ochroną przyrody i walką ze zmianami klimatu.

Sam Facebook osiągnął zerową emisję netto swojej globalnej działalności i jest teraz w 100% zasilany przez energię odnawialną. W ciągu zaledwie trzech lat firma zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 93%, przekraczając swój cel redukcji na poziomie 75% i jest jednym z największych korporacyjnych nabywców energii odnawialnej na świecie. Facebook zapowiedział również całkowite zredukowanie emisji gazów cieplarnianych na całym swoim łańcuchu wartości do 2030 roku.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij