Hiszpania zakazuje pakowania owoców i warzyw w plastikowe torby

Hiszpania zakazuje pakowania owoców i warzyw w plastikowe torby

Mieszkańcy Hiszpanii już nie będą mogli spakować świeżych produktów do jednorazowych foliowych opakowań, które zawsze były dostępne w supermarketach. Rząd chce zachęcić do kupowania owoców i warzyw „luzem".

Wiecie, że przeciętny Polak w skali roku zużywa aż 400 reklamówek foliowych? Okazuje się, że jednorazowe torby są równie poważnym problemem w Hiszpanii. Według opinii tamtejszego Ministerstwa Transformacji Ekologicznej, Hiszpanie każdego roku produkują 1,6 mln ton odpadów z plastikowych opakowań. Większość nie jest poddawana recyklingowi, co oznacza, że trafia na wysypiska śmieci i tam rozkłada się nawet przez 400 lat.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

W Hiszpanii właśnie podjęto zdecydowane kroki, dzięki którym kraj ma szansę ograniczyć nadmierną produkcję zbędnego plastiku. Jak powiedział w rozmowie z „El País" tamtejszy rzecznik ministerstwa Przemian Ekologicznych, najważniejszy będzie dotyczył bezpośrednio sklepów – kupujący nie będą mogli już pakować owoców i warzyw w plastikowe torby, które zawsze były dostępne na dziale ze świeżymi produktami.

Na razie zakaz będzie dotyczył porcji o wadze poniżej 1,5 kg. Nie będzie natomiast obowiązywać produktów, które „mogą się zepsuć, jeśli są sprzedawane luzem".

Jednak to nie jedyna zmiana, która czeka hiszpańskich konsumentów. Rzecznik ministerstwa zdradził, że rząd w przyszłości planuje m.in. ograniczenie rozpowszechniania jednorazowych kubków do picia w trakcie wydarzeń publicznych, zainstalowanie fontann do picia czy wprowadzenie do sprzedaży zamienników napojów butelkowanych.

Zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach w supermarketach wejdzie w życie w 2023 roku. Podobna zasada wejdzie w życie w przyszłym roku we Francji, która również dostosowuje krajowe prawo do przepisów Unii Europejskiej.

PS

East West Market w Kanadzie znalazł sposób na to, by klienci zaprzestali korzystania z plastikowych toreb jednokrotnego użytku – sklep oferuje wyłącznie foliówki z kompromitującymi napisami.

PS 2 

Zmiany również u takiego giganta jak McDonald's. Sieć zapowiada, że do 2025 roku wszystkie zabawki dołączane do zestawów Happy Meal będą produkowane wyłącznie z materiałów przyjaznych dla środowiska.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij