Glenfiddich wykorzystuje odpady po produkcji whisky na produkcję biopaliwa

Glenfiddich wykorzystuje odpady po produkcji whisky na produkcję biopaliwa

Jeden z większych i bardziej znanych producentów szkockiej whisky postanowił być samowystarczalny i ekologiczny. Koncernowe ciężarówki Iveco jeżdżą na paliwie wyprodukowanym z resztek po własnym trunku.

W ostatnich latach obserwujemy znaczący rozwój rozwiązań związanych z produkcją ekologicznych paliw. Jednym z nich jest bezsprzecznie pomysł wdrożony przez gorzelnię Glenfiddich, znajdującą się w szkockim Dufftown. Producent whisky postanowił stworzyć własne paliwo, dzięki któremu transportujące produkt ciężarówki będą mniej szkodliwe dla środowiska. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Glenfiddich zamierza napędzać swoje pojazdy składnikami powstającymi przy produkcji trunku. Do baków nie będzie dostarczana czysta whisky, ale odpady po jej produkcji, czyli dokładnie biogaz wyprodukowany z ich fermentacji.

W szkockiej destylarni w Dufftown powstała już stacja do tankowania biogazu, a cztery ciężarówki producenta zostały odpowiednio dostosowane do zasilania pojazdów tym wyjątkowym, ekologicznym paliwem.

Dlaczego jest to tak dobry i pożyteczny z punktu widzenia środowiska pomysł? Jak twierdzi Glenfiddich, biogaz zmniejsza emisje CO2 o ponad 95% w porównaniu z olejem napędowym i innymi paliwami kopalnymi oraz redukuje inne szkodliwe cząstki i emisje gazów cieplarnianych nawet o 99%.

W przeciwieństwie do niektórych biopaliw, które zostały już wprowadzone na rynek, biopaliwo od producenta whisky jest oparte wyłącznie na ponownym wykorzystaniu odpadów, a zatem nie wymaga żadnych gruntów rolnych ani nie wiąże się z koniecznością wylesiania, co ma miejsce w przypadku paliw wytwarzanych z warzyw lub oleju palmowego. Pomysł został pozytywnie przyjęty m.in. przez stowarzyszenie ekologiczne WWF.

PS

Formuła 1 zamierza do 2030 roku osiągnąć zerową emisję CO2 netto. W tym celu podejmuje prace na rzecz wprowadzenia zupełnie nowego paliwa do samochodów wyścigowych.

PS 2

BMW też podejmuje kroki na rzecz środowiska, stopniowo rezygnując z produkcji silników napędzanych paliwami kopalnymi, a także prowadząc prace nad ofertą samochodów elektrycznych. BMW przyczynia się również do redukcji emisji CO2 w branży muzycznej, przedstawiając mobilne rozwiązanie akumulatorowe.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij